Zavřít reklamu

Komentář: Z Apple Watch by se mohla letos stát náhrada iPhonu

|
10

Je tomu jen pár dní, co zveřejnila agentura Bloomberg, jejíž zdroje patří mezi ty nejpřesnější na světě, velmi obsáhlé shrnutí novinek, kterých bychom se měli na iPhonech, Apple Watch a Macích dočkat s příchodem nových operačních systémů iOS 13, watchOS 6 a macOS 10.15. Zatímco se zraky valné většiny jablíčkářů upínaly k mobilnímu operačnímu systému, mě osobně zaujala jedna z největších novinek watchOS 6 a to konkrétně samostatný App Store. Právě tento krok by totiž mohl být předzvěstí něčeho mnohem většího. Něčeho, na čem Apple pozvolna pracuje již od uvedení Apple Watch Series 3. 

Když Apple v roce 2017 uvedl právě Series 3, zaujal svět LTE připojením, díky kterému jste mohli nechat iPhone doma a se světem být ve spojení pouze díky hodinkám. To je sice svým způsobem super, závislosti na iPhonu jste se však díky této novince rozhodně nezbavili. Připojení k síti je totiž jedna věc a využitelnost produktu, která může díky aplikacím růst, věc druhá a zcela odlišná. A právě aplikace bylo doposud možné do hodinek dostat jen skrze iPhone, čímž se přes oslí můstek dostáváme k tomu, že na něm závislí i přes podporu LTE vlastně stále jste. Právě samostatný App Store, který by fungoval přímo v hodinkách bez nutnosti připojení iPhonu by ale mohl v tomto ohledu zamíchat kartami a to možná víc, než si v tuto chvíli dokážeme představit. 

Vlastní App Store = naprostá volnost. Velmi jednoduchá rovnice, že? V hodině iMatematiky ale ještě chvíli zůstaneme. První rovnice nás totiž nepřímo navede i na rovnici druhou a to sice naprostá volnost = nahrazení iPhonu hodinkami. Zdá se vám tato rovnice už trochu jako sci-fi? Myslím, že zbytečně. Pokud by totiž hodinky dokázaly iPhone v jeho hlavních úkolech zastoupit, což z velké části zvládají již nyní, byť s jeho připojením, proč bychom tyto telefony stále využívali? Respektive, ano, iPhony stále využívány budou. Najdou se však i tací, kteří jim dají vale a skutečně přejdou kvůli svým důvodům jen na Apple Watch, protože jim zkrátka jejich telefon ve věcech, které od něj potřebují, nahradí. A právě tohle by mohla být pro Apple neuvěřitelně zajímavá cesta, která by mu mohla zajistit zářivou budoucnost. V době, kdy jsou smartphony stále v rozkvětu, totiž přijde na trh s něčím, co je může v horizontu několika let nahradit a lidi na to začne pomalu učit. De facto by se tak mohl dostat do situace, ve které byl před více než jedenácti lety při představení prvního iPhonu. I tehdy totiž světu představil revoluci, která byla mnohými vnímána jako nadčasová a tím pádem možná i trochu zbytečná. Tato revoluce však dláždila zlatou cestu smartphonům z celého světa. 

Dlouhodobá cesta s jasným cílem

Na naprosté osamostatnění Apple Watch, které by si mohly teoreticky s watchOS 6 již samy stahovat i softwarové updaty, se může Apple pozvolna připravovat právě již od roku 2017, kdy vnukl svým hodinkám LTE. O rok později pak přišel se zvětšením displeje a mírnou úpravou jejich těla, díky čemuž jsou pro mnohé uživatele nyní ještě přívětivější. A právě třetí krok ve formě watchOS 6 by mohl spolu s chystanými Apple Watch Series 5 pomyslný kruh samostatnosti uzavřít. Samostatností by se mohly teoreticky pochlubit i Series 4 (u trojek to osobně kvůli malému displeji, který je již nyní limitem pro mnohé aplikace a ciferníky nepředpokládám), avšak až se Series 5, které budou šity samostatnosti na míru, by mohl dostat tento kruh přesně takový smysl, jaký Apple zamýšlí. Těžko říci, jaká vylepšení by mohla v tomto ohledu Series 5 přinést. Pokud by však měly sloužit skutečně jako náhrada iPhonu, byť elementární, minimálně výrazné navýšení jejich úložiště by bylo nasnadě. 64 GB interní paměti by však pro Apple nemusel být s ohledem na neuvěřitelné částky, které investuje do vývoje, až takový problém. 

Volat přes Apple Watch? Skvěle poslouží například AirPods: 

V tuto chvíli můžeme pouze spekulovat nad tím, zda se Apple skutečně touto cestou vydá či nikoliv. Nejeden jablíčkář by však podobný produkt určitě přivítal a co víc – Apple by se v tomto ohledu skutečně postaral svým způsobem o revoluci. Komplexnější smartwatch byste totiž na trhu rozhodně nenašli. Ale kdo ví. Třeba je na podobný produkt skutečně ještě velmi brzy a Apple si bude připravovat terén ještě pěkných pár let, než se do těchto vod rozhodne vplout. Na druhou stranu – po softwarové stránce před ním zřejmě až tak složitý úkol nestojí. Jak už jsem totiž psal výše, již nyní dokáží Apple Watch iPhone v mnoha ohledech nahradit, byť ne zcela 1:1. 


Leitz

Fórum

  • Poslední příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek