Zavřít reklamu

Zlaté časy iPodů už jsou dávno ty tam. To ale v žádném případě neznamená, že nad nimi Apple již zlomil hůl. Kdyby tomu totiž tak bylo, jen těžko bychom se na konci května dočkali představení upgradovaného iPodu touch, který má tuto modelovou řadu udržet minimálně několik dalších let při životě. Osobně se však dlouhé týdny nedokážu ubránit otázce, zda je to vůbec ještě nutné. Přeci jen, zrovna model touch je bez problému nahraditelný iPhonem a jeho existence tudíž nemusí dávat tak úplně smysl. Na druhou stranu, vzhledem k ceně základního modelu je více než jasné, že je toto zařízení Applem vnímáno jako jakási vstupenka do jablečného ekosystému, která vám má třeba i pomoci v budoucím rozhodování, zda jej budete rozšiřovat či nikoliv. Tak či onak, určitou dávku pozornosti si nový iPod touch (2019) rozhodně zaslouží a tu mu nyní věnuji i já v následujících řádcích. Do redakce nám totiž včera jeden testovací kousek dorazil a mě tak nezbývá nic jiného, než se s vám podělit o první dojmy z něj. Troufnu si totiž říci, že za pár hodin testování jsme se oba už seznámili vcelku slušně. 

iPod touch (2019) v krabicce
Klasickou bílou papírovou krabičku nečekejte

Jelikož se jedná o mé první dojmy, technické specifikace či balení dopodrobna rozebírat nebudu, jelikož se těmto věcem bude věnovat značná část chystané recenze. Minimálně balení ale rozhodně stojí i za krátkou zmínku nyní. iPod touch vám totiž nedojde v klasické bílé papírové krabičce, nýbrž v plastovém boxíku, do kterého je díky průhlednému víku vidět. Apple se tak stále drží klasiky, kterou v tomto ohledu nastolil již před lety a kterou využil i u jiných modelů iPodů. Sám si například barvitě pamatuji, jak rozbaluji drobné plastové balení iPodu shuffle, který byl mimochodem mým prvním Apple produktem, které mělo už tehdy něco do sebe. Je celkem fajn, že přestože Apple ve světě razí eko myšlenky, do kterých plast tak úplně nezapadá, zde se jej přidržel a nechal tak vzpomenout na staré dobré časy. Ekologické smýšlení pak dokládá nové balení EarPodů, které je alespoň na omak a pohled z recyklovaného papíru či jiného materiálu mu blízkém. Co mi přijde naopak vcelku zvláštní, je absence klasického nabíjecího adaptéru v balení. “Adaptérů má každý dost”, řekne si většina z vás a já vám musím dát za pravdu. Na druhou stranu, jestliže se jedná o vstupenku do jablečného ekosystému, existuje tu určitá šance, že po iPodu sáhne člověk technologicky neznalý a právě absence adaptéru mu přidělá vrásky na čele, jelikož jej bude muset sehnat na vlastní pěst. Škoda. 

Je krásný, ale stačí to?

Když jsem iPod poprvé vytáhl z krabičky a uchopil jej do ruky, skutečně mě oslovil. Přestože nejsem rozhodně jeho cílovou skupinou a vlastně v něm ani nespatřuji žádný potenciál, musím říci, že se mi skutečně líbí a to jak po stránce designu, tak i rozměrů či váhy. Jeho design je hezky čistý a jemný, rozměry příjemné a váha? Ani nebudete vědět, že jej v ruce držíte – tedy minimálně v případě, že využíváte jako já některý z těžších iPhonů. Například v porovnání s modelem XS je rozdíl skutečně markantní, čemuž se však nelze divit. Abych však jen nechválil, jsou tu hned dva prvky, které se mi tak úplně nelíbí. Tím prvním je vystouplá čočka fotoaparátu, tedy jakýsi evergreen dnešní jablečné doby, jelikož jí disponují téměř všechny nové Apple produkty. Přestože je tu s námi již řadu let, odpustit jí Applu zkrátka nedokážu, protože mě opravdu irituje, jak se jí osazené produkty při položení na záda viklají. Druhým přešlapem je pak 3,5 mm jack. Ten mi sám o sobě nevadí, přestože je jeho ponechání vzhledem k jablečné vizi o bezdrátové budoucnosti vcelku zvláštní, ale jeho zpracování u iPodu touch není zrovna takové, jak bych asi čekal. Hrana obvodového plastu, který je samozřejmě v hliníkovém otvoru mírně vidět, totiž není na všech místech stejně “skrytá”. Nejedná se v žádném případě o něco, za co by se střílelo, avšak u prémiové značky typu Apple bych rád viděl každý detail dotažený na 100 % a tedy i souměrně vyčnívající plastovou hranu.

iPhone Light Edition

Absence Touch ID či Face ID vás bude štvát

Co se týče samotného využívání iPodu, to je podle očekávání příjemné. Jedná se totiž de facto o iPhone bez SIM karty, takže jej i ve stejném duchu používáte. Ať už se jedná o aplikace, FaceTime či Zprávy (funkční v dosahu internetu a iPhonu), vše funguje zkrátka tak, jako na iPhonu. Po prvních pár hodinách využívání mi ale přijde, že se iPod touch v porovnání s iPhonem o poznání více zahřívá, což je velmi pravděpodobně způsobeno velmi úzkým tělem. Ani v tomto případě se sice nejedná o nic, co by člověka vyloženě vyvedlo z míry, ale příjemné to není. Stejně tak mě snad po pěti minutách začala štvát absence Touch ID či Face ID, která značně urychluje odemykání, ale také třeba autentizaci v aplikacích. Vyplňovat hesla či číselné kódy ručně mě skutečně nebaví a myslím, že v tomto směru nebudu sám. Zde měl Apple určitě zvolit jiné řešení, byť za cenu vyšší ceny. Tu bychom mu ale určitě odpustili. Co naplat, že se iPod vždy rozsvítí při zvednutí, když do něj stejně musíte následně “datlovat”. 

iPod touch (2019) v ruce
Výkon problém nebude, foťák ano

Na výkonnostní testy se budu detailněji zaměřovat v recenzi, kterou na našem magazínu naleznete za pár dní. S aplikacemi a hrami, které jsem zatím testoval, ale neměl iPod touch (2019) sebemenší problémy. To se ale ostatně dalo s ohledem na čipset A10 Fusion tepající i v iPhonech 7 čekat. Vyloženě nezklame ani 4” Retina s rozlišením 1136 x 640. Jasně, OLED z iPhonu XS to není, na druhou stranu vám ale bílou zobrazí jako bílou a jednotlivé pixely na ní opravdu nevidíte.

Zato fotoaparát, to je písnička o poznání smutnější. 8 MPx senzor, který Apple využíval i u předešlé generace, totiž již zkrátka nestačí a zatímco na ideálním světle jste schopni vyfotit vcelku hezké fotky, za horších světelných podmínek nemá cenu vytahovat iPod ani z kapsy. Fotek jsem sice zatím udělal jen pár, už nyní ale vím, že vyrážet na noční fototest ani nemá cenu, jelikož si iPod neporadil ani s mírně tmavým schodištěm v domě. I tohle vnímám jako obrovskou škodu. Přeci jen, může se jednat o zařízení pro děti či pro uživatele, kteří nechtějí smartphone, ale alespoň nějaké smart udělátko v kapse mít chtějí. Nezaslouží si ale i tito uživatelé obstojný fotoaparát? 

Dech vám na první dobrou nevyrazí

Rozporuplné zařízení

Podtrženo, sečteno – po pár hodinách používání mám z iPodu touch rozporuplné pocity. Jedná se totiž o krásné zařízení, které trpí nedostatky pro mě osobně vcelku nepochopitelnými. Odemykání přes kód, špatný fotoaparát či vystouplá čočka dojem z něj zkrátka nemálo kazí. Ale kdo ví, třeba tomuto produktu v následujících dnech na chuť přeci jen přijdu. 

iPod touch (2019) vybaleny

Související články

Dnes nejčtenější