Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Tohle je porovnání k ničemu. Pokud má být A14X nasazen do Maců, tak by bylo relevantní porovnání s CPU od Intelu.

  Vždyť porovnání s intelem mas dole – Intel i9 v MacBooku Pro 16 palců má 6870 bodu. Tedy ,,základní A14X” ho s výsledkem 7220 bodů dala.

  Ze půjde o základní cpu je jasné dle minimální RAM která byla použita.

  Máte pravdu. Ale než porovnání nějakých bodů bude zajímavější, jestli OS nabídne ty stejné možnosti, jestli tam spustím všechny aplikace a pojedou alespoň podobně rychle, jestli spustím klasické Windows (ty asi nespustím) atd. Podle toho se uvidí, jestli je Apple Silicon opravdu dobrou náhradou x86 CPU.

  Mě osobně se to vůbec nelíbí. Platforma MacOS se uzavře a bude nemožné stáhnout a instalovat aplikaci vyvojáře z jeho webu. Vše se bude muset instalovat přes app store.

  A tak to by mi až tak nevadilo. Ale prostě aplikace zatím nebudou. Pokud si ho koupím řekněme v prosinci nebo kdy bude v obchodě, tak okamžitě potřebuju MS Office, Teams, Visual studio, DataGrip, Latex, Oracle data modeler, Discord, Packet Tracker, Doxygen a pravděpodobně Visual Studio Code. Studuju informatiku a  toto všecko potřebuju. Jak dlouho budu čekat, než tyto programy pojedou na Apple Silicon? Na intelu jely všechny bez problémů. Jako dát 70 litrů za noťas a nemoct ho využívat, to si teda dovolit nemůžu. Já doufám, že to bude tak, jak se doposud furt psalo. Mrňavej Macbook 12 a Macbook pro 13 s siliconem, klidně i MBP 16, ale vedle něho nechat v prodeji i Intel verze ideálně s co možná nejnovějšíma procesorama. Jinak se na to vykvajznu, koupím nějakýho Della do 30k a počkám, až bude vše u Apple odladěný a aplikace přepsaný. Potřebuju na komplu makat a ne dělat někomu beta testera.

  Tohle je samozřejmě problém a uvidíme, jestli se s tím Apple nebo společnosti nabízející virtualizaci poperou. Na druhou stranu spoustu softwaru pro nové počítače Apple je nebo bude v blízké době k dispozici. Apple je pro Microsoft jedním z klíčových partnerů a navíc si na něm může testovat věci, které pak použije i ve Windows.

  @Jenda – nedvno tu bol clanok o tom, ze Microsoft finisuje s officeom pre nove procesory od Apple..

  Jenda: Kdo studuje IT tak jede většinou na Linuxu. Alespoň z těch cca 300 lidí co znám tak 90% Linux ostatní Winy.

  +: Já zase studuji IT na ČVUT a drtivá většina používá Windows, blbě se na něm pracuje s příkazovou řádkou a spoustu věcí se musí dostahovat a tak většinou mají v počítači ještě linux. Zároveň ale nemalá část asi tak 30 %, což je u nás celkem velké číslo má Mac, protože na něm nainstalujete programy, které na linuxu nenainstalujete a zároveň máte využitelný terminál. Ted podíl se spíše poslední dobou zvyšuje více k Macu.

  @Ondra

  OMG, a vi ti tvoji znami, ze ve Woknech 10 je vec zvana WSL2 (Windows subsystem for Linux) a ze ten Linux je defacto nyni zabudovany primo ve woknech?
  A ze kdyz si zapnu podporu HyperV, muzu tam mit tech linuxu 3 perdele a klidne i treba kubernetes via minikube?

  A vi ti tvoji znami, ze se da zdarma stahnout free varianta luxusniho terminalu MobaXTerm, ktery ma s sobe zabudovany CygWin a XTerminal, SFTP klient, a na ktery terminal v OSX ani trochu nelepi?

  OMG, pouzivat tak hloupe omezeny OS ajako je OSX z duvodu, ze ma lepsi defaultni terminal? To mi hlava nebere.

  Vakoplch: Nevím, kde jste přišel na to, že je macOS hloupě omezený, ale uděláte na něm cokoliv co na ostatních operačních systémech.

  A to je přesně ten problém, všechno musíte stahovat. V macOS je z mého pohledu všechno mnohem jednodušší, stejně jako na linuxu. Je to spíše o osobních preferencích, co komu vyhovuje více.

  Bohužel tahle „ideologie“ Applu, bude v budoucnu více a více uplatňovaná a uzavření MacOS je bohužel nedílnou součástí této ideologie, kdy se budoucí produkty budou odlišovat softwarovými vychytávkami, což mi přijde jako špatná cesta. Jde to vidět u iphone 11 pro/12 pro (focení v noci na všechny objektivy by dle mého názoru šlo i na IP 11 pro, ale Apple chce touto cestou odlišit nové a na staré to už nepřístupní // reverzní nabíjení bude dobrý příklad, kdy už teď by Ipohne zvládnul touto technologii disponovat, ale Apple si to šetří na nový produkt, aby tím odlišil od těch starých) Proto jsem přešel k Androidu. Jde vidět lehčí latence systému (ANDROID), ale možnosti které nabízí mi udělali jasnou představu co chci do budoucna.

  Tak to je masakr. Nejnovější iMac 27″ s 8 jádrovým procesorem taktovaným na 3.6 GHz má ve vícevláknovém testu hodnotu skoro 8 tisíc, takže jen o málo víc než nový procesor Apple. V jednojádrovém testu dostává Intel totálně na prdel. Pokud udělají výkonnou variantu, která nebude řešit spotřebu, tak to může mít hodně zajímavý výkon.

  Přesně tak. Tohle je 8 jader – 4 úsporný 4 výkonný. Někde sem četl že pro stolní iMac se budou připravovat 16 a vícejádrové cpu a hlavně – proč by u stolního počítače někdo řešil spotřebu (tedy mimo nějaké extrémy) ale jestli bude TDP 10W nebo 50W je celkem fuk.

  Těším se na to. ;)

  No já si zatím určitě počkám, nový iMac mi leží na stole teprve 2 měsíce, protože bez Windows se neobejdu, tak nemělo smysl čekat.
  Na druhou stranu jsem zvědavej, co to udělá se světem PC a vůbec procesory x86.

  Vůbec nic, jako vždy, protože MacOS je jen pro hrstku pošuků, stejně, jako Linux – obojí má jen pár procent zastoupení. Nikdo není na MacOS zvědavej a kdyby se iPhony nestaly modlou mladých, ani pes by už po Apple neštěkl.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější