Zavřít reklamu

Nový iPhone 11 Pro Max stojí v základní 64 GB variantě 32 990 korun v Česku, potažmo 1099 dolarů v USA (bez daně). Přemýšleli jste však nad tím, kolik zhruba mohou stát součástky, ze kterých je vyroben a kolik zaplatil Apple za jeho sestavení ve fabrikách dodavatelů? Nejste sami. Jako již tradičně se totiž s velmi zajímavým cenovým rozborem vytasil portál TechInsights, díky kterému si můžeme udělat o výrobní ceně iPhonu 11 Pro Max vcelku slušný obrázek. Hned na úvod však musím zmínit, že výsledná cena komponentů neodráží ani zdaleka celkovou cenu, za kterou je Apple schopen tento telefon vytvořit, jelikož je do ní nutné připočítat i vývoj, marketing a další spoustu věcí. 

Stejně jako v předešlých letech, ani letos není cena komponentů pro nejnovější iPhone zrovna dvakrát vysoká. Za všechny díly spolu s montáží by totiž měl Apple podle TechInsights zaplatit na 490,50 dolarů, tedy v přepočtu asi 11 300 korun. Velmi zajímavé je, že zatímco v předešlých letech byl nejdražším komponentem OLED displej, letos jej předběhl modul fotoaparátu. Za ten Apple údajně platí 73,50 dolarů za kus, což není rozhodně málo. Displej má pak Apple vyjít na 66,50 dolarů, což je o 14 dolarů méně než tomu bylo vloni. Nižší cenu si lze vyložit odstraněním vrstvy pro 3D Touch, která podle tvrzení velkého množství analytiků levnou záležitostí nebyla. Co se pak týče dalších drahých komponentů, za zmínku rozhodně stojí srdce telefonu v podobě procesoru Apple A13 Bionic, za který Apple výrobci TSMC platil 64 dolarů za kus. Oproti tomu taková baterie jej vyšla na pakatel – konkrétně na 10,50 dolarů. Drahá však nebyla ani samotná montáž telefonů, jelikož ta měla Apple vyjít na 21 dolarů za kus bez ohledu na to, v jaké zemi či fabrice byla prováděna. Detailní rozbor cen komponentů si můžete prohlédnou v galerii vedle tohoto odstavce. 

Apple stojí mnohem víc

Jak už bylo zmíněno výše, výsledná cena 490,50 dolarů za komponenty a montáž, která je mimochodem zhruba o 50 dolarů vyšší než vloni u iPhonu XS Max, se může zdát s ohledem na porovnání s prodejní cenou jak u nás, tak v zahraničí, skutečně nízká. Je však potřeba si uvědomit, jak obrovské částky investuje Apple rok co rok do výzkumu a vývoje, díky kterému mohou tyto produkty vznikat, kolik je nutné platit zaměstnancům pracujícím na těchto projektech, kolik peněz spolkne marketing či jen přeprava telefonů z fabrik k distributorům. Všechny tyto aspekty tak šponují cenu, za kterou je schopen Apple telefon vyrobit se vším všudy, na naprosto jiné hodnoty, které se však zřejmě nikdy přesně nedozvíme. Vyplývá to alespoň ze slov šéfa Applu z minulého roku, který se k podobným odhadům výrobních cen vyjádřil slovy: “Nikdy jsem neviděl průzkum, který by se alespoň částečně blížil realitě. 

Související články

Dnes nejčtenější

.