Zavřít reklamu

Pred dávnymi časmi, v ďalekej galaxii, v ktorej sa aj po štyroch dekádach stále môžeme tešiť vysokej popularite tematike Star Wars, prichádza jeden z produktov inšpirovaných príbehmi Georga Lucasa aj do našej redakcie. V dnešnej recenzii sa pozrieme na zúbok imperiálnej stíhačke TIE Advanced X1, ktorá je prevedená vo forme drona od spoločnosti Propel. Podarilo sa tvorcom priviesť k životu jedno z ikonických vesmírnych vozidiel do reálneho sveta?

Narozdiel od ostatných dronov alebo ovládacích vozidiel inšpirovaných univerzom Star Wars je táto verzia viac, než len lietajúcou hračkou. No aby sme hneď na začiatok uviedli všetko na pravú mieru, Propel Advanced X1 nemá prakticky nič spoločné s klasickými lietajúcimi dronmi. Nedisponuje kamerou a nejedná sa o profesionálne zariadenie, vďaka ktorému možno vyhotovovať fotografie, či videá z vtáčej perspektívy. Na druhú stranu to však nie je žiadna detská hračka. Čo tento šikovný stroj dokáže, sa dočítate v nasledujúcich odstavcoch.

Star Wars

Realistický dizajn

Pri prvom kontakte s balením je jasné, že sa výrobcovia postarali o vizuálny pôžitok pre oči. Dron je zabalený v zberateľskej krabici, ktorej otváranie je doslova potešením. V menšom balení nájdete samotného drona, ktorý je takisto veľmi elegantne zabalený. Pod dronom sa nachádza ďalšie príslušenstvo ako diaľkové ovládanie, náhradné krídla a vrtuľky, nabíjačka a dve batérie.

Už na prvý pohľad je vidieť, že sa nejedná o žiaden narýchlo vyrobený nepodarok zostrojený na kolene. Detaily zárezov a komponentov, ktorými TIE Advanced X1 disponuje v známych filmoch sú výborne viditeľné a dodávajú zariadeniu vierohodný dizajn. Dron sa skladá s klasického skeletu vesmírnej stíhačky, ktorý je prichytený o konštrukciu zo spodnej strany. Vďaka nej je možné s dronom ľahšie pristávať bez nežiadúcich kolízií alebo šúchancov. Lopatky štyroch vrtúľ, vďaka ktorým je dron schopný letu sa samozrejme konštrukcie nedotýkajú.Konštrukciu je samozrejme možné od drona odpojiť, no pri prvých letoch ju odporúčame na zariadení nechať. Okrem vylepšenej schopnosti pristávania sa vám zíde ako ochrana vrtuliek.

Dron naviac disponuje LED diódami červenej, bielej a modrej farby, ktoré sa rozžiaria napríklad pri spojení s ovládačom alebo pri virtuálnom boji s inými dronmi. Áno, drony Propel z tejto série sú schopné virtuálneho súboja, samozrejme iba v prípade, že vlastníte viac ako jeden. Okrem známeho TIE Fightera je k dispozícii aj Speeder Bike a legendárna rebelantská stíhačka X-Wing.

Kompatibilita hrou

Po spárovaní diaľkového ovládača a drona začína skutočná zábava. Ovládače sú prispôsobené jednotlivým dronom nielen farebným zladením ale aj prislúchajúcimi zvukovými efektami. Pre spustenie ovládača je potrebné vložiť 4 tuškové batérie, ktoré sa vkladajú pod krytom. Po odňatí krytu sa zo záložného zdroja ozve vtipná hláška, odkazujúca na senátora Palpatina, známeho ako Darth Sidious. Okrem toho je možné na ovládači zapnúť niekoľko soundtrackov a ikonických hlášok zo Star Wars. Ak vás bude zvukový podmaz pri lete vyrušovať, pokojne ho môžete stlmiť alebo úplne vypnúť.

Ovládač disponuje dvoma joystickmi na každej strane, štyrmi ramennými tlačidlami a rovnakým počtom strieborných tlačidiel v strede ovládača. Na vrchnej strane sa nachádza vysúvací stojan pre smartfón, ktorý doň vložíte a pomocou nakonfigurovanej appky sa môžete naučiť tipy a triky k lietaniu. V aplikácii však nájdete aj vychytávky umožňujúce boje s inými dronami od Propel.

Napriek tomu, že je ovládanie drona v celku intiutívne, určite odporúčame preštudovať si manuál, priložený k zariadeniu. Okrem základných funkcií ako štart, vzlietnutie alebo zatáčnie drona tam nájdete rôzne finty vo forme otočiek a trikov.

Malý no šikovný

Lietanie s dronom TIE Advanced X1 je jednoduché a zábavné. To však nevylučuje skutočnosť, že sa pri prvých testoch nevyhnete prípadným pádom alebo stratám kontroly. Môže sa to pokojne stať aj navzdory tomu, že ste už s niekoľkými dronmi lietali. TIE Fighter ponúka tri rýchlostné nastavenia, ktoré si vyberiete na základe toho, či sa nachádzate v interiéri alebo vo vonkajšom prostredí. Nakoľko je dron vyhotovený z tvrdených plastov a gumových komponentov, je veľmi ľahký a preto aj náchylný na nepriaznivé poveternostné podmienky. Najlepšie však je, ak si pre let nájdete tú správnu výšku a v nej ho udržiavate.

Aj keď tento dron patrí k menším zariadeniam, krútenie vrtúľ vie narobiť celkom solídny hluk. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa drona nakoniec podarilo udržať vo vzduchu po niekoľko minút, no dôležitý faktor hrá znova spomínaná výška. Aj za dokonalého bezvetria sa vo vyšších polohách môže stať, že mierny vánok nakloní drona na jednu stranu a vy ho potom musíte dvíhať z podlahy, alebo v horšom prípade za ním liezť na strom alebo na strechu. Lietať s dronom pri vhodných podmienkach je však veľmi jednoduché a po niekoľkých minútach sa aj ten najväčší amatér dokáže vysporiadať s prvkami ovládania.

Bojové schopnosti

Ak sa stretnete s niekým, kto vlastní jedného z vyššie uvedenej trojice dronov, môžete vyskúšať viacero možností, ako sa s dronom zabaviť. Pomocou IR vysielača totiž môžete premeniť nevinnú hračku na skutočnú bojovú stíhačku. Pomocou virtuálnych zameriavačov sa ocitnete v prestrelke so svojím protivníkom, pričom vyhráva ten, ktorý trafí nepriateľa tri krát. Po zásahoch sa dron znesie k zemi a vy tak môžete oslavovať sladké víťazstvo. Nevysvetlite si to však nesprávnym spôsobom. Pod pojmom „zniesť sa k zemi“ myslíme pokojné klesanie, nie rýchly pád zakončený kolíziou.

Star Wars

Výdrž batérie a servis opráv

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorá bude potenciálnych záujemcov o zariadenie zaujímať, je výdrž batérie na jedno nabitie. Nakoľko je TIE Fighter malých rozmerov, batéria pojme iba obmedzenú kapacitu. Dron na jedno nabitie vydrží okolo 15 minút, čo je však vykompenzované rýchlym nabitím. Zariadeniu doplníte plnú kapacitu batérie za 15-20 minút. Ak to pre niekoho predstavuje problém, dá sa to vyriešiť náhradnou batériou, ktorá sa vám bude nabíjať zatiaľčo sa zabávate s tou pôvodnou.

Výrobcovia očividne mysleli aj na potenciálne poškodenie. Preto v balení nájdete náhradné vrtuľky, krídla určené pre vyššie rýchlostné nastavenie a dva skrutkovače na ich inštaláciu. Jeden z nich je vložený priamo v ovládači, čo je vyriešené celkom šikovne. Výmena vrtúľ je veľmi jednoduchá, čo poteší pri lete nad betónovou alebo inou tvrdou plochou. Pri páde sa zvyknú vrtule odpojiť a nakoľko sú priesvitné, je často veľmi obtiažne ich v okolitom teréne nájsť.

Verdikt

Star Wars dron TIE Advanced X1 od Propel je výbornou formou, ako sa zabaviť či už v pohodlí domova (v prípade, že disponujete väčším priestorom v izbe) alebo na čerstvom vzduchu. Vizuálne prevedenie drona je perfektné, obľúbi si ho nejeden fanúšik série Hviezdnych Vojen. Ovládanie je veľmi intuitívne a po niekoľkých minútach budete ovládať všetky základné aj pokročilé funkcie. Pokiaľ sa vám podarí s dronom naraziť alebo ho nejakým spôsobom poškodiť, v balení nájdete niekoľko náhradných dielov vrátane vrtuliek alebo krídiel. Vzhľadom na to, že sa jedná o drona menších rozmerov, aj výdrž batérie je o niečo menšia. V konečnom dôsledku je toto zariadenie veľmi kvalitné a odolné. Funkcia virtuálneho boja umocní zážitok z lietania ešte viac, no to iba v prípade že disponujete dvojicou dronov z tejto edície.

  • Aplikáciu Battle Drones, kompatibilnú s dronmi od Propel nájdete v App Store

[appbox appstore id1184830533]

Star Wars

Dnes nejčtenější

.