Zavřít reklamu

Tým vědců a studentů University of Texas v Dallasu představil technologii, která pravděpodobně ovlivní budoucnost celého lidstva. Technologii, díky které můžeme zapomenout na jakékoli elektronické zařízení určené pro měření fitness a biometrických dat z našeho těla, které musíme mít připevněno například na zápěstí. Díky laminovaným polymerům s tvarovou pamětí a tenkým filmem transistorů a obvodů se podařilo vytvořit čip a kabely, které jsou při pokojové teplotě tuhé, ovšem v momentě, kdy se dostanou do lidského těla, stávají se flexibilní a poddajné, stejně jako žíly našeho těla.

Při testování se podařilo vytvořit čip o velikosti 2,25mm s kabely, který bylo možné implementovat do těla potkanů. Čip si přitom dokázal udržet vodivost a byl nadále napájen s tím, že celá kabeláž je omotána kolem žíly. To co se běžným lidem kteří netrpí žádným postižením nebo civilizační chorobou může zdát jako zbytečnost ze Star-Treku, by mělo do budoucna umožnit milionů nemocných nebo tělesně postižených lidí na celém světě umožnit návrat do běžného života. Čip spolu s kabely totiž dokáže například přenést elektrický impulz z jedné cévy do druhé a tak obnovit pohyb končetin, který byl přerušen v důsledku úrazu nebo choroby.

„Vědci a lékaři se snaží dát elektroniku do našeho těla, ovšem jedním z problémů je fakt, že tuhost elektronických součástek není kompatibilní s biologickou tkání. Je třeba, aby zařízení bylo tuhé při pokojové teplotě, díky čemuž jej může lékař implantovat do těla, ale zároveň měkké a dostatečně flexibilní na to, aby nijak neomezovalo pohyb těla po jeho implementaci. Tím že elektronika dokáže měnit tvar a změkčit polymery, to nyní můžeme udělat,“ uvedl Jonathan Reeder hlavní autor projektu.

polymers

Pro mě osobně jsou okamžiky podobné tomuto něčím, kdy mi technika a lidský pokrok dává skutečný smysl. Je hezké že potřebujeme dvoj jádrové procesory na hraní Angry Birds a že náš iPhone dokáže zobrazit fotografie v nádherné kvalitě. Stále to však není nic, u čeho bychom si jako lidská společnost mohli říct, stálo to za to a máme zde produkt, který je důležitý a je potřebný. Pokud navíc netrpíte žádným postižením, je pro vás tato technologie taktéž zajímavá, vzhledem k tomu, že fitness náramek můžete mít zabudovaný přímo do těla, kde dokáže měřit zase o nějaké ty data víc, než na jeho povrchu.

*Zdroj: utdallas.edu, gizmodo.com, wiley.com

Související články

Dnes nejčtenější

.