Zavřít reklamu

Zatímco před několika lety byly elektrické koloběžky poměrně raritou, dnes je vše jinak. Tyto stroje můžete vidět v podstatě na každém kroku a často ve velkých městech funguje i jejich sdílení. Je tedy docela možné, že jste se v minulosti po nějaké elektrické koloběžce poohliželi. Zajímavou volbou může být elektrická koloběžka Ninebot by Segway Kickscooter E22E, která láká na zajímavé vlastnosti a relativně příznivou cenu. Pojďme se tedy podívat, jak si tato koloběžka vede.

Balení a technické specifikace

Nejprve ale jako obvykle k obsahu balení a technickým specifikacím. Koloběžka dojde v krabici rozložená na dvě části. Po otevření je třeba nasadit řídítka a upevnit šroubovákem šest šroubků, přičemž vše je součástí balení. Dále zde najdete také manuál a adaptér. Pohlédneme-li na technické specifikace, koloběžka ve své kategorii nikterak nevyčnívá. Motor má výkon 300W a nabídne jezdci celkem tři režimy. Výrobce slibuje maximální rychlost 20km/h dojezd 22 kilometrů, což záleží ale na vámi zvoleném režimu a hmotnosti, nabití pak trvá 3,5 hodiny. Koloběžka má na výšku 111 cm, na šířku 42 cm a na délku 112 cm, hmotnost pak je příjemných 13,5 kilogramu. Dobrou zprávou je i zvýšená odolnost proti vodě v podobě IPX4, slabý déšť vám tedy vrásky na čele dělat nemusí. Nosnost je 100 kilogramů.

Vzhled

Co se vzhledu týče, koloběžka vás ničím nepřekvapí a snadno si ji spletete s kdejakou konkurencí. Za pochvalu stojí pryžová madla, díky kterým vám ruka z řídítek nikdy neuklouzne. Podél rukou máte pak páčky na akceleraci a brzdu. Brzdnému systému bych vytkl, že by mohl být lepší. Při maximální rychlosti je brzdná dráha zhruba 7 metrů, což mi přijde docela dost. Nicméně zároveň můžete brzdit i přišlápnutím zadního blatníku, kombinace obou způsobů je ale o cviku. Pochvalu si rovněž zaslouží celková konstrukce. U jedné z prvních koloběžek konkurenční značky se mi například stalo, že byť jsem upevnil na řídítkách veškeré šroubky, byla v kloubu vůle, která samotné ježdění podstatně znepříjemňovala. Tady se vám nic takového nestane, jelikož řídítka jsou skutečně pevná. Za zmínku stojí i displej, který vám ukazuje momentální rychlost, stav baterie, zda jste připojeni k bluetooth, možnou poruchu a vámi navolený režim. Pod displejem pak naleznete tlačítko, jehož dlouhým stiskem koloběžku zapnete/vypnete. Krátkým stiskem zapínáte přední LED světlo, jehož výkon je 2,5 W a na noční jízdy je jak dělané. Dvojitým pokliknutím volíte mezi sportovními režimy, o nichž si více povíme později.

O něco níže na řídítkách nalezneme slot pro přidání externí baterie, která zvýší dojezd i maximální rychlost, zároveň zde nalezneme také konektor pro nabíjení. Pod ním pak páčku, na kterou je třeba pro složení koloběžky stoupnout. Spokojený jsem byl i s deskou, která má na sobě výstupky proti uklouznutí, a je dostatečně dlouhá i široká. Milovníky bezpečnosti jistě potěší velké množství odrazek a odrazových pásků. Výrobce velmi vychvaluje pneumatiky, které mají 9“ a byly prý vyvíjeny několik let. Podle výrobce přináší výborný komfort a tlumení nárazů ruku v ruce se stabilitou a jsou prý zcela odolné vůči defektu. S takovými tvrzeními bych byl velmi opatrný a koloběžku vám doporučil jen a pouze na cyklostezky a jiný rovný terén. Vzhledem k absenci odpružení cítíte každou nerovnost, což rozhodně příjemné není. Není to ale nic, s čím byste se u jiných koloběžek nesetkali. Na zadním blatníku poté najdete zadní světlo, které skvěle bliká při brždění, pod deskou pak uvidíte stojánek.

Aplikace

Koloběžku lze spárovat i s aplikací. Manuál vás navede ke stažení appky Segway – Ninebot. Ta je ovšem k ničemu, neboť koloběžku s ní nespárujete. Ovšem při zapnutí této appky vám je nabídnuta Segway – Ninebot Global, která cílí na novější stroje. Tu je třeba stáhnout (zdarma na App Store i Google Play) a poté provést jednoduchou registraci. Dále zapnete Bluetooth a necháte koloběžku spárovat, což stvrdíte stisknutím tlačítka pod displejem. Osobně mě aplikace velmi mile překvapila. Na úvodní obrazovce vidíte svou současnou polohu, stav baterie, možný dojezd a celkový počet kilometrů ujetý s koloběžkou. Dále zde můžete svou jízdu nahrávat, ta je poté uložena a vy se můžete podívat, kudy a jak rychle jste jeli. Také je možné nastavit takzvaný Cruise Mode. Pokud jej povolíte, jakmile budete držet po dobu pěti sekund stabilní maximální rychlost, můžete sundat prst z páčky a koloběžka si sama bude držet rychlost. Dále zde můžete navolit míru obnovy energie a světelné efekty zadního světla. V aplikaci je možné nastavit i „startovací rychlost“, tedy jaké počáteční rychlosti je třeba dosáhnout, aby bylo možné spustit akceleraci. Důrazně nedoporučuji nastavovat nízké hodnoty. Občas se může stát, že koloběžku vedete vedle sebe a instinktivně zmáčknete páčku akcelerace. V ten moment vám koloběžka z rukou vystřelí, což může mít velmi špatné následky.

Vlastní zkušenost

Já jsem velký fanoušek koloběžek a musím říct, že s tímto modelem jsem byl velmi spokojen. Ač to zmiňuji výše, musím znovu vychválit pevnost konstrukce, která je skvělá a za jízdy se vám řídítka rozhodně nepohnou. Samotná jízda je hladká a bezproblémová. Maximální rychlost 20 km/h je opravdu dostatečná. Ač může na papíře vypadat, že je to málo, může se vám při nepozornosti ledacos přihodit. Pokud tedy koloběžku pořídíte, dbejte na zvýšenou opatrnost a vyhněte se například jízdy se sluchátky. Ano, je to pohodlné, ale nesmírně nebezpečné. Co se tří režimů týče, máme zde eco, sport a supersport. Na ecu koloběžka ujede avizovaných 22 kilometrů (s mými 90 kily 21). Akcelerace ovšem není kdovíjaká a maximální rychlost je „pouze“ 15 km/h. Supersport se pyšní výbornou akcelerací a maximální rychlostí 20 km/h, dojezd byl ovšem nějakých 16 kilometrů. Režim sport se pak blíží hodnotama k super sportu a jediný rozdíl je, že zde nemáte tak výraznou akceleraci. I v tomto případě je maximální rychlost 20 km/h, dojezd pak je něco málo přes 18 kilometrů. Díky výkonu motoru si koloběžka poradí i s 15 % stoupáním (rozuměj převýšení 15 metrů na ujetých 100 metrů). Pokud pořídíte externí baterii, dojezd v eco módu se zvýší na 45 kilometrů a v super sportu rychlost na 25 km/h. Dokoupení baterie tedy rozhodně není špatnou volbou.

Elektrokoloběžka Ninebot by Segway Kickscooter E22E

Resumé

Elektrická koloběžka Ninebot by Segway Kickscooter E22E je skutečně zajímavým strojem. Hlavním kladem je zde určitě konstrukce a aplikace, která vám možnosti koloběžky jistým způsobem rozšíří. Pokud byste tuto koloběžku chtěli zakoupit, můžete ji mít už za 11 990 korun.

Související články

Dnes nejčtenější

.