Zavřít reklamu

MacBook Pro se hrdě řadí mezi nejdražší notebooky pro spotřební uživatele. Aby také ne, když za 15palcovou variantu v maximální konfiguraci zaplatíte více jak 130 000 korun. Každý zákazník pak očekává, že při výrobě MacBooku byly použity ty nejlepší možné technologie. Bohužel o pastě, která má starosti co nejefektivnější odvod tepla z procesoru na pasivní a aktivní chlazení, se to tvrdit nedá. Náš čtenář Petr si totiž sám teplovodivou pastu vyměnil u dva měsíce starého MacBooku Pro a dosáhl poměrně zajímavých výsledků.

Petr vlastní 15″ MacBook Pro (2017) v nejvyšší možné konfiguraci. Při práci na notebooku ale zaregistroval poměrně časté zahřívání, a to i navzdory tomu, že notebook vlastnil teprve pár týdnů. Rozhodl se proto vyměnit teplovodivou pastu a namísto té originální od Applu použil vlastní, která ho vyšla přibližně na 300 Kč. Proces výměny není sice nejsložitější, ale začátečníci by se do něho určitě pouštět neměli. Ostatně na celý postup ve zrychlené formě se můžete podívat na videu níže.

Testy v druhé polovině videa dokazují, že výměnou pasty došlo ke zlepšení. Buďto jsou teploty při stejné zátěži nižší, nebo při stejných teplotách je procesor o něco výkonnější. Sám Petr uvedl, že nyní při sledování Full HD videa má procesor v MacBooku stejnou teplotu, jako když na něm před výměnou nebyla spuštěna žádná aplikace. Zároveň během testování přišel ještě na jednu zajímavost. Ventilátor v 15″ variantě MacBooku Pro běží od samého zapnutí počítače na 2 000 otáček, kdy není takřka vůbec slyšet, ale neustále odvádí teplo z těla počítače, a jen při skutečné zátěži se rozeběhne na plno. V případě 13″ MacBooku Pro je větrák ve většině případů nečinný a zapne se pouze při překročení určité teploty.

MacBook Pro teardown FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější