Zavřít reklamu

Diskuze k článku

Zpět na článek

  Souhlas, NAS je proste zaklad. Centralni uloziste vsech dat pro vsechna zarizeni dosazitelne odkudkoliv pomoci vsech moznych protokolu a sluzeb. A pokud ho zacnete pouzivat i jako aplikacni server, stane se nezbytnosti.
  Diky NASu jsem nebyl nucen pouzivat na PC iTunes a nad otazkami typu „jak dostanes hudbu a jine do iPhone?“ se clovek jenom pousmiva.

  Tak tenhle článek mi přesně pasuje. Jsem právě v bodu výběru. Nicméně stále řeším, zda koupit řešení od Qnapu apod., nebo si NAS postavit. Postavený vyjde o dost laciněji a s nějakým free NAS Linuxem by mohl být stejně funkční, byť asi složitější na konfiguraci apod.

  Co mě u toho Qnapu zajímá především, jaké jsou přenosové rychlosti při klasickém zápisu několika GB souboru, který přesouvám z Macu do NAS přes třeba Finder. Aktuálně mám WD MyCloud a tam je ta rychlost tragická. 20MB/s a to můžu být rád. Přitom když ten samý soubor přesunu do klasického kompu s Windows, tak to sviští cca 80-90MB/s. Mezi Win kompem a WD to pak letí ještě o trochu rychleji. Problém je tedy v komunikaci Macu s tímto typem NAS přes AFP namísto SMB. Sambu jsem mu zkoušel všemožně vnutit, ale bez úspěchu… Rychlost byla vždy stejná.

  No a dále pak reálná spotřeba Qnapu. V idle a při zápisu.

  Po gigabitovej sieti mi to ide okolo 90MB/s. Ja mam postaveny domaci server: stary zdroj, stara skryna, starych 8gb ram, no novu maticnu a cpu Intel Pentium G. Bezi mi na tom windows server 2012.

  Myslím si, že obě řešení mají své nesporné výhody a nevýhody. Při stavbě vlastního NASu člověk přímo ovlivňuje, co se v bedně nakonec objeví. Takže si může poskládat konfiguraci přesně podle svých představ. Ať už by chtěl například kombinaci úložiště a HTPC, nebo naopak úložiště a k tomu ještě nějaký základní server na nějaké hry. Je to jako s počítači. Vlastní stavba bude vždycky variabilnější než prebuilt PC. O ceně ani nemá smysl spekulovat, pokud si to člověk dokáže postavit sám, vyjde to levněji. Ale mnoho lidí takové schopnosti/čas nemá a i je v tomto případě chápu. Takhle je vše hotové, stačí jen nainstalovat disky a je vymalováno.

  O přenosových rychlostech budeme mluvit v dalším článku, zde je ovšem několik faktorů, na kterých to závisí. Především pak jestli to jde přes WLAN nebo LAN. Rychlosti instalovaných disků se na tom taky projeví. Sám jsem na výsledné přenosové rychlosti zvědavý ale obávám se, že se na 100MB/s pro zápis asi nedostanu. Uvidíme, testy začnu dělat v týdnu. Spotřebu bohužel nezměřím, jelikož na to nemám měřák :(

  Nenazval bych to rozhodně NASem, ale kdo chce třeba jen multimediální centrum na stream mediálních souborů, dobře poslouží Rapsberry Pi, jen je potřeba počítat s pomalým přenosem dat, ale je to levné, snadno konfigurovatelné a pro bastlíře optimální. :)

  Tak konkrétně Pi je spíš taková hračka.. Rozhodně se z toho datový úložiště udělat dá, ale je to spíš pro hračičky. Zase se na tom ale člověk naučí…

Vložte vlastní komentář

celý text