Zavřít reklamu

Pokud si plánujete letos na podzim pořídit nový iPhone 15 Pro, máme pro vás špatnou zprávu. Jak se totiž zdá, nedávné spekulace o tom, že ceny zůstanou zachovány na nynější úrovni či dokonce díky silné koruně minimálně v Česku meziročně klesnou vzaly nyní za své. Podle velmi dobře informovaného analytika Jeffa Pu z Haitong International Securities se totiž měl Apple nyní rozhodnout, že řadu 15 Pro zdraží i ve své domovině, od čehož se bude odrážet i zdražení ve zbytku světa, jak tomu bylo bylo vždy i v minulosti. Americká cena totiž určuje cenové trendy i ve světě, respektive pak její růst. 

Apple měl podle Pua dlouho usilovat o to, aby iPhony 15 Pro a Pro Max v základu stály v USA stejně jako tomu bylo v předešlých letech, tedy 999 dolarů, respektive 1099 dolarů bez DPH. Nicméně výrazné navýšení nákladů na jejich výrobu, které musel kalifornský gigant operativně schvalovat v posledních dnech, jej mělo definitivně přimět ke zdražení. Rozhodování mu pak měla usnadnit i inflace, který meziročně v USA vzrostla o 6 %. O jaký cenový skok půjde v tuto chvíli bohužel není jasné, ve hře je však zdražení každého modelu o 50, pravděpodobně však spíš 100 dolarů (tedy jinými slovy se bavíme o zdražení o 5 až 10 %). Základní iPhone 15 Pro by tak měl začínat na 1099 dolarech, základní iPhone 15 Pro Max pak na 1199 dolarech. Na jakou částku vystřelí základní iPhony 15 je nicméně v tuto chvíli nejasné, přičemž nelze vyloučit dokonce ani to, že nezdraží vůbec. Oproti řady Pro budou totiž výrazně méně inovativní. 

Ačkoliv je v tuto chvíli otázkou, jak se zvyšování amerických cen iPhonů promítne do cen ve zbytku světa, s ohledem na minulost je jasné, že určitý nárůst je třeba očekávat. Každé zvýšení americké ceny iPhonů totiž znamenalo zvýšení jeho ceny i ve zbytku světa a to bez jakéhokoliv ohledu na ekonomickou situaci v daných zemích. Je sice možné, že cenový růst může být někde pomalejší než tomu bude v USA díky síle tamní měny, hlouběji do kapsy však zkrátka na 99,9 % sáhneme tak jako tak. 

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)

Dnes nejčtenější

.