Zavřít reklamu

Za posledních několik let čelil Facebook jednomu skandálu za druhým. Všechny měly něco společného, a to sběr dat nic netušících uživatelů, jejichž soukromé citlivé informace nakonec technologický gigant využíval k cílené reklamě, politickým cílům a spoustě dalším nekalostem. Vše vyvrcholilo kauzou Cambridge Analytica, kdy si samotní spotřebitelé začali uvědomovat, že je něco špatně. Nakonec se do případu vložili regulační orgány spolu s vládou Spojených států, a Facebook tak musel několikrát dokonce vypovídat přes kongresem.

Technologického giganta neminula ani dosud největší udělená pokuta od obchodní asociace, která činila 5 miliard dolarů. To naštěstí Facebook trochu vzpamatovalo, a byť to nevypadá, že by společnost chtěla se sběrem dat přestat, uživatelé budou mít konečně možnost ho alespoň částečně omezit. Díky nejnovější funkci se bude moci kdokoliv podívat, jaké aplikace třetích stran ho sledují a kolik toho ve skutečnosti ví. Pochopitelně budete moci sběr dat také vypnout a zablokovat, ale o efektivitě by se dalo polemizovat. Naštěstí bude mít každý uživatel přehled o své historii chování na webu, kterou bude moci jediným kliknutím vymazat. Tato funkce bude fungovat podobně jako například historie v prohlížeči, avšak zůstává otázkou, zda data nebudou po celou dobu tak jako tak uložena někde v cloudu. V tom případě by sice nikdo lokálně neměl k informacím uživatele přístup, ale Facebook by mohl dál s daty nakládat.

Uvidíme, zda nakonec bude mít tato změna nějaký efekt. Jisté je, že si internetový gigant vždy nějaký způsob najde, ať už s vaším souhlasem, nebo bez něj. Spousta aplikací a funkcí Facebooku navíc potvrzení přístupu k soukromým informacím vyžaduje, a pokud uživatel dá společnosti přístup, není cesty zpět. Zda jde však pouze o PR krok mířený na širokou veřejnost, nebo si společnost konečně sype popel na hlavu a své aktivity omezí, to se uvidí teprve v budoucnosti.

Související články

Dnes nejčtenější

.