Zavřít reklamu

Od úmrtia zakladateľa spoločnosti Apple, Steva Jobsa, ubehol takmer rok a práve teraz tu máme niekoľko zážitkov jeho bývalých kolegov a pracovníkov, ktorí mu robili spoločnosť počas vedenia NeXT Computers, založenej krátko po prepustení Jobsa z jablčnej spoločnosti v čase, keď vedenie Applu prebral John Sculley, vďaka ktorému spoločnosť začala upadať. Nasledovné príbehy sa odohrávajú najmä v období 80. rokov, no nájdeme aj o niečo novšie, avšak od tých istých ľudí. Môžeme tak vidieť, že niektorí ľudia mali tú možnosť pracovať pre Steva aj po jeho návrate do čela nahryznutého jablka.

Okamžite treba schovať Porsche!
Softvérový inžinier Randy Adams spočiatku odmietal pracovnú ponuku Steva Jobsa pre spoločnosť NeXT, ktorú Jobs založil v roku 1985, po jeho vyhodení z vedenia spoločnosti Apple. Adams totiž po predaji svojej priekopníckej softvérovej spoločnosti nebol pripravený vrátiť sa tak skoro do práce. Len o pár dní vo svojom záznamníku našiel Jobsov odkaz. „Zahadzuješ ju. Máš životnú šancu a zahadzuješ ju.“ Adams sa nad situáciou znovu zamyslel. Za peniaze, ktoré Adams utŕžil z predaja firmy, si zakúpil Porsche 911, v tom istom čase, ako Jobs. Aby sa predišlo odieraniu dverí, pre svoje autá si rezervovali trojicu parkovacích miest, ktoré navyše mali blízko seba. Jedného dňa však Jobs vtrhol do Adamsovej kancelárie so slovami, že musia odparkovať svoje autá. Po otázke „Prečo?“ mu Jobs povedal: „Randy, je treba ukryť tie Porsche. Dnes sem príde Ross Perot, má totiž záujem investovať do našej spoločnosti a nechcem, aby si myslel, že sme bohatí.“ Obaja tak odparkovali svoje autá za kancelárie NeXT v Palo Alto. Perot v roku 1987 investoval do spoločnosti 20 miliónov dolárov a získal tak miesto v správnej rade.

Adams si taktiež spomína na návštevu Billa Gatesa v sídle spoločnosti. Tá sa uskutočnila na jeseň roku 1986. Jobs dostal z recepcie na prízemí sídla spoločnosti informáciu o tom, že ho tam čaká pán Gates. Namiesto toho, aby však Steve zišiel dole, aby sa s Gatesom stretol, nechal ho tam čakať ďalšiu hodinu. To svedčí o ich vtedajšom vzťahu. Zamestnanci NeXT si však návštevu miliardára vážili a tak ho uvítali a zasypali množstvom otázok, až kým ho Jobs neprijal.

Randy vraví, ako opustil spoločnosť NeXT po nezhode s Jobsom o použití optickej mechaniky na pracovnej stanici NeXT, o ktorej si myslel, že bude príliš pomalá. O nejaký čas neskôr Steve presvedčil Adamsa o rozbehnutí softvérového podnikania v NeXT, ktoré uskutočnil s dvojmiliónovou investíciou od Sequoia Capital. Ale ako čas bežal ďalej, Jobs znovu kontaktoval Adamsa, aby ho upozornil o rozbehnutí čisto softvérového biznisu namiesto hardvéru. „Povedal mi, že ceny hardvéru klesajú a myslíme si, že sa z neho stáva komodita. Opýtal som sa ho teda, prečo nepredáva počítače? Jobs odpovedal: ‚Radšej budem predávať psy ako PC.'“

Adams však má mnoho spomienok z čias, kedy spolupracoval s Jobsom v jednej firme – NeXT. Spomína si, ako Jobs, vegán, prechádzal okolo pracovníkov vychutnávajúcich si sendviče Subway s komentárom: „Ó, vôňa spáleného zvieracieho mäsa. Aké rozkošné.“ V roku 1986 sa pre zmenu prevliekol do obleku Santu Clausa a rozdával zamestnancom 100-dolárové bankovky. Zamestnancom, ktorí niečo pokazili alebo spravili niečo, čo sa mu nepáčilo, povedal, aby sa sami vyhodili. Myslel to však Jobs vážne? Pokiaľ ste nedostali list, vedeli ste, že to nemyslel vážne. Aj po roku od Jobsovej smrti však Adams stále pociťuje jeho stratu: „Jeho charizma bola elektrizujúca – Bol inšpirujúci, vyvyšoval vás. Veril som, že keď som pracoval so Stevom, vedel by som spraviť čokoľvek. Mali ste možnosť zmeniť svet. Keď zomrel, časť tohto pocitu sa zo mňa vytratila. Nie je tu nikto taký, ako on.“

„Zvyknú si“
Marc Andreessen, rizikový investor, si spomína na dvojité rande s Jobsom len pár mesiacov pred ohlásením prvého iPhonu. „Na jar roku 2006 sme spolu s manželkou Laurou vyrazili na večeru so Stevom Jobsom a jeho manželkou Laurene.“ Kým sme čakali pred reštauráciou na California Avenue v Palo Alto na prípravu stolu, Jobs vytiahol zo svojho vrecka prototyp nového dotykového telefónu a povedal: ‚Aha, musím ti niečo ukázať.‘ Ukázal mi všetky funkcie a možnosti budúceho jablčného telefónu. Po chvíli úžasu som sa ako fanúšik BlackBerry odvážil opýtať sa: „Steve, nemyslíš si, že bude celkom problém s absenciou fyzickej klávesnice? Budú sa cítiť ľudia v poriadku, keď budú písať priamo cez obrazovku prístroja?“ Ostro sa na mňa pozrel a prehlásil: „Zvyknú si.“

Steve-jobs

Vianočný príbeh
Regis McKenna, pôvodný marketingový guru spoločnosti Apple, stretol 22-ročného Jobsa počas jazdy k svojmu domu na motocykli a vravel mu o tom, ako chcel z Apple vybudovať svetovú značku. McKenna zasadal na poradách spoločnosti počas rokov 1981 až 1987, pričom obaja chlapi ostali spriatelení. V roku 1998 sme spolu s manželkou kúpili našim vnukom a vnučkám na Vianoce pätoro počítačov iMac. Sledovali sme, ako sa deti tešia pri rozbaľovaní svojich darčekov a keď vtedy 5-ročná Molly rozbalila darček, prehlásila: „Život je dobrý.“ Nanešťastie práve jej iMac bol kazový. Po pár hodinách používania nebolo možné otvoriť diskovú mechaniku. Keď McKenna zavolal do obchodu, v ktorom zariadenia kúpil, predavač na linke mu povedal, že nie je oprávnený vymeniť zariadenia kvôli politike spoločnosti Apple a oprava by trvala niekoľko týždňov. Regis tak poslal e-mail Stevovi, v ktorom sa ho opýtal na reklamačnú politiku nového produktu. Do piatich minút dostal od Jobsa hovor, v ktorom sa ho opýtal na problém a meno obchodníka. „Zavolám ti naspäť,“ ukončil hovor Jobs. O niekoľko minút zvonil Regisov telefón zase. „Mám tu nový iMac pre vašu vnučku,“ povedal ospravedlňujúci sa predavač. „Napísal som Stevovi ďakovný e-mail, uisťujúc ho, že spravil mojej vnučke šťastné Vianoce.“ Jobs mu okamžite odpísal jednoduchú, krátku vetu: „Ho, ho, ho.“

McKenna si taktiež pamätá na ďalší zážitok. Po vyhodení zo spoločnosti Apple Johnom Sculleym v roku 1985 sa Jobs zhováral s McKennom o ďalšom pracovnom progrese. „Steve vravel, že Apple môže nakoniec aj zarobiť z ich odchodu,“ tvrdí Regis, „svojim novým podnikom môže Applu pomôcť.“ Tvrdil, že jeho nová spoločnosť by mohla vytvoriť technológiu, ktorú by Apple mohol použiť a ktorá by ho obohatila. „Možno vyrobíme nový úspešný produkt, ktorý by dokázal obohatiť produktovú líniu spoločnosti a možno nás aj odkúpia.“ Jobs v tom čase ani len netušil, aké pravdivé jeho tvrdenie bude. V roku 1996 Apple odkúpil NeXT Inc. za 429 miliónov dolárov, čo spôsobilo jeden z najúspešnejších prevratov na americkom trhu.

Priateľ v núdzi
Heidi Roizen, dnešná odvážna podnikateľka, bola na čele spoločnosti T/Maker, ktorá v 80. rokoch tvorila softvér pre počítače Mac. So Stevom Jobsom mala mnoho skúseností, ktoré sa dajú nazývať budovaním osobnosti, no jedna bola o niečo osobnejšia. Jobs jej zavolal ohľadom rokovania 1. marca 1989, len deň po nešťastnej smrti Heidinho otca na služobnej ceste v Paríži. „Keď som povedala, čo sa stalo, Jobs mi odpovedal: „Prečo potom pracuješ? Musíš ísť domov, hneď tam budem.“ Mala som doma sedačky, no Steve nemal rád sedenie na nich. Požiadal ma, aby som mu porozprávala o mojom otcovi, čo ho charakterizovalo, čo som na ňom milovala. Jeho matka totiž umrela len pár mesiacov predtým, takže bol obzvlášť oboznámený s tým, čo som v tom čase prežívala. Vždy si budem pamätať a uznávať, akú neuveriteľnú vec pre mňa spravil.

steve-jobs

Všíma si všetko
Emily Brower Auchardová, ktorá pracovala v P.R. tíme spoločnosti NeXT, vraví o tom, ako veľmi si Jobs všímal najmenšie detaily. „Jednou z mojich úloh bolo sedenie na tlačových rozhovoroch a zapisovanie poznámok. Raz, pred jedným z týchto interview, som si všimla, že som si navliekla dve odlišné topánky. Keďže som sa vtedy ponáhľala, vzala som dvojicu topánok mysliac si, že sa jedná o čierne lodičky. Po tomto trápnom zistení som zavolala nadriadenej pre radu. Povedala mi, že musím okamžite napraviť tento nedostatok, pretože si to Steve určite všimne. Sadla som tak do svojho auta a hnala sa ako šialená do nákupného strediska Stanford Mall, kde som si kúpila nové topánky v obchode Nordstrom a následne šla naspäť do kancelárii firmy. Z hľadiska nákupov to bolo najrýchlejšie  rozhodnutie, aké som kedy spravila.“

*Zdroj: Magazín Forbes

Dnes nejčtenější

.