Zavřít reklamu
  • Nový workplace #1456

    Zdravím. Chci si vytvořit úplně nový workplace. Aktuálně používám klasický stolní PC se dvěma monitory. Rád bych přešel na macbook pro + externí monitor a rád bych Vás poprosil o rady. 1. Základ bude Macbook Pro 2016 bez touchbaru, tady mám vcelku jasno, jen si musím jít oťukat klávesnici, protože je prý docela hlučná? 2. K tomu externí monitor - a tady už docela narážím, protože MB má jen USB-C porty a výběr monitorů s těmito porty není široký a většinou jsou drahé. Chtěl bych monitor 24", stačí mi 2K rozlišení - jde o to jestli koupit nějakou dokovací stanici (např. tohle) a k tomu pak libovolný HDMI monitor splňující moje požadavky nebo existuje třeba přímo kabel HDMI na USB-C (mám pocit, že USB-C na Display port se dělá). 3. Dál bych rád nějaký stojánek pro MB, líbí se mi M-Stand co používá třeba Petr Mára (viz. jeho videa na youtube), ale v ČR se mi ho nepodařilo dohledat, máte tip na nějaký jiný? 4. Klávesnice + myš - tady nejvíc bádám, protože myš od Apple mi moc nevyhovuje a jsem zvyklý na ty lepší myši od Logitechu, jenže ty mají přijímač do USB, což pokud bych řešil přes tu dokovačku, tak je to v cajku (a je fakt, že myš budu používat jen doma) a u klávesnice nevím, jestli Apple klávesnici? (Opět použití doma, protože když bude MB v tom stojánku tak externí klávesnice je asi potřeba). ¨ Přemýšlel jsem i nad koupí iMaca, ale potřebuju být i mobilní, proto bych chtěl vytvořit něco právě s Macbookem. Uvítám jakékoliv poznatky a názory ke kterémukoliv bodu, jde mi hlavně o to, mít na stole co nejméně kabelů. Díky.

    Nový workplace #7927

    Ad 1) - nemohu posoudit, mám mid 2014. Ale na prodejnách co jsem tak zkoušel mi to přijde OK.
    Ad 2) - řešil bych to dokovací stanicí, už jen proto že se tím vyřeší USB porty (+ za mne ještě čtečka karet), těch USB periferií je opravdu dost 😀 Tady je Apple zase trochu zbytečně 10 let vpředu.
    Ad 3) - pokud se nemýlím, tak hovoříme o tomhle: http://jdem.cz/db4h87
    Ad 4) - za mne určitě klávesnici Apple, s myší nevím - používám tablet (Wacom). Jinak je Touchpad naprosto geniální náhrada myši, možná pouvažovat nad externím? Ale záleží co děláš (jestli tabulky a text nebo grafiku atd...) Ale spolu s klávesnicí je to o 7,5 kKc dráž.

    Tož hodně radosti přeju 😀

    Nový workplace #7928

    Prejsť na nový workspace nie je len záležitosť vymeniť hardvér 1:1, obzvlášť u Macu.

    Zčnem od konca:

    1. Moja rada znie, vykašli sa na myš.
      Dôvod? Ešte si zrejme neskúšal Trackpad na MacBooku, je to pohodlnejšie ako myš, a hlavne budeš používať macOS, ktorý je užívateľský veľmi prívetivý aj práve vďaka gestám, ktoré dokážeš plnohodnotne využívať len na Trackpade, prípadne ich časť len na Magic Mouse.

    2. Klávesnica na MacBooku je tak perfektná, že by bola škoda kupovať ďalšiu, a mať tak dve, aj keby si kupoval práve Magic Mouse, myslím, že sú to vyhodené peniaze, pretože kúpiš 2x tú istú klávesnicu, akurát jedna bude v tele MacBooku. Čo sa týka hlučnosti, áno, je hlučnejšia ako staré klávesnice bez butterfly mechanizmu, ale zato sa na nej píše lepšie a vzniká menej preklepov akonáhle si na ňu zvykneš.

    3. Vykašli sa aj na stojan, zbytočne si podľa mňa komplikuješ workspace vecami, ktoré sa ti možno páčia, no nie je nevyhnutné do nich investovať (tiež prípad myšky a klávesnice), ak chceš prejsť, prečo chceš stále zostávať pri tom starom? Skús to používať tak ako to bolo navrhnuté. Navyše si oveľa skôr zvykneš na macOS a prídeš jeho výhodám, ako keď sa budeš snažiť pretláčať svoje zvyky a zlozvyky z Windows do používania Macu (to platí aj pri softvéri), ako som už písal, je to úplne iný systém, iný svet, vyžaduje si iné vstupné zariadenia a iný prístup. Samozrejme ak po mesiaci používania pre teba bude utrpenie používať napríklad Trackpad (čo neverím a bol by si asi jediný) tak si dokúpiš nejakú tú myš, no garantujem, že keď ju začneš používať ajtak sa vrátiš k trackpadu. Veľká otázka v tejto diskusii samozrejme ešte je ako pracuješ a s čím.

    4. Keď ušetríš peniaze, za klávesnicu, myš a stojan, teda príslušenstvo ktoré je nazvem to zbytočné, pretože ti oproti displeja vlastne nič reálne naviac nedá, môžeš ich investovať do kvalitného monitora. 2K je v podstate fullHD, to je dnes už málo a je to nezmysel, predsa na MacBooku máš Retinu. Bude ti vadiť fullHD displej vždy, keď sa pozrieš na Retinu.
      Ja by som na tvojom mieste zainvestoval do kvalitného monitoru a to konkrétne tých, ktoré na ten MacBook sú stavané, teda LG Ultrafine 4K. Je síce drahý, ale ten monitor má identické vlastnosti a obraz ako MacBook, teda budeš vidieť všetko rovnako, (farby, ostrosť...), môžeš si doňho pripojiť periférie a spraviť z neho domácu pracovnú stanicu, do ktorej vždy len pripojíš MacBook, cez jeden USB-C kábel.

    Vďaka tomu jednému káblu budeš z MacBooku prenášať zvuk, obraz, aj dáta, to znamená, zariadenia ako externé disky pripojené k monitoru budeš zrazu vidieť v Macu, ďalšia výhoda je, že monitor bude MacBook nabíjať a tak skutočne jeden kábel vládne všetkým 😉

    Preto som písal, že to možno zbytočne komplikuješ, toto je kvalitný setup, na ktorý je MacBook stavaný, je jednoduchý k používaniu aj vďaka macOS, vďaka čomu si schopný ovládať jas externého displeja priamo z MacBooku (rovnako ako na MacBooku), rovnako dokážeš ovládať jeho hlasitosť, mimochodom to je jeho ďalšia pridaná hodnota, má kvalitné vstavané reproduktory.

    Redukcie, ok, možno budeš nejaké potrebovať rok, možno ak si kúpiš HUB využiješ ho aj o dva roky, ale o tri už zrejme nie, jedine, že by si kúpil ten obyčajný monitor na HDMI, oproti tomu, keby kúpiš ten LG, tak ho využiješ bez redukcie aj potom, a väčšina periférií v tej dobe bude mať USB-C. Chcem tým povedať, že dongle/HUB si kúpiš na rok, možno dva, monitor ale na viac. Takýto setup ťa vydrží dlho.

    Nový workplace #7929

    1. Neříkám, že klávesnice je špatná, ale už jsem různě po internetu četl nebo slyšel, že je hlučná a to musím sám vyzkoušet a posoudit, každý to máme nastavené asi trochu jinak. Já přemýšlím nad externí klávesnicí a myší z toho důvodu, že doma budu hlavně pracovat na externím monitoru a nevím jesli by mi pasovalo koukat na něj a psát na macbooku. Displej MB mi bude sloužit jako sekundární.

    2. Monitor od LG co o něm píšeš je jen 21,5" což mi vzhledem k rozlišení přijde málo a celkově bych nejraději 24" nebo klidně 27", ale to se nedělá, takže tady budu muset ještě hodně přemýšlet.

    3. Stojan jsem chtěl z toho důvodu (navzuji na bod 1), že jsem chtěl mít menší displej výš, v úrovni očí když bych přecházel z jednoho monitoru na druhý, jinak pro mě nemá větší význam.

    4. Myš asi potřebuji. Na touchpad MB slyším všude chválu a těším se na to, ale dělám hodně věcí v CADu a Inventoru a tam bych s tím asi nebyl úplně spokojený.

    Dnes jsem ještě přemýšlel nad možností MB + myš a Mac mini + monitor a periferie. Toho Maca bych sehnal někde na bazaru a "vytunil" o větší RAM a SSD disk.

    Nebo prostě jen MB + myš a na zbytek zapomenout, ale tady mám strach, že při práci v CADu a podobně by mne zachvilku bolely oči z koukání na malý monitor, ale nevím. Vyzkoušet to můžu a dokoupit ho taky můžu kdykoliv.

    Nový workplace #7930

    RadimCep píše:

    1. Neříkám, že klávesnice je špatná, ale už jsem různě po internetu četl nebo slyšel, že je hlučná a to musím sám vyzkoušet a posoudit, každý to máme nastavené asi trochu jinak. Já přemýšlím nad externí klávesnicí a myší z toho důvodu, že doma budu hlavně pracovat na externím monitoru a nevím jesli by mi pasovalo koukat na něj a psát na macbooku. Displej MB mi bude sloužit jako sekundární.

    2. Monitor od LG co o něm píšeš je jen 21,5" což mi vzhledem k rozlišení přijde málo a celkově bych nejraději 24" nebo klidně 27", ale to se nedělá, takže tady budu muset ještě hodně přemýšlet.

    3. Stojan jsem chtěl z toho důvodu (navzuji na bod 1), že jsem chtěl mít menší displej výš, v úrovni očí když bych přecházel z jednoho monitoru na druhý, jinak pro mě nemá větší význam.

    4. Myš asi potřebuji. Na touchpad MB slyším všude chválu a těším se na to, ale dělám hodně věcí v CADu a Inventoru a tam bych s tím asi nebyl úplně spokojený.

    Dnes jsem ještě přemýšlel nad možností MB + myš a Mac mini + monitor a periferie. Toho Maca bych sehnal někde na bazaru a "vytunil" o větší RAM a SSD disk.

    Nebo prostě jen MB + myš a na zbytek zapomenout, ale tady mám strach, že při práci v CADu a podobně by mne zachvilku bolely oči z koukání na malý monitor, ale nevím. Vyzkoušet to můžu a dokoupit ho taky můžu kdykoliv.

    1. Ako som už písal je hlučnejšia, no prečo to je problém?

    Chápem, mať externý monitor a displej Macu v rôznych výškach vždy vadilo aj mne, ale napriek tomu si myslím, že je to stále lepšie riešenie ako kupovať niečo navyše, keď si už raz zaplatíš a dostaneš to najlepšie čo na trhu je (klávesnica rozhodne patrí medzi najlepšie na trhu a trackpad je bezkonkurenčný, to vie ale každý).

    1. Nechápeš asi celkom tomu ako vzniká ppi a Retine, práve čím menší máš monitor pri napríklad 4K, tým ostrejší obraz bude. Ten LG monitor je rovnaký ako ten z 21,5" iMacu. Keby bol 24" stratil by obraz na kvalite, preto je 27" iMac už 5K nie 4K. To je podstata Retiny, aj MacBook, ktorý chceš je 13" a disponuje rozlíšením 2560 x 1600 (to je oveľa viac než to 2K, ktoré by si chcel mať na 24" alebo 27" monitor, čiže je to hlúposť). Ak chceš mať totožné farby, ostrosť, uhly, vlastnosti ako má displej od MacBooku, tak nemáš inú možnosť ako práve LG displej. Konečné rozhodnutie je na tebe, no ver, že pri inom displeji tú ostrosť aj podanie farieb budeš oproti MacBooku moc cítiť.

    2. Inventor pokiaľ viem na Mac nie je, takže ak toto je to v čom pracuješ, neviem či práve Mac je tá najšťastnejšia voľba.

    Čo sa ale týka touchpadu, tak na ňom pracujem bežne v Rhino (CAD), je to len o zvyku, ale vďaka touchpadu (ale aj vďaka perfektnému optimalizovaniu a prispôsobeniu developerov z Rhina) sa môžem gestami pohybovať v 3D oveľa pohodlnejšie a citlivejšie ako myšou. Myš využívam len pri Autodesk Maya, tam to však bez myšky moc nejde, nie že by Maya nebola na trackpad optimalizovaná, opak je pravdou, je a podporuje aj gestá ako pinch to zoom, no pri Maya potrebuješ tri tlačidla na myši a každé vykonáva inú funkciu, nie je možné sa k ním ani inak dostať ako cez tie tlačidlá, respektíve tretie na myške (trackpad vie nahradiť v podstate takúto myš, ľavý klik, pravý, scroll + touchpad má gestá, ale nedokáže simulovať tretí klik (kolieskom na myške). V Rhine sa taktiež dá tretí klik využiť, ale jedná sa o funkciu, ku ktorej vedú aj iné cesty a tak tam myš nie je nevyhnutná, vyvoláva len menu skratiek, ktoré môžeš taktiež vyvolať v panely nástrojov.

    Každopádne teraz už rozumiem prečo chceš myš.
    Konečne rozhodnutie je na tebe, ja som postol len môj pohľad a vlastnú skúsenosť.

    Nový workplace #7931

    Zdravím

    1. Nie je pravda že klávesnica na MacBook je hlučná, závisí to hlavne od teba, akou silou píšeš.

    2. Ja by som si osobne žiadny monitor nekupoval, podľa mňa to nieje potreba. Na MacBooku máš 4K Retinu, myslím si že externý monitor by nebol najlepším riešením, pretože ak by si mal ten monitor, musel by si si kúpiť aj klávesnicu s myšou, pretože by bola hlúposť mať zapnuté dve obrazovky naraz, a písať na klávesnici od Macu. Jedine tak na pozeranie filmov, ale ja to robím tak že si zapojím HDMI do Macu, a napojím si to na televízor, a mám oveľa väčší obraz, a mám aj kvalitný obraz keď že mám ULTRA HD.

    3. Stojan? Načo, opäť iba vyhodené peniaze. Ja mám MacBook a využívam ho tak že si ho dám na kolená vopchám si do uší sluchdlá a počúvam, píšem. Čiže si myslím že je to nezmysel, iba vyhadzovať peniaze za zbytočnosti, ktoré ti len skoplikujú život.

    4. Klávesnica k Macu? Akože to je asi posledné nad čím by som rozmýšľaľ, možno ešte tá myš, mám Magic Mouse, ale pri tom ako si potrebujem niečo nájsť, nemám čas na to, aby som si ju zapínal a podobne. Proste máš tam ten trackpad, máš tam mnohé gestá, ktoré nemajú ani myši, snaží sa to naučiť, a potom už nebudeš potrebovať žiadnu myš. Ak si na ten myši tak potrpíš, tak si kúp nejakú z Tesca za pár chechtákov. Urobil som to aj ja, a jednu myš mám už asi 4 roky, a stále funguje. Ale zvykol som si na ten trackpad, pretože tam máš tie gestá.

    Radšej by som ušetrené peniaze investoval do toho Macu. Lepšie by bolo kebyže si tam dáš touchbar, ako za monitor, alebo klávesnicu a myš.

    S pozdravom Andri.

Odpověď na: Nový workplace

celý text

.