Zavřít reklamu

Mobilní operační systém iOS v podobě, v jaké jej známe nyní, zřejmě již poměrně brzy zanikne. Poté, co Evropská unie přijala zákon o digitálních trzích, který začne platit od dubna 2024, má totiž nyní Apple vlastně jen dvě možnosti, jak se k celé záležitosti postavit. Jednou z nich je zákon ignorovat, ale vystavit se kvůli tomu riziku velkých pokut a potenciálnímu stopnutí prodejů, druhou pak podvolení se, avšak za cenu výrazné úpravy fungování systému. A jak se nyní podle zdrojů Bloombergu zdá, Apple se rozhodl pro druhou variantu. 

Je tomu jen pár hodin, co jsme vás na našem magazínu informovali o tom, že má Apple v plánu v rámci iOS 17 povolit instalaci aplikací mimo App Store, byť pravděpodobně s určitým stupněm ověření. Jen pár hodin po zveřejnění této zprávy pak Bloomberg informoval o tom, že novot, které jdou přímo proti zaběhlým pořádkům Applu, bude daleko víc. Zdroje Bloombergu pocházející přímo ze společnosti hovoří například o odemčení možnosti prohlížečů, které by již neměly být závislé na enginu Applu WebKit, ale mohly by fungovat na vlastních řešeních. Dále se počítá s tím, že bude zcela odemčen fotoaparát či NFC, aby byly obě tyto věci vývojáři třetích stran plně využitelné. Ve vzduchu tedy visí třeba i možnost nastavit si jako nativní fotoapalikaci jinou aplikaci než Fotoaparát od Applu. V souvislosti s NFC se zase zdá být poměrně pravděpodobné to, že z iPhonů půjde platit i jinak než přes Apple Pay. 

Požadavků, které má EU skrze svůj nový zákon na Apple, je skutečně velké množství a jen stěží je lze všechny vyčíst a následně interpretovat přesně tak, jak je samotný Apple splní. Obecně se ale dá říci, že nový zákon je de facto koncem iOS v takové formě, v jaké jej známe. V žádném případě už se totiž nebude jednat o uzavřený systém, ale naopak se z něj stane do jisté míry druhý Android, na kterém je možné takřka cokoliv. Zda je to pro uživatele pozitivní či negativní si už musí odpovědět každý sám za sebe, 

Související články

Dnes nejčtenější

.