Zavřít reklamu

Cizinci, kteří se rozhodli cestovat na určitá území Číny, se mohou setkat s kuriózním případem. Že čínská ochranka na hranicích prozkoumává zavazadla a telefony cizinců není žádnou neznámou. Mnohem zajímavější je však fakt, že na zařízení s operačním systémem Android ochranka instaluje speciální spyware v podobě aplikace. Ta má přístup ke všem datům o uživateli. Uživatele Androidu tak neskryjí informace ve svém kalendáři, kontakty, historii hovorů a dokonce ani textové zprávy. Společně s těmito daty a informacemi dokáže aplikace také vyčíst uživatelská jména v některých aplikacích.

Podívejte se na první unboxing klonu iPhonu 11 Max:

Vzhledem k tomu, že operační systém iOS poskytuje uživatelům větší bezpečnost a ochranu soukromí, tak do něj nelze výše zmíněnou aplikaci nainstalovat. Kvůli tomu se hraniční úředníci rozhodli pro razantnější krok. Aby dostali i data za jablečných zařízení, tak využívají speciálních nástrojů. Neinstalují na iPhony speciální aplikaci, ale všechna data si rovnou stáhnou. S největší pravděpodobností má s tímto speciálním nástrojem co dočinění společnost Cellebrite a její nástroj Universal Forensic Extraction Devide (UFED). Ten dokáže z iPhonu získat téměř všechna data.

Konkrétně se tento nestandardní postup týká cizinců, kteří chtějí navštívit region Xinjiang. Zde úřady provádí masivní dohled a útlak na místní muslimskou populaci. Všichni příchozí jsou tedy nuceni na své zařízení nainstalovat škodlivý software s názvem BXAQ, který úřadům vydá všechny textové zprávy a další data. Zároveň se na zařízení provede vyhledávání konkrétních souborů, které mohou být jakkoliv spjaté s extrémistickým islámském obsahem, či publikace islámských knih. BXAQ tedy kromě dříve zmíněných dat získá také přístup ke kontaktům, historii hovorů a uživatelským jménům v různých aplikacích. Všechna tato data poté uloží na server.

V poslední době je čím dál tím běžnější, že se pohraniční úředníci „prohrabují“ ve smartphonech, které patří cizincům a dokonce i občanům. Minulý rok dokonce jeden občan USA žaloval americkou celní správu a ochranu hranic. Ten ve stížnosti uvedl, že mu byl nezákonně zabaven iPhone na letišti Newark. Tohle je ale v porovnáním s regionem Xinjiang, který násilně instaluje do Androidích zařízení spyware, naprosto jiná úroveň.

apple-china_think-different-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější