Zavřít reklamu

Bezpečnost a soukromí jsou pojmy, které jsou v našich životech pro většinu z nás velice důležité. Apple si na bezpečnost svých produktů dává opravdu velice záležet, což ostatně není žádným tajemstvím. Pokud však chcete svoji bezpečnost posunout ještě na vyšší úroveň, můžete využít VPN sítě. VPN je zkratkou pro Virtual Private Network, v češtině virtuální privátní síť. Jak ale můžete VPN využít v praxi a jak vůbec funguje?

Síť VPN jednoduše řečeno šifruje vaše připojení k internetu. Při použití VPN se změní vaše IP adresa a váš počítač se tak tváří, že se připojuje například z druhé poloviny zeměkoule. VPN tedy slouží k ochraně vaší bezpečnosti, aby nikdo nevěděl, že zrovna vy si prohlížíte takové a takové stránky. Taktéž lze VPN využít tehdy, kdy váš poskytovatel blokuje připojení k některým stránkám. Občas to jsou například servery určené pro dospělé, či stránky, na kterých si můžete stahovat filmy, hry, apod. K blokaci stránek ze strany poskytovatele však častěji dochází v zahraničních zemích. Jak tedy VPN aktivovat?

Jak na vašem Macu zprovoznit VPN

Abychom mohli VPN aktivovat, tak si prvně budeme muset z App Storu stáhnout program třetí strany, který nám to umožní. Po nějaké době hledání jsem našel program, který je jednoduchý a hlavně zdarma. Program nese název VPN Plus a stáhnete jej z App Storu pomocí tohoto odkazu. Po stažení stačí program spustit a v horní části si vybrat zemi, ze které se budete připojovat – k dispozici je USA, Německo a Spojené království. Poté už pouze stačí stisknout tlačítko Connect. Pokud se zobrazí okno s podmínkami, tak je tlačítkem Agree potvrďte. Taktéž budete muset s největší pravděpodobností potvrdit konfiguraci VPN – stačí stisknout tlačítko Povolit. Jakmile VPN spustíte, tak se v programu zobrazí, kolik dat už bylo „ochráněno“. Pokud chcete režim VPN ukončit, tak stačí stisknout tlačítko Disconnect.

Rozhodně existuje mnoho dalších způsobů, jak na vašem Macu provozovat VPN. V tomto návodu jsem však chtěl ukázat, jak VPN aktivovat co nejjednodušeji, zadarmo a hlavně pro celý systém, nikoliv pouze pro jeden prohlížeč. K dispozici jsou samozřejmě placené programy pro VPN, které vám nabídnou o mnoho více možností – například více serverů po celé zeměkouli od Japonska až po Ugandu. Avšak myslím si, že pro potřeby průměrného uživatele, je program VPN Plus naprosto dostačující.

vpn_fb
Zdroj: Pixabay

Související články

Dnes nejčtenější