Zavřít reklamu

iPhone 7 3,5mm jack Lightning icon
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Informace o tom, že by se měl Apple letos ve svém iPhonu vzdát 3,5mm jack konektoru, strhla lavinu emocí. Leckdy až hysterické reakce nejsou ojedinělé. Někteří vyhrožují tím, že s Applem končí, jiným je to jedno a přizpůsobí se a ostatní Apple tiše podporují a doufají v nějaký technologický posun. Právě tento posun je něco, s čím se zabýval ve svém článku server The Verge, který zkoumal, jak dlouho Apple podporuje jednotlivé porty a I/O standardy. Od počátku 80. let až do současnosti. A výsledky jsou velmi zajímavé.

Mnozí lidé nemohou Applu odpustit, že opouští klasický 3,5mm konektor. Je to však poměrně logické, sluchátka s tímto konektorem využívají každý den desítky milionů lidí na celém světě. Však je tu s námi už více než 40 let. A právě tato doba je velmi zajímavá, vzhledem k porovnání s tím, jak dlouhou dobu drží ostatní typy portů. V tabulce, kterou dal dohromady server The Verge, je to vše názorně vidět.

Apple ve svých produktech podporuje jednotlivé porty a I/O standardy zhruba 15 let. Poté se přesune dál k modernějším technologiím. Například disketové jednotky byly v zařízeních Apple zhruba mezi léty 1983-1998. DVD mechaniky v letech 2000-2015(2016). Další a další příklady jsou v tabulce níže. Ze všech věcí je tam ovšem jedna, která stojí vysoko nad ostatními, vzhledem k celkové době podpory. A je to právě 3,5mm jack, který Apple využívá už od roku 1984, tedy více než 30 let.

Přechody z jednoho zobrazovacího portu na další, modernější, příliš mnoho lidí neřeší. Ať už se jednalo o analogové VGA, nebo pak digitální DVI. V době jejich zavedení bylo nemyslitelné přecházet na nový standard, jelikož měl nulovou podporu. V dnešní době jsou už kompletně nahrazeny buď USB-C nebo Thunderboltem, kterými dnes disponuje už velká řada monitorů. To samé se dělo v oblasti optických médií. Před několika lety byla CD/DVD vypalovačka nutností. Dnes? Osobně nemám DVD mechaniku více než 3 roky a za celou tu dobu jsem jí opravdu potřeboval jednou. Není tedy případ 3,5mm konektoru to samé v bledě modrém?

Apple connecotrs 3,5mm jack
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
jack-iphone-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější