Zavřít reklamu

Na webových stránkách belgické bezpečnostně-analytické firmy ironPeak se objevil nový post na blogu, který popisuje poměrně závažnou chybu v zabezpečení některých Maců.

Výše zmiňovaná chyba v zabezpečení se týká všech Maců, které disponují procesory od Intelu a mají v sobě implementovaný bezpečnostní čip T2. Tyto Macy jsou náchylné k útoku, který může útočníkovi za specifických podmínek umožnit přístup do kernelu operačního systému, díky čemuž je například možné obejít některé zabezpečovací mechanismy. Dobrou zprávou je, že u nových Maců s procesory od Intelu (ale i těch budoucích s Apple Silicon) je již tato chyba buď opravená, nebo z důvodu odlišné architektury zcela nepoužitelná. U většiny Maců z let 2018-2020 však tato díra v zabezpečení stále funguje a fungovat bude, neboť jí není možné softwarově opravit.

Technické detaily rozebírají autoři na svém blogu, ve zkratce jde však o problém týkající se bezpečnostního čipu T2, resp. některých jeho instrukcí, které čip provádí při každém zapnutí Macu, při tzv. boot sekvenci. Problém nastává v okamžiku, kdy T2 čip, na kterém běží bridgeOS, provádí verifikaci pravosti operačního systému, který se na daném Macu bootuje (viz. diagram níže).

macOS boot sequence
Zdroj: Eclectic Light

Bezpečností čip T2 je založený na procesoru A10, který se objevil v iPhonu 7. Ten se shodou okolností stal populárním cílem různých hackerů a jailbreakerů, neboť obsahoval jisté bezpečnostní nedostatky, které bylo možné využít a provádět činnosti, které by jinak nebyly možné. Vzhledem k tomu, že díra v zabezpečení se týkala fyzického návrhu čipu, problém nebylo možné dodatečně zalepit bezpečnostním hotfixem.

Za pomocí modifikovaného exploitu checkm8 a další specifické softwarové a  hardwarové výbavy je možné relativně snadno obejít bezpečnostní zábrany T2 čipu a dostat se tak přímo k jádru operačního systému. Kromě výše uvedeného celý proces vyžaduje jen jednu další věc – fyzický přístup k napadenému Macu.

V praxi takovýto útok znamená, že se může útočník dostat prakticky ke všem informacím, které jsou na Macu uložené. Šifrování za pomocí FileVault útočníka jen potenciálně zpomalí, neboť se sice k datům jako takovým nedostane, může však do systému nahrát například keylogger s odesíláním dat do externího přijímače. V rootu je navíc možné vypnout dálkový Activation lock.

Autoři tohoto nálezu se údajně měsíce snažili kontaktovat Apple s cílem, aby společnost chybu nějakým způsobem reflektovala a minimálně o ní informovala uživatele. Ten samý postup byl údajně aplikován i pro velké Apple-centrické servery, i zde však došlo k minimální odezvě. Je velice pravděpodobné, že Apple o tomto problému ví. Vzhledem k tomu, že však nezapadá do „security and privacy first“ narativu, a navíc s ním není možné cokoliv dělat, jen hraje „mrtvého brouka“.

Související články

Dnes nejčtenější