Zavřít reklamu

OS X El CapitanApple včera vydal OS X El Capitan a najnovšia verzia systému so sebou priniesla niekoľko známych zmien, ako aj niekoľko menej známych, o ktorých ste sa mohli dočítať napríklad v našom článku. V ňom sme sa pozreli na prvých 11 skrytých alebo skôr menej známych funkcií. Prípadne tu sú funkcie, ktoré ani oznámené neboli, ale nejak sa stalo, že o nich už testeri vedeli (intuitívne prostredie?). Ale nie sú to jediné novinky v novej verzii operačného systému pre Mac. Je ich tu viac a dnes sa hodláme pozrieť na také veci, ktoré sú síce úplnou drobnosťou, ale môžu byť pre vás užitočné. Poďme sa teda pozrieť na 5 drobných noviniek v systéme OS X El Capitan.

1) Spotlight môžete presúvať

Spotlight je vo svojej novej podobe veľmi zaujímavým nástrojom, ktorý vám naozaj zjednoduší používanie počítača ako celku. Ale keď ste napríklad chceli niečo vypočítať a prepisovali ste údaje zo Safari, zrejme vám vadilo, že Spotlight prekryl to, čo je za ním a tým pádom mohol prekryť aj dané informácie, ktoré ste potrebovali opisovať do Spotlightu. Práve preto môžete v OS X El Capitan presúvať Spotlight kdekoľvek po obrazovke a dokonca môžete zmeniť aj jeho rozmery. Je to veľmi jednoduché, stačí len chytiť vyhľadávacie pole a presunúť ho tak, aby vám nezavadzalo.

OS X El Capitan Spotlight

2) Find my Friends

Funkciu Find my Friends odhalil ešte Steve Jobs a bola to funkcia, s ktorou ste mohli zistiť, kde sa práve nachádzajú vaši priatelia alebo rodina, ktorá používa vlastné Apple ID. Aj keď ide tak trochu o zachádzanie do súkromia iným a dnes sa služba nepoužíva v tak veľkom meradle ako ostatné funkcie iPhonu, stále je tu a užívatelia majú stále možnosť ju používať. Najnovšie aj na Macu, pretože Apple pridal oficiálny Find my Friends widget do notifikačného centra, ktoré viete vysunúť z pravej časti obrazovky. Možno keby sa aplikácia nevolala v slovenčine Nájsť Priateľov, bolo by to lepšie. Mapu u priateľov viete priblížiť dvojitým ťuknutím, oddialiť zas dvojitým ťuknutím dvomi prstami.

OS X El Capitan Find my Friends

3) AirPlay u videí v Safari

AirPlay je užitočná vec, len keby toho vedela viac. Nuž, vďaka OS X El Capitan viete pomocou AirPlay streamovať videá z webových stránok priamo do Apple TV. Môže sa jednať o YouTube, o Vimeo, a o ďalšie internetové videoslužby. Stačí, aby ste mali v sieti pripojené nejaké to AirPlay zariadenie ako napríklad Apple TV a následne len kliknete na tlačidlo AirPlay napríklad na YouTube a začnete streamovať obraz a zvuk do novej destinácie.

OS X El Capitan YouTube AirPlay

4) Úprava metadát v aplikácii Photos

Aplikácia Photos sa dočkala s príchodom OS X El Capitan niekoľkých príjemných zmien, ktoré zaujmú hlavne bývalých užívateľov Aperture a iPhoto. Po novom už majú ľudia možnosť inštalovať doplnky pre aplikáciu Photos z obchodu Mac App Store, pričom tieto doplnky by mali vynahradiť funkcionalitu, o ktorú užívatelia prišli po tom, ako Apple prestal vyvíjať Aperture v prospech bezplatnej aplikácie Photos. Teraz však už užívatelia majú ďalšie možnosti a jednou z nich sú aj skupinové úpravy dát u viacerých fotiek naraz. Môžete si u nich upraviť názov, popis, kľúčové slovo a aj polohu.

OS X El Capitan Photos Multiple Edit

5) Kalendár a Kontakty sú inteligentnejšie, vďaka Mailu

Už ste si to možno všimli na svojom iPhone, ale už len v momente, čo vám niekto cez e-mail navrhne možný termín stretnutia, systém vám okamžite navrhne jeho pridanie do kalendára na základe všetkých dostupných informácií. A ako bonus, Mac vie vytušiť, komu môže patriť e-mailová adresa a dá vám možnosť priradiť ju ku kontaktu, ktorý už máte vo svojom adresári. Osobne som si to všimol už pár dní dozadu v iOS 9, kde mi systém na základe prijatých e-mailov navrhol priradiť až dve e-mailové adresy k menu nášho šéfredaktora, Dana.

OS X El Capitan Contact Suggest
OS X El Capitan FB

*Zdroj: iMore

Související články

Dnes nejčtenější