Zavřít reklamu

Je tomu jen pár dní, co zveřejnila agentura Bloomberg, jejíž zdroje patří mezi ty nejpřesnější na světě, velmi obsáhlé shrnutí novinek, kterých bychom se měli na iPhonech, Apple Watch a Macích dočkat s příchodem nových operačních systémů iOS 13, watchOS 6 a macOS 10.15. Zatímco se zraky valné většiny jablíčkářů upínaly k mobilnímu operačnímu systému, mě osobně zaujala jedna z největších novinek watchOS 6 a to konkrétně samostatný App Store. Právě tento krok by totiž mohl být předzvěstí něčeho mnohem většího. Něčeho, na čem Apple pozvolna pracuje již od uvedení Apple Watch Series 3. 

Když Apple v roce 2017 uvedl právě Series 3, zaujal svět LTE připojením, díky kterému jste mohli nechat iPhone doma a se světem být ve spojení pouze díky hodinkám. To je sice svým způsobem super, závislosti na iPhonu jste se však díky této novince rozhodně nezbavili. Připojení k síti je totiž jedna věc a využitelnost produktu, která může díky aplikacím růst, věc druhá a zcela odlišná. A právě aplikace bylo doposud možné do hodinek dostat jen skrze iPhone, čímž se přes oslí můstek dostáváme k tomu, že na něm závislí i přes podporu LTE vlastně stále jste. Právě samostatný App Store, který by fungoval přímo v hodinkách bez nutnosti připojení iPhonu by ale mohl v tomto ohledu zamíchat kartami a to možná víc, než si v tuto chvíli dokážeme představit. 

Vlastní App Store = naprostá volnost. Velmi jednoduchá rovnice, že? V hodině iMatematiky ale ještě chvíli zůstaneme. První rovnice nás totiž nepřímo navede i na rovnici druhou a to sice naprostá volnost = nahrazení iPhonu hodinkami. Zdá se vám tato rovnice už trochu jako sci-fi? Myslím, že zbytečně. Pokud by totiž hodinky dokázaly iPhone v jeho hlavních úkolech zastoupit, což z velké části zvládají již nyní, byť s jeho připojením, proč bychom tyto telefony stále využívali? Respektive, ano, iPhony stále využívány budou. Najdou se však i tací, kteří jim dají vale a skutečně přejdou kvůli svým důvodům jen na Apple Watch, protože jim zkrátka jejich telefon ve věcech, které od něj potřebují, nahradí. A právě tohle by mohla být pro Apple neuvěřitelně zajímavá cesta, která by mu mohla zajistit zářivou budoucnost. V době, kdy jsou smartphony stále v rozkvětu, totiž přijde na trh s něčím, co je může v horizontu několika let nahradit a lidi na to začne pomalu učit. De facto by se tak mohl dostat do situace, ve které byl před více než jedenácti lety při představení prvního iPhonu. I tehdy totiž světu představil revoluci, která byla mnohými vnímána jako nadčasová a tím pádem možná i trochu zbytečná. Tato revoluce však dláždila zlatou cestu smartphonům z celého světa. 

Dlouhodobá cesta s jasným cílem

Na naprosté osamostatnění Apple Watch, které by si mohly teoreticky s watchOS 6 již samy stahovat i softwarové updaty, se může Apple pozvolna připravovat právě již od roku 2017, kdy vnukl svým hodinkám LTE. O rok později pak přišel se zvětšením displeje a mírnou úpravou jejich těla, díky čemuž jsou pro mnohé uživatele nyní ještě přívětivější. A právě třetí krok ve formě watchOS 6 by mohl spolu s chystanými Apple Watch Series 5 pomyslný kruh samostatnosti uzavřít. Samostatností by se mohly teoreticky pochlubit i Series 4 (u trojek to osobně kvůli malému displeji, který je již nyní limitem pro mnohé aplikace a ciferníky nepředpokládám), avšak až se Series 5, které budou šity samostatnosti na míru, by mohl dostat tento kruh přesně takový smysl, jaký Apple zamýšlí. Těžko říci, jaká vylepšení by mohla v tomto ohledu Series 5 přinést. Pokud by však měly sloužit skutečně jako náhrada iPhonu, byť elementární, minimálně výrazné navýšení jejich úložiště by bylo nasnadě. 64 GB interní paměti by však pro Apple nemusel být s ohledem na neuvěřitelné částky, které investuje do vývoje, až takový problém. 

Volat přes Apple Watch? Skvěle poslouží například AirPods: 

V tuto chvíli můžeme pouze spekulovat nad tím, zda se Apple skutečně touto cestou vydá či nikoliv. Nejeden jablíčkář by však podobný produkt určitě přivítal a co víc – Apple by se v tomto ohledu skutečně postaral svým způsobem o revoluci. Komplexnější smartwatch byste totiž na trhu rozhodně nenašli. Ale kdo ví. Třeba je na podobný produkt skutečně ještě velmi brzy a Apple si bude připravovat terén ještě pěkných pár let, než se do těchto vod rozhodne vplout. Na druhou stranu – po softwarové stránce před ním zřejmě až tak složitý úkol nestojí. Jak už jsem totiž psal výše, již nyní dokáží Apple Watch iPhone v mnoha ohledech nahradit, byť ne zcela 1:1. 

Související články

Dnes nejčtenější