Zavřít reklamu

We believe in a wireless future. Věta, kterou tehdy ještě šéfdesignér Applu Jony Ive začal svou řeč ve videu představujícím první generaci AirPods. Od této chvíli však uplynuly už více než tři roky a bezdrátová budoucnost se stále tak úplně nekoná. Jasně, bezdrátové nabíjení už iPhony umožňují, ze tak dobít díky novému typu nabíjecího pouzdra i AirPods a obecně pak lze říci, že veškeré Apple produkty spolu dokáží bezdrátově komunikovat prostřednictvím WiFi či Bluetoothu, avšak nejedná se o nic, co bychom neznali už před Ivovým proslovem. Jak se ale zdá, s tím se Apple tak úplně smířit nechce – minimálně z hlediska budoucího rozvoje svých produktů.

Leaker Benjamin Geskin dnes na svém Twitteru zveřejnil skutečně zajímavou zprávu, která se vzhledem k jeho důvěryhodnosti takřka 100% opírá o ověřené zdroje propojené s Applem. Podle ní má kalifornský gigant v dlouhodobém plánu odstranění Lightning portu z iPhonu, ze kterého by tak chtěl udělat zařízení zcela bezdrátové. Vypadá to tedy, že k výměně Lightningu za USB-C zřejmě nedojde nebo se s tímto krokem v současnosti alespoň tak úplně nepočítá. A nutno podotknout, že vzhledem k parametrům bezdrátových připojení, které by rád Apple svým iPhonům vnukl, se není čemu divit. Podle Geskina by totiž měly přenosové rychlosti mezi iPhonem a například Macem při synchronizaci dat, ke které dnes slouží právě Lightning kabely, dosahovat až 500 MB/s a to až do vzdálenosti 3 metrů, do vzdálenosti od 3 do 10 metrů by se pak měla rychlost pohybovat okolo 110 MB /s. Jedná se tedy o skutečně parádní hodnoty, které odstranění portu pro klasický kabel bez problému opodstatňují. Otázkou však je, jak přesně jich chce Apple docílit. Geskin sice polemizuje o technologii UWB, avšak vzhledem k tomu, že jako reálné vidí odstranění Lightningu v roce 2023 či později, je možné, že do té doby Apple přijde s technologií zcela jinou, která všechny dnes známé strčí do kapsy. Jednoduché to však mít nebude. Už nyní je totiž víceméně jasné, že aby byl Lightning skutečně 100% nahrazen, je potřeba přijít s technologií, které nebude vyžadovat například připojení k internetu, které by jakékoliv přenosy značně zjednodušilo. 

Faktem je, že o úplném zaříznutí Lightning portu Apple uvažoval dle dostupných informací už u iPhonu X, avšak tehdy k tomuto kroku nenašel odvahu hned ze dvou důvodů. Tím prvním byla neexistence tak dokonalé nabíjecí technologie, díky které by dával podobný odvážný krok smysl (tedy například možnost nabíjet telefon v okolí několika metrů od zdroje energie), druhým pak nutnost přibalit k telefonu bez portu bezdrátovou nabíječku, kterou jednak Appl neměl vyvinutou a jednak by tento krok zvýšil cenu. Technologie se však za tu dobu samozřejmě vyvinuly a je tak zřejmě už jen otázkou času, kdy se s Lightningem či jiným typem portu rozloučíme úplně – ostatně, přesně jak tvrdí zdroje obeznámené s dlouhodobým plánem Applu. Je to podle vás krok správným směrem?

Související články

Dnes nejčtenější

.