Zavřít reklamu

Celosvětový trh s tablety se za poslední čtvrtletí meziročně snížil o 10 %. Vyplývá to z průzkumu trhu společnosti IDC. Analytici též zjistili, že dodávky tabletů v prvním čtvrtletí tohoto roku činily pouze 36, 2 milionů kusů, což je nejméně za posledních pět let.

Co se ale nemění, je pořadí oblíbenosti značek tabletů. iPad zůstává nadále nejoblíbenějším tabletem na světě. Společnost začátkem týdne zveřejnila své prodejní statistiky, ve kterých je též pokles prodeje iPadů viditelný. Prodej jablečných tabletů se v tomto čtvrtletí snížil z 10,2 milionů prodaných kusů na 8,9 milionů. Nepříznivou bilanci též podtrhává fakt, že jde již o třinácté po sobě jdoucí čtvrtletí, ve kterém se prodalo o něco méně iPadů.

„Výsledky společnosti Apple ukazují, že není schopna rychle reagovat vůči měnícím se dynamikám průmyslu a spotřebitelské poptávky, z čehož vyplývá pokračující úspěch ostatních produktových řad,“ uvedl IDC v tiskové zprávě.

Po velkolepém vstupu na trh s tablety a velkém boomu trvajícím první tři roku se společnost IDC domnívá, že spotřebitelé nemají touhu upgradovat své staré tablety. Tento fakt zapříčinil hlavně velký rozkvět chytrých telefonů, které dokážou tablety v mnoha ohledem velmi kvalitně zastoupit.

idc-tablets-q1-2017-calendar

Prvenství na trhu

Celkově si společnost drží stále neotřesitelnou pozici vládce trhu s tablety. S celkovým podílem 24,5 % na světovém trhu jasně ukazuje, kdo by měl opět v příštích letech udávat na tomto poli trendy. Na druhém místě se s prodejem 6 milionů kusů a celkovým podílem 16,5% na světovém trhu krčí Samsung. Třetí místo patří čínské společnosti Huawei se 7,3 % podílu. Zajímavé však je, že právě Huawei, jako jediný výrobce tabletů, zaznamenal prodejní nárůst téměř o třetinu oproti předchozímu roku. TOP 5 pak uzavírá Amazon a Lenovo se svými 6 % a 5,7 % podílu na trhu.

Je důležité si však uvědomit, že čísla nejsou zcela úplně přesná a že odráží jen poptávku v rámci distribučních sítí. Nemusí tak nutně přesně korespondovat se zájmem zákazníků.

iPad Pro FB

Dnes nejčtenější

.