Zavřít reklamu

V poslední době se stejně jako každý rok objevuje víc a víc takzvaných rumorů o novém iPhonu. Jedná se o kombinaci spekulací, úniků informací, fotografií, renderů a v neposlední řadě také faktů, které jsou o nové verzi telefonu víceméně jasné. Tyto informace patří všeobecně na každém magazínu zaměřeném na Apple mezi ty zcela nejčtenější, které magazíny vydávají. Věřte, že nejen my, ale samozřejmě i ostatní světové servery pečlivě měří čtenost svých příspěvků a píší to, co chtějí dle statistik jejich čtenáři číst. Na Letem světem Applem se snažíme kombinovat návody, které najdete každý den minimálně dva, recenze, kterých vydáváme každý týden několik, denní tipy na aplikace zdarma jak na Mac tak i na iOS a samozřejmě takzvané novinky, mezi které patří i zmíněné rumory.

Pokud se podíváte do zahraničí, pak zjistíte že co se Applu týká, jsou i ty největší servery na světě velmi selektivní a zatím co jeden píše pouze návody, druhý píše pouze novinky a další se zase specializuje výhradně na recenze. Jen velmi malá část webů kombinuje vše výše uvedené dohromady a Letem světem Applem se o to již několik let, troufám si tvrdit úspěšně snaží. A proč to vlastně píšeme? Protože věříme, že každý si zde dokáže najít to svoje, co ho zajímá a nikdo přece nemusí číst každý jeden článek který vydáme. Nikdo na světě neposlouchá každou novou písničku co vyjde, nečte každou novou knihu nebo nehraje každou novou hru. Pokud vás tedy rumory nezajímají, není nic snadnějšího než je zkrátka nečíst a vybrat si jiný, pro vás hodnotnější obsah.

Pojďme se podívat konečně na to, co to vlastně rumory jsou a jak vznikají. Tajemství okolo nových iPhonů skončilo přesně u iPhone 3Gs, což byl poslední telefon, u kterého skutečně nebylo zřejmé vůbec nic. Od iPhone 3Gs však již neexistuje telefon, o kterém by se nevědělo předem alespoň rámcově jak bude vypadat a čím bude disponovat. Uhlídat výrobu milionů kusů, na které se podílí desítky tisíc lidí po celém světě zkrátka není možné a tak se sem a tam nějaký ten únik objeví.

Lidé často řeší proč jsou úniky vyfoceny nekvalitně nebo proč když už se objeví skutečně něco co vypadá jako prototyp tak jej drží někdo kdo nemá perfektně upravené nehty. Dělníci v čínských továrnách nejsou zrovna nejvyšší společenskou kastou a dělnice nechodí co den na manikúru ke Kotlárovi. Naopak jsou to ti nejchudší lidé v rámci pracovního procesu a když jim někdo nabídne byť jen desítky dolarů za fotografii novinky kterou vyrábí, neváhají a udělají vše pro to, aby se jim podařilo uspokojit novináře a obohatit se o nějakou tu korunu navíc. Apple zkrátka tyto úniky uhlídat nemůže ani kdyby se dělo cokoli.

Další často omílanou věcí je fakt, že jednotlivé úniky informací spolu často nekorespondují. Uvědomujeme si, že to může vypadat rozporuplně a často až trapně, když jeden den napíšeme informaci, kterou druhá informace vzápětí popře, ovšem i to se vám pokusím vysvětlit. Jako médium pracujeme z určitými zdroji, stejně jako každé médium na světě. Jednotlivé zdroje jsou rozmístěny v podstatě po celé planetě a my se snažíme je selektovat na zdroje, které v minulosti uvedly pravdivé informace. I přesto se mezi nimi objevuje rozpol. To je převážně způsobeno tím, že Apple má samozřejmě jasnou představu o tom jak bude novinka vypadat a její základní parametry jsou jasné i roky dopředu. Ovšem dílčí věci jako je umístění Touch ID jsou věci, které zkrátka čekají na technologickou dostupnost a proto se testují ještě pár měsíců předtím, než společnost samotný telefon představí světu. A zatím co jeden zdroj se dostane k telefonu s Touch ID v displeji, druhý se dostane k jinému prototypu, který má Touch ID na zadní straně. Nikdo neví, pro jaký model se Apple nakonec rozhodne a tak není zřejmé, který zdroj je ten, jenž má k dispozici informace o prototypu, který nakonec vstoupí do masové produkce.

Samozřejmě se do toho občas přimotá i informace od někoho, kdo se zkrátka chce letos jen zviditelnit a i když v loňském roce se nějakou náhodou dostal ke skutečným informacím, letos mu prostě chybí a tak si něco vymyslí. Snažíme se tyto informace co nejvíce eliminovat, ovšem samozřejmě se může stát i tato varianta. Jsme informační médium a zkrátka píšeme informace o tom, co lidi zajímá a věřte, že vycházíme z velmi přesných statistik a není v našem zájmu servírovat čtenářům věci, které nechtějí číst, ale přesně naopak.

Důležité je, aby sám čtenář dokázal informace selektovat a udělat si z nich ucelený obraz o aktuální situaci. To znamená, že když deset různých zdrojů v současné době tvrdí, že Apple představí na podzim tři různé telefony, je velmi pravděpodobné, ovšem ne jisté že to tak bude. Stejně tak když tyto zdroje, které se v předchozích letech nepletly tvrdí, že jeden z telefonů bude mít vertikálně umístěnou duální kameru, je velmi pravděpodobné že to tak bude. Ovšem když pět zdrojů tvrdí, že Touch ID bude v displeji a pět tvrdí, že bude na zadní straně telefonu, je pravděpodobné, že se každý z nich dostal k jinému prototypu a Apple v současné době ještě chce stůj co stůj skutečně dokázat integrovat Touch ID přímo do displeje, ovšem pokud by se mu to nepovedlo do data kdy musí zahájit masovou výrobu, má i zadní vrátka.

Věřte tedy, že se snažíme psát skutečně to, co vy chcete číst, ostatně je to především v našem zájmu. Zkuste selektovat určité informace a spojovat si nosné pilíře toho, v šem se jednotlivé zdroje nerozchází. Berte prosím také v potaz, že veškeré informace mají své zdroje a nejsou výmyslem nějakého pisálka, ale tím co tvrdí konkrétní člověk nebo web, jenž se v minulosti osvědčil. Věřím, že tak budete schopni z informací získat vždy to podstatné a udělat si obrázek o tom, co společnost Apple skutečně chystá.

iPhone-8-Function-Area-iDrop-News-Exclusive-FB

Dnes nejčtenější

.