Zavřít reklamu

Lokalizátor AirTag sice funguje velmi slušně i bez přímého propojení s iPhone, jelikož využívá ke své lokalizaci síť Najít propojující stovky milionů Apple produktů po celém světě, některé funkce však zkrátka bez přímého připojení nezaktivujete. Řeč je například o spouštění zvukových upozornění, která slouží ke snadnému dohledání AirTagu ve vaší blízkosti, aktivaci detailního dohledávání přes U1 (s kompatibilními iPhony) a ve své podstatě i o sledování polohy AirTagu v reálném čase. V tom totiž zobrazuje Najít jeho polohu skutečně jen ve chvíli, kdy je spárován s “mateřským” iPhone. Apple však nikde neuvádí, jaký dosah lokalizátory z jeho dílny vlastně mají. Přesně na to jsme se proto zaměřili v jednom z našich dalších testů. 

Ke spojení AirTagu s iPhonem využívá Apple primárně Bluetooth. V technických specifikacích svého lokalizátoru však bohužel neuvádí, o jakou verzi se jedná, kvůli čemuž tak nelze teoreticky říci, čeho by měl být z hlediska vzdálenosti připojení dosáhnout. V uplynulých dvou dnech jsem nicméně AirTagy testům dosahu podrobil a byl z nich popravdě vcelku překvapený. Jedná se totiž sice o hezká čísla, na druhou stranu však rozhodně ne o nějaké extrémy. Je však třeba pamatovat na to, do jak malého těla Apple Bluetooth modul musel ukrýt a tedy brát v potaz to, že je jeho dosah touto skutečností velmi pravděpodobně ovlivně.

Dle mého testování je dosah AirTagů v exteriéru zhruba 25 až 30 metrů v závislosti na terénu. Jakmile tuto vzdálenost překročíte, k AirTagu se již nelze „na přímo“ připojit a například na něm přehrát zvuk pro vyhledávání. Co se pak týče jeho poslední polohy zaznamenané v Najít, ta je logicky přesně na tom místě, kde dojde ke ztrátě signálu. Pokud by vás zajímal signál v interiéru, ten se mi podařil ztratit zhruba na vzdálenost 15 metrů přes čtyři tlusté (asi půlmetrové) stropy a zdi – test jsem totiž prováděl ve starším rodinném domě. I v tomto případě se tedy nejedná o špatný výsledek, byť delší dosah by samozřejmě stejně jako v případě testu v exteriéru potěšil. Jen pro představu – Bluetooth 5.0 nabízí teoretický dosah v exteriéru 240 metrů, v interiéru pak 40 metrů. Realita ale samozřejmě bývá o poznání smutnější.

Dnes nejčtenější

.