Zavřít reklamu

Minulý týden jste si mohli přečíst první díl našeho seriálu s názvem Dlouhodobý test QNAP TS-253A, díl 1. – Seznámení. V něm jsme se podívali na zoubek malému, avšak velmi schopnému NASu od společnosti QNAP. Úvodní článek byl zaměřený na rozbalení, představení zařízení, instalaci disků a prvotní zapojení k počítači a síti. Pokud vás tedy zajímá něco z těchto věcí, v prvním díle snad najdete odpověď (pokud ne, ozvěte se v diskuzi). Dnes se podíváme na to, co vlastně s QNAPem můžeme dělat poté, co je veškerá instalace hotová. 

A je to. Disky jsou uvnitř, NAS je v síti a to jak v elektrické, tak v té internetové. Instalační program vás provedl základním zapojením a právě koukáte na login ve webovém rozhraní. První vstup je za pomoci klasického defaultního loginu admin/admin, takže jdeme na to. Po přihlášení vás uvítá základní obrazovka webového rozhraní. Vše běží na Linuxovém základu, pokud tedy máte s touto platformou nějaké zkušenosti, budete tu jako doma. Na ploše se nachází několik ikon továrně nainstalovaných aplikací, k nim ovšem později. Pojďme se podívat na to, co nám plocha na první pohled nabízí.

Začneme v pravém horním roku, ve kterém najdeme několik malých ikon. Úplně vpravo je ikonka řídícího panelu, po jejíž stisknutí vyjede kompletní diagnostický nástroj, která zaznamenává všechny důležité informace o provozu disku. Ať už jde o uptime, kapacitu a využití, teplotu, informace o chlazení, event manager a další. Detailněji si jej můžete prohlédnout v galerii.

Hned vedle je ikonka „základní pomoci“, pod kterou najdete návody, informace o verzích, tutoriály a další důležité věci, které můžete potřebovat v případě problému. Dále se zde nachází panel administrátora, ve kterém můžete nastavovat vše, co se týká uživatelského účtu a jeho nastavení. Nachází se zde také možnosti napájení – vypnutí, spánek, restart. Vedle se ještě nachází ikonky vyhledávání, notifikační centrum a seznam prováděných úloh na pozadí. To by bylo z pravého horního rohu vše. V levém horním rohu se nachází hamburger menu, které otevírá základní nabídku veškerého nastavení NASu. Skrze tento ovládací panel budete v podstatě ovládat naprosto vše.

Předinstalované aplikace z výroby jsou k dispozici na ploše, která má celkově tři strany a připomíná plochu dotykového telefonu s Androidem. Tyto aplikace nejsou zdaleka jediné, pro tento QNAP jich existuje slušná řádka ostatních. Rozšiřujícím aplikacím budeme věnovat další článek v budoucnu. Základní nabídka je opravdu základní, najdete zde nejdůležitější programy proto, aby mohlo úložiště pracovat okamžitě, v režimu „out of the box“. Samozřejmostí je tak klasický souborový manažer, zálohovací služby, asistenční služba, antivir, aplikační centrum a HybridDesk Station (aplikace, která z NASu udělá náhradu za klasické PC).

První dvě věci, které jsem osobně po první prohlídce udělal bylo, že jsem si změnit nastavení účtu. Změna hesla je samozřejmá, následně máte možnost použít dvoufázovou autorizaci za použití e-mailu nebo verifikace přes telefon. Pokud na NAS budete ukládat (nejen) svá osobní data, správné zabezpečení by mělo být prioritou. Veškeré tyto úpravy se provádí skrze uživatelský panel. Po správném zabezpečení účtu jsem se rozhodl zabezpečit samotné disky. V NASu mám dva 1TB NAS disky od Seagatu a rozhodl jsem se používat je v konfiguraci RAID 1. Celková kapacita se mi sice zmenší na polovinu, ale nemusím se tolik strachovat o svá data. RAID konfigurace se nastavuje ve správci disků (viz galerie). Po nastavění těchto dvou věcí mi již nic nebrání v tom, začít hlouběji pronikat do všech možných zákoutí tohoto zařízení. V příštím díle se podíváme na to, jak se pracuje s ukládáním souborů, jaké jsou přenosové rychlosti v závislosti na typu využití a jaké existují možnosti propojení s ostatními počítači, telefony a tablety. V případě jakýchkoliv dotazů se na mne neváhejte obrátit v diskuzi!

qnap-ts-253a-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.