Zavřít reklamu

Ačkoliv oslavil včera Tim Cook své 57. narozeniny, žádná bujará večerní oslava ho pravděpodobně nečekala. Namísto ní se totiž objevil ve večerních zprávách na stanici NBC, kde hovořil o problematice falešných zpráv, zvláštních okolnostech kolem ruských voleb v roce 2016 či o bezpečnosti iPhonu X.

V úvodu rozhovoru se Tim rozpovídal o praktikách ruské vlády při volbách v roce 2016. Ty podle něj totiž nebyly zcela čisté a na Rusko vrhají špatné světlo. To v nich totiž mimo jiné s největší pravděpodobností hojně využívalo právě “Fake news”, tedy falešné zprávy, kterými se snažilo manipulovat obyvatele.

Fake news jsou obrovský problém

Celkově je pro Cooka otázka falešných zpráv velmi důležitým tématem. Vidí v nich totiž obrovskou sílu, která dokáže ovlivnit skutečné masy lidí a řídit jejich myšlení přesně tak, jak vyšší instance, která celý proces řídí, chce. Prioritou velkých společností by tak mělo být podobné věci co nejvíce potlačovat a nedovolit, aby se na jejich platformách či produktech vůbec objevovaly.

Tim se dále rozpovídal o daňové reformě v USA, která je podle něj naprosto nevyhnutelná. Podle jeho slov měla být stanovena už dávno a diví se, že se tomu tak nestalo. Velký problém spatřuje hlavně v nepřívětivé politice státu k velkým prosperujícím společnostem, která je připravuje o obrovské zisky. Kvůli tomu se většina velkých společností uchyluje do zahraničí a svou finanční politiku řídí  tak, aby z ní státu odváděla co nejméně. Daňová reforma by přinesla Americe silný tok peněz společností, které se od ní v minulosti odvrátily a zajistily by ji v tomto směru prosperitu.

Během rozhovoru, který se uskutečnil v kampusu Applu, se samozřejmě hovořilo i o novém iPhonu X a zabezpečení skrze Face ID. To totiž vzbuzuje i nyní obavy o bezpečnost uživatelů. To však Tim již po několikáté důrazně vyvrátil. “Všechna data z Face ID jsou uložena v zařízení, nikoliv na serverech společnosti Apple. K tomuto kroku jsme přistoupili hlavně proto, že vaše tvář a data v telefonu jsou vaše, nikoliv naše,” zopakoval již poměrně otřepanou frázi. Poté zdůraznil, že soukromí uživatelů je pro Apple priorita a kdyby se měl dostat znovu do situace, kdy ho FBI požádá o odemčení iPhonu teroristy, stejně jako tomu bylo po masakru v San Bernardinou, opět odmítne.

O svá uživatelská data se strachovat nemusíme

Na téma prodeje uživatelských dat třetím stranám Cook řekl, že je to pro Apple naprosto vyloučeno. “To je něco, co neděláme, protože vy nejste náš produkt. Jak už jsem řekl, na soukromí uživatelů klademe zvláštní důraz, vše potřebné šifrujeme a absolutně nevíme, co je obsahem vaší komunikace. Myslíme si, že tohle je ta cesta, kterou lidé chtějí a kterou od nás očekávají,” řekl.

Poslední část rozhovoru se pak týkala evoluce iPhonů v posledních deseti letech a zda se Applu podařilo dosáhnout toho, co Steve Jobs před lety předpovídal jako budoucnost. Na to Tim Cook odpověděl, že prakticky od samého začátku ví, jakým způsobem svět změnit. Je to však daleko těžší, než si kdokoliv z nich představoval.

Snad se tedy inovací, které změní svět, ještě v budoucnu dočkáme. Apple na to rozhodně svůj inovativní potenciál má, otázkou však zůstává, zda jej dokáže ve výsledný produkt přetavit dřív než rychle se rozvíjející konkurence. Nechme se tedy překvapit.

Zdroj: macrumors

Související články

Dnes nejčtenější

.