Zavřít reklamu
  • MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42534

    Ahojte,
    potreboval by som radu pri kúpe. Má dnes zmysel ísť do bazárového MacBooku Pro 15 z roku 2015? Mám už niekoľkoročný Asus, jeho parametre sú 4 jadro i5 8250u, 8 GB RAM, grafika Nvidia 940MX, starý 1 000 GB HDD. Bol by tento Mac výkonnostne posun? Uvažujem v zásade len o verzií s 16 GB RAM.

    Rozpočet je do cca 1 000 €, kde sa dajú nájsť aj 15 palcové PRO, novšiu verziu by som pravdepodobne ani nechcel kvôli klávesnici, o ktorej som veľa dobrého nepočul a verzia z roku 2015 by mala byť ešte ok. Čo sa týka využitia, tak klasika web, písanie článkov takmer na dennej báze (preto radšej starší kúsok so spoľahlivejšou klávesnicou) kvôli copywritingu. Rovnocennou prioritou je aj úprava fotografií, pracujem s Lightroomom, tak aby to zvládalo. Týždenne cca 1 500 - 3 000 fotografií (fotenie svadieb) takže naozaj veľké objemy na spracovanie, nejde však o najnovší fotoaparát, pôjde o 24 MPX veľké Rawy z 5 ročného foťáku. Takže priorita úprava fotografií a tvorba textov. Viem, že na písanie by stačil aj Air, kvôli fotkám však pozerám po PRO verzií. Má na tento účel zmysel 5 ročný stroj a bol by to v porovnaní s aktuálnym notebookom výkonnostný posun? Ďakujem krásne

    MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42539

    Dle mého názoru se to stále vyplatí, hlavně s ohledem na využití, které popisujete. Já jsem přesně tento model odkoupil od svého zaměstnavatele za cenu necelých 1000 €. Výhodu vidím ve spolehlivé klávesnici a spoustě různých portů, takže (téměř) vše připojíte bez nutností používání redukcí. Nevýhodou je, že nepřipojíte USB-C příslušnství, s tím se dá ale fungovat. Já osobně vidím výhodu i v tom, že se jedná o poslední Mac, ve kterém lze vyměnit SSD úložiště, je tam ale specifický Apple konektor. Lze ale koupit SSD karty přizpůsobené pro Apple konektor, případně řešit připojení běžných SSD karet přes redukci.
    Co se týče výkonu, tak kolega v kanceláři měl novější 15" MacBook pro a žáden velký rozdíl ve výkonu jsem nepozoroval, jen to, že jemu se spouštěl větrák v MacBooku dříve, protože novější MBP jsou tenčí a proto se hůře chladí. Nevýhodou popisovaného stroje snad může být pro někoho větší váha, protože novější MBP jsou tenčí a proto i lehčí.
    Co se týče výkonu tak přináším srovnání benchmarků z aplikace Mactracker (vždy základní modely):
    15" MBP 2015 i7 2,2 GHz - 796 bodů jedno jádro, 3103 bodů více jáder
    16" MBP 2019 i7 2,6 GHz - 1027 jedno jádro, 5415 více jader
    13" MBP 2020 i5 1,4 GHz 2 T. porty - 929 jedno jádro, 3831 více jader
    13" MBP 2020 i5 2,0 GHz 4 T. porty - 1167 jedno jádro, 4335 více jader
    Z toho je vidět že výkon 5 let starého modelu není v porovnání s aktuálními modely vůbec špatný.
    A pokud budete mít štěstí tak můžete koupit fyzicky mladší stroj, protože jej Apple prodával až do léta 2018.

    MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42540

    Já mám pro 13" retina mid-2014 a i přes 8 giga ram a i5 dvoujádro naprosto v pohodě zvládá všechnu práci, co na něm dělám. Právě mám otevřenejch 17 oken a k tomu v prohlížeči 15 záložek. Často dělám něco v GIMPu a taky bez problému. Myslim, že za ty peníze to není špatná volba, asi se dá pořídit výkonnější stroj (něco ve stylu řady Lenovo Legion a tak), nicméně ty maj zas slabší rozlišení.

    MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42541

    Já toto dělám na MacBooku Air 13" mid 2011. i5 bez turbo boostu, 4 GB RAM, upravuju fotky v RAW 20 megapixelů a 14 bitové barvy. Taky stříhám 4K videa 60fps z iPhonu 8, to už je dost pomalé, ale iMovie i Photoshop CS6 které používám, jsou tak stabilní, že nikdy nespadnou ani se neseknou. Optimalizace je dokonalá. Co mi ale vadí je absence retiny, přítomnost sRGB a někdy mě zdržuje USB 2.0. Jak už je to na počítači, vše je rychlé jako já, třeba export 500 MB tiff trvá asi 5 sekund. Když hýbu sliderem expozice v Camera RAW, není to hladké, ale tak 10 fps je to určitě.

    Taky používám Fusion360 pro 3D modelování a 27" iMac bez retiny jako externí displej. V těchto případech už program někdy spadne nebo začne displej/displeje blikat a dělat duchy, protože integrovaná grafika s 364 MB je na naprostém limitu. Ale 15" MacBook Pro má dedikovanou grafiku a mnohem silnější všechny komponenty i kdybychom ho porovnávali s Airem 2015... Bude to tedy naprosto OK do roku 2025 😉

    Mimochodem, jak Apple podporuje své telefony s iOS mnohem déle než se podporují Androidy. Tak s počítači je to naopak. Nejnovější operační systém jde nainstalovat na maximálně 8 let starý počítač. Bezpečnostní aktualizace se dělají na poslední 3 OS, to znamená 3 roky dozadu. Takže životnost macu je cca 11 let než je z něj ofline stroj. S PC má člověk větší volnost, na 10 let starý počítač se nainstaluje nejnovější Windows a je relativně bezpečný dalších 10 let... Kdo proboha používá 20 let staré počítače připojené k netu? V práci jsem jimi obklopen, každý přístroj je napojen na počítač pro sběr dat a ovládání, v případě problému je možné je ovládat nebo vypnout přes internet... Jaká je ale hodnota MacBooku po 11 letech? Tak 100$, vinou ukončení podpory OS.

    MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42542

    macbook? na zpracovani 3000 fotek tydne?

    nebylo by lepsi mit iMac 27" s 5K displejem?

    nejaky starsi, mid2013

    MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42545

    k007 píše:
    macbook? na zpracovani 3000 fotek tydne?

    nebylo by lepsi mit iMac 27" s 5K displejem?

    nejaky starsi, mid2013

    To by bylo určitě vhodnější, nebo externí monitor se 100% Adobe RGB. 4K by stačilo nad hlavu. A myslím že byste určitě využil Loupedeck. https://www.youtube.com/watch?v=cPVd9OUWn70

    Mimochodem, iMac 5K se začal prodávat až Late 2014 a 4K Late 2015

    MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42556

    Ďakujem páni, no takto, tých 3 000 fotiek týždenne by samozrejme nebolo počas celého roka, bavíme sa tak o období cca 5 mesiacov v roku. Čo sa týka iMacu 27, tiež si myslím že by to bola ideálna voľba, lenže: mám externý monitor EIZO, ktorý však využívam tak pri 30% z času, zvyšných 70% potrebujem byť mobilný, preto som práve rozmýšľal nad tým PRO-čkom. Vidím, že výkon by mal byť ok, viete mi povedať ešte ako je na tom s vernosťou farieb ten displej? Priznám sa,ako úplný začiatočník vo svete Apple možno hlúpa otázka 🙂 Ale mnoho fotografov, ktorých sledujem pracujú práve na MacBookoch, tak bude asi tá farebná vernosť farieb ok. Navyše klient aj tak foto pozerá na kadečom a všade môže vidieť tie farby inak.

    Inak zisťoval som že MacBook je super hlavne na to, že keď mám rozrobenú nejakú prácu, len ho zaklapnem a keď chcem pokračovať, jednoducho ho otvorím a pokračujem. Je to v porovnaní s Win až taký rozdiel? To je práve čosi, čo ma na aktuálnom notebooku pomerne obmedzuje, pri spomínanom písaní pracujem bežne s 30-40 záložkami v prehliadači a ak nepočítam aktualizácie, tak ten notebook nebol vypnutý tak 2 roky. No a pri otvorení sa často krát stáva, že systém, prípadne prehliadač padne a hľadám hlavne spoľahlivosť pri práci.

Odpověď na: MacBook Pro 15 2015 v roku 2020?

celý text

.