Zavřít reklamu

Microsoft včera v New Yorku pořádal tiskovou konferenci, která byla zaměřena na vzdělávání. Redmondský gigant zde představil novou verzi systému Windows a novou řadu notebooků. Windows 10 S je zjednodušenou verzí Windows 10 určenou pro studenty a nový Surface Laptop je notebook s až 14,5 hodinovou výdrží, který se velmi podobá MacBooku Air.

Windows 10 S je nová verze Windows, která funguje podobně jako macOS. Pokud si tedy představíte, že byste mohli instalovat pouze software z Mac App Store. Velký důraz je zde kladen na bezpečnost, snadné nastavení a rychlé spouštění. Pokud studenti budou potřebovat nějaký software, který se nenachází v Microsoft Storu, bude k dispozici Windows 10 Pro, na kterém poběží i aplikace neschválené Microsoftem. Budete si ale muset připlatit 50 dolarů. Učitelé, kteří budou spravovat počítače studentů, mohou distribuovat schválený software prostřednictvím nástrojů Microsoftu a udělovat oprávnění pro spuštění dalších aplikací.

Za zmínku stojí, že macOS tuto funkci již nabízí. Správcům umožňuje omezit spouštění softwaru, který není stažen z Mac App Store. Defaultní nastavení však umožňuje spouštět aplikace stažené z Mac App Store a od ověřených vývojářů. Ani Apple ani Microsoft tak zatím své desktopové systémy zcela neuzavřeli, jako tomu je v případě iOS, kde můžete stahovat aplikace pouze z App Store.

Windows 10 S se objeví zejména na počítačích partnerů Microsoftu, jako je například Acer nebo Dell, za ceny nižší než 200 dolarů. Na poli vzdělání se jedná o odpověď Microsoftu na ChromeOS/Chromebooky (Google) a iOS/iPady (Apple).

Kromě nové verze operačního systému byla také v New Yorku představena nová řada notebooků. Jmenuje se Microsoft Surface Laptop a ceny budou začínat na 1 000 dolarech. Cenovkou tak evidentně cílí na vysokoškoláky. Microsoft se na konferenci ani nebál přímého srovnání s MacBookem Air. Zařízení od Microsoftu je prý rychlejší a má delší výdrž na baterii. Již zmíněná výdrž (až 14,5 hodin) bude hlavní výhodou Surface Laptopu. Jablečná konkurence nabízí iPad s 10 hodinovou výdrží a MacBook Pro s 8 hodinovou výdrží.

Celkově pak hardware připomíná lehce aktualizovaný MacBook Air. Bohužel na Surface Laptopu nenajdeme USB-C/Thunderbolt 3/porty na nabíjení, které známe z MacBooku Pro. Výhodou ale pro někoho může být podpora USB-A, čtečky paměťových karet a Mini-DisplayPort. Úhlopříčka displeje (je dotykový) činí 13,5 palce s poměrem stran 3:2. Klávesnice je podsvícená a je obklopena látkou (podobně jako u tabletových Surfaců). Notebooky budou pohánět procesory 7. generace od Intelu, konkrétně Core i5 nebo i7. Operační paměť bude startovat na 4GB a rozšířit půjde až na 16GB. Maximální velikost SSD bude 512GB (základní konfigurace má 128GB) a samotné zařízení bude vážit 2,76 libry (1,25 kg). K dostání bude ve čtyřech barevných kombinacích – burgundská (Burgundy), platinová (Platinum), kobaltově modrá (Cobalt Blue) a grafitově zlatá (Graphite Gold).

Předobjednávky začínají dnes, přesto ale nové notebooky nebudou dodány dříve než 15. června.

https://www.youtube.com/watch?v=74kPEJWpCD4

https://youtu.be/kkwSh2q-1yE

Microsoft Surface Laptop Event Windows 10 S

Dnes nejčtenější

.