Zavřít reklamu

OS X El CapitanUž dnes večer bude vydaný systém OS X 10.11 El Capitan a ako sa zdá tak spoločnosť sa rozhodla namiesto veľkých zmien prísť s opravami, zlepšenou optimalizáciou a ďalšími vylepšeniami, ktoré majú za cieľ posunúť operačný systém OS X ďalej. Spoločnosť sa chce v úrovni kvality posunúť opäť na úroveň veľmi často ospevovaného Mac OS X Snow Leoopard, ktorý predstavoval jeden z najväčších míľnikov v histórii. Systém sa totiž nadobro zbavil podpory PowerPC architektúry a stal sa tak prvou verziou, ktorá fungovala čisto na procesoroch Intel. Zároveň tým Apple otvoril cestu Hackintoshom, keďže práve tento OS si ľudia začali sťahovať na svoje HP-čka, Asusy a Delly a neviem čo všetko ešte, len aby nemuseli používať Vistu alebo nemuseli downgradovať na Windows XP.

Podarilo sa Applu dodržať jeho sľub? V redakcii už systém používame a máme z neho pozitívne dojmy, aj keď teda mám problém so Safari, kde sa mi pravidelne darí vysúvať ľavý panel s možnosťami so záložkami a zoznamom na prečítanie. Teda vec, ktorú som použil naposledy niekedy v roku 1500-1600. Sú tu ale veci, ktoré ma potešili nesmierne, napríklad multitasking na štýl Windows 8, z ktorého som prešiel na Mac; plynulejší systém a hlavne sa mi uvoľnilo veľa miesta, kým na Yosemite som mal 18GB voľného miesta, orezanie parku a zameranie sa len na vrch El Capitan zvýšilo veľkosť voľného miesta na 33GB. (Žeby toľko miesta zaberal práve ten park?). Ale poďme sa pozrieť na to, čo hovoria ostatné svetové redakcie:

 

MacWorld: „Mali by ste upgradovať na OS X El Capitan? Jednoznačne – zistili sme, že je stabilný, je zadarmo, stiahne sa vám a nainštaluje na Mac bez problémov a hlavne prináša lepšie zabezpečenie, rýchlosť a nové funkcie. Dni dramatických updatov sú u konca. El Capitan je tak dokonalý ako obrovský monolit, ktorý stojí nad celým Yosemitským parkom. Upgradujte a dostanete lepší Mac. Je to tak jednoduché.“

OS X El Capitan Mission Control
Engadget: „Aj keď Apple sľuboval už na začiatku roku, že aplikácia Photos dostane podporu doplnkov od tretích strán, v skutočnosti si ich budete môcť stiahnuť až zajtra. Doplnky sa dajú stiahnuť z Mac App Store a sú buď vstavané v aplikáciách alebo sú predávané samostatne. Niektorí vývojári ako napríklad Pixelmator, už mali prednostný prístup a vedeli si pripraviť svoje doplnky včas, väčšina vývojárov sa dostane k nástrojom len teraz, preto začnú doplnky pribúdať až postupom času. Osobne ako redaktor, ktorý fotí veľa hands-on fotiek, sa teším na doplnky umožňujúce robiť vodotlač na fotkách.“ Redaktor tiež vraví, že ide len o miernu aktualizáciu po stránke funkcií a celkovo udelila systému hodnotenie 87%.

OS X El Capitan Safari
The Verge: „El Capitan vzal veci, ktoré vyvíjali experti niekoľko rokov a ponúkali ich na stiahnutie, a vstaval ich priamo do systému. Spotlight už nie je len nástroj na vyhľadávanie vecí. Správa okien je jednoduchšia. Poznámky už nie sú len na písanie textu. Nie som ohromený, sú to totiž veci, ktoré som sa snažil na svojom Macu vyriešiť už pár rokov pomocou aplikácií a doplnkov. Ale zas Apple sa postaral, že El Capitan sprístupňuje tieto veci aj bežným užívateľom, nie len power userom.“

OS X El Capitan Multitasking
OS X El Capitan

*Zdroj: MacRumors

Související články

Dnes nejčtenější