Zavřít reklamu

Soudní bitva mezi Applem a Qualcommem začíná nabírat na obrátkách. Správní soud americké Komise pro mezinárodní obchod totiž včera doporučil této instituci vyhovět žádostem výrobce čipů a zakázat dovoz a tedy i prodej iPhonů vyráběných v Číně, které porušují patenty Qualcommu, do USA. 

Doporučení správního soudu je pro Apple obrovskou nepříjemností. Zákaz dovozu jeho telefonů sice zatím neznamená, pokud však přezkoumání toho, zda Apple skutečně patenty porušil či nikoliv, prokáže, že je právo na straně Qualcommu, vystavení stopky dovozu iPhonů do USA nebude stát v cestě nic. Tu může Applu vystavit Komise pro mezinárodní obchod. 

Zatímco v Číně se Qualcommu povedlo zakázat prodeje iPhonů kvůli softwaru, který následně Apple opravil updatem, a v Německu byly zase na vině procesory od Intelu, které patenty porušovaly, v USA se celá zápletka točí okolo baterií. Výrobce čipů se sice i zde pokusil soud přesvědčit o porušení patentů v čipech Intelu, avšak úspěšný tu nebyl. V čem přesně pak tkví porušení patentu u baterie není v tuto chvíli bohužel známo. Podle informací ze zahraniční by se ale měl potenciální zákaz týkat jen starších iPhonů a na vloni představené modely XS a XR by tak vliv mít neměl.

Applu v tuto chvíli nezbude nic jiného, než vyčkat na výsledek přezkoumání údajného porušení patentů, který by měla mít Komise pro mezinárodní obchod v rukou do července. To ale v žádném případě neznamená, že se až do tohoto měsíce s Qualcommem u soudu nepotká. Výrobce čipů se totiž proti němu snaží zbrojit na mnoha dalších frontách.

Související články

Dnes nejčtenější