Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že si Apple svůj App Store jak na iOS, tak i v macOS bedlivě střeží a aplikace, které do těchto obchodů pustí, musí projít důkladnou kontrolou, zda čímkoliv neporušují striktní pravidla kalifornského giganta. Přesto se však čas od času stane, že do App Storu “závadná” aplikace proklouzne a uživatelům nadělá za dobu, než jí stihne Apple odstranit, nepříjemné problémy. Své o tom ví i uživatelé, kteří se nechali napálit podvodnou aplikací na měření srdečního frekvence. 

O aplikacích, kterým stačí ke zmonitorování vašeho zdraví přiložit prst například na fotoaparát či blesk telefonu, jste už jistě slyšeli. Naprostá většina podobných softwarů je však dostupná pouze v Google Play a zdarma. Jedna taková aplikace však propadla před pár dny i sítem App Storu na iOS a mnoho uživatelů připravila o peníze. Jmenovala se Heart Rate Measuremen a místo přiložení prstu na blesk vyzývala uživatele k přiložení prstu na Touch ID v Home Buttonu, díky čemuž měla jejich srdeční frekvenci zanalyzovat. Nečestní vývojáři jí však nastavili tak, aby po vyzvání k přiložení prstu na Touch ID zaktivovala nákup plné verze aplikace za necelých 90 dolarů a displej iPhonu navíc ztlumila, aby si uživatelé nákupu nevšimli. Ti tak nevědomky skrze Touch ID potvrdili nákup softwaru, o který ve výsledku vůbec nestáli. 

Líbí se vám víc současný App Store nebo ten z iOS 10?:

Když si začali uživatelé na problémy spojené s touto aplikací stěžovat, Apple okamžitě zareagoval jejím odstraněním. V následujících dnech pak začne velmi pravděpodobně poškozeným uživatelům vyplácet jejich peníze zpět. I tak je ale celá situace velmi nepříjemná a dokazuje, že přes veškerou snahu Applu lze softwary, které se vás pokusí okrást, do jeho obchodu stále dostat a to i přes čím dál striktnější podmínky, které Apple poměrně často upravuje. Snad se tedy v budoucnu počet podobných případů alespoň sníží. 

Heart-Rate-App-Scam
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Heart-Rate-App-Scam fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější