Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Už nejméně pěti lidem z České republiky pomohly Apple Watch diagnostikovat a začít léčit vážný zdravotní problém. Před čtvrt rokem totiž Oborová zdravotní pojišťovna, jak první a dosud také jediná, otevřela svým klientům možnost nechat si ověřit záznam EKG z Apple Watch atestovaným kardiologem. Hodinky samy na základě svých algoritmů vyhodnotí, zda je zaznamenaný průběh EKG v pořádku, nebo zda v něm něco ukazuje na problém. Bez ohledu na výsledek tohoto automatického vyhodnocení můžou klienti OZP poslat záznam z hodinek přes aplikaci pojišťovny VITAKARTA do MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodního centra pro telemedicínu, kde záznam nejdéle do 24 hodin zhodnotí lékař. Klienti pojišťovny mají tuto službu zdarma.

A právě lékaři MDT-Medical Data Transfer už pěti klientům Oborové zdravotní pojišťovny na základě záznamu EKG z hodinek doporučili, aby urychleně vyhledali kardiologa. Přestože je záznam EKG z hodinek oproti standardnímu vícesvodovému EKG v ordinaci výrazně jednodušší, umí upozornit na některé závažné poruchy srdečního rytmu, zejména na fibrilaci síní. Ta člověka neohrožuje bezprostředně na životě, snižuje ale výkonnost a kvalitu života a v dlouhodobější perspektivě zvyšuje riziko vzniku mozkové příhody, srdečního selhávání a asi dvojnásobně zvyšuje relativní riziko smrti. Vlastností tohoto chronického onemocnění je, že se zpočátku projevuje jen v krátkých epizodách. Takže člověk chvíli cítí nepříjemné potíže, které ale zanedlouho odezní. Když pak navštíví kardiologa, choroba se nemusí projevit ani při delším vyšetření EKG Holterem, kdy má člověk elektrody EKG přilepené třeba po celý den.

S hodinkami na ruce je to jiné. Ty si člověk pořizuje i pro pohodlí diskrétních notifikací na příchozí telefon, zprávy nebo třeba čtení emailů. Takže když už je má na ruce a začne pociťovat zdravotní potíže, může okamžitě pořídit záznam EKG a hned ho poslat k vyhodnocení lékaři. Oborová zdravotní pojišťovna, stejně jako i sám Apple, nicméně upozorňují, že hodinky nepoznají akutní zdravotní potíže, zejména nemají jak zaznamenat nastupující infarkt. „Nepochybuji o tom, že se zdravotnictví bude ubírat směrem ke stále rozsáhlejšímu nasazení nositelné elektroniky. I na našem systému online vyhodnocování záznamu EKG z Apple Watch se ukazuje, že to bezesporu přináší medicínskou hodnotu. V Oborové zdravotní pojišťovně jsme na rozvoj nositelné medicínské elektroniky připraveni a budeme jí dál otevírat dveře do každodenní praxe i v České republice,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

Oborová zdravotní pojišťovna proto také zařadila hodinky Apple Watch 4 a 5, které už umí EKG zaznamenat, na seznam věcí, vyšetření a procedur, na které svým klientům přispívá. OZP navíc nemá pevně danou výši příspěvku. Ta se řídí podle bonusových kreditů na kontě každého klienta. OZP je připisuje například za aktualizaci online zdravotního profilu klienta, za kontrolu toho, že lékaři klientovi správně vypsali poskytnutou péči, za preventivní návštěvy u zubaře nebo také za počet kroků, které klienti měsíčně nachodí v rámci akce www.kazdykrokpomaha.cz Oborová zdravotní pojišťovna také motivuje své klienty k dárcovství krve, kdy za dva odběry krve ročně připisuje 1 000 kreditů a případně dalších 2 000 kreditů lidem oceněným Medailí Prof. MUDr. Jana Janského nebo Zlatým křížem ČČK. Na základě stejného systému sbírání kreditů tak OZP například vloni vyplatila jednomu klientovi i přes 9 000 Kč, v tomto případě to bylo na nová rovnátka. Kromě příspěvku na hodinky můžou klienti OZP získat i slevu na nákup Apple Watch, když si je koupí s kuponem vygenerovaným na vitashop.ozp.cz.

Změna zdravotní pojišťovny je úplně jednoduchá a nezabere ani dvě minuty. V případě Oborové zdravotní pojišťovny je také čistě online. Není potřeba nikam chodit, není potřeba nic dalšího vyřizovat se stávající zdravotní pojišťovnou. To už si OZP všechno obstará sama. Vyměnit zdravotní pojišťovnu je o několik řádů jednodušší, než vyměnit mobilního operátora nebo změnit banku. Online přihláška je na www.chcidoozp.cz

Tisková konference 18.6.2019 OZP, vyhodnocování EKG z chytrých hodinek

Související články

Dnes nejčtenější

.