Zavřít reklamu

Popri novom iPhone, iPod Touch a sluchátkach EarPods spoločnosť Apple predstavila na septembrovom iPhone Media Event po dvoch rokoch aj novú, v poradí už siedmu generáciu malého MP4 prehrávaču, iPod nano. Nový model definitívne upúšťa od ClickWheel a nahrádza ho širokouhlým dotykovým displejom a tlačítkom Home Button. Na prvý pohľad došlo len k vyše dvojnásobnému zväčšeniu predchádzajúcej generácie, ktorej miniatúrne rozmery umožnili zariadenie využívať ako interaktívne náramkové hodinky s 8 alebo 16GB vlastnej kapacity. Zaujímavá myšlienka, nie?

Podobne som si predstavoval aj siedmy iPod nano. Dokonca mali tieto hodinky obsahovať fotoaparát, ako spoločnosť plánovala už na začiatku roku 2011. Znamená to, že Apple už vtedy pripravoval tento prístroj? Môže byť pravda, ale aj nemusí. Spoločnosť totiž tento rok predviedla úplne iný dizajn, pri pohľade na ktorý vám zíde na um len jediné pomenovanie – Nokia Lumia. Áno, prístroj sa naozaj ponáša na vlajkovú loď fínskej spoločnosti, no zároveň aj na predĺžený šiesty nano, ktorým sa možno hlavný dizajnér Nokia nechal inšpirovať.

iPod-nano

Dizajn
Tohtoročný iPod nano je ľahký ako peňaženka na konci mesiaca, čo vám pri nosení vo vačku vytvára obavy, že vám zariadenie môže každú chvíľu niekto nenápadne odcudziť z vačku, prípadne že vám z neho vykĺzne na stoličku v MHD. Za tento pocit môže najmä Applom dlhodobo používaná kombinácia skla a hliníku, z ktorého sa teraz skladajú tlačítka na stranách zariadenia. Tie, spolu s celým zariadením, pôsobia celkom odolne a stláčajú sa rovnako ako na iPad mini, iPhone 5 a novom iPod Touch. Podobne ako v prípade vymenovaných zariadení, tak aj v prípade nano spoločnosť (ne)šetrí farbami a tak aj na ňom nájdeme logo spoločnosti a údaje o zariadení vo farbách zariadenia, s výnimkou odtieňu a odlesku. Na spodnej strane nájdeme otvor pre konektor Lightning, 3.5mm audio jack a medzi nimi aj plastový obdĺžnik, pod ktorým sa ukrýva Bluetooth 4.0 anténa, slúžiaca na prepojenie zariadenia s reproduktormi v aute. Spomínaný audio jack má však problémy s pripájaním slúchadiel, konkrétne EarPods. Tie sa totiž pripájajú do zariadenia celkom náročne a manéver vyvoláva pocit, akoby ste skôr chceli koncovku zlomiť ako zasunúť dnu. Zariadenie tentoraz nemá vlastný reproduktor a tak je závislé na sluchátkách, čo môžeme prehliadnuť, pokiaľ vezmeme do úvahy fakt, že sa jedná primárne o outdoor zariadenie vhodné pre športovcov. Iste by potešila prítomnosť kamery, no vzhľadom k tomu, že by pravdepodobne zaznamenávala video v kvalite VGA, sa na prelome rokov 2012 / 2013 nečudujem jej absencii.

overview_lightning

Na prednej strane zariadenia popri 2.5-palcovom širokouhlom displeji nájdeme aj tlačítko Home Button, ktorý mi príde na novom iPode pomerne zbytočný, keďže som ho za celú dobu používania stlačil iba raz. Totiž všetky jeho funkcie plne nahrádzajú gestá na ploche – pohybom prstu z ľavého k pravému rohu sa totiž dostanete z každej aplikácie späť na domovskú obrazovku. Osobne by som povedal, že tlačítko je na prehrávači len pre nedostatok priestoru pre komponenty vovnútri a prípadné predĺženie obrazovky o ďalší centimeter by už pokazilo dojem z obrazovky, ktorej obrazovky, ktorej pomer strán je terz 16:9, podobne ako na iPhone 5 a iTouch.

Softvér
Keď sme už načali softvér, bolo by dobré popísať aj ten. iPod nano disponuje vlastným operačným systémom postaveným na báze iOS, čo si môžeme všimnúť v prostrediach aplikácii či správaní systému. Vývojársky tým sa teraz rozhodol nahradiť staré známe štvorcové ikonky novými kruhovými, čo je celkom pekná i príjemná zmena, no zároveň máte pocit, akoby sa nejednalo o zariadenie kalifornskej spoločnosti Apple, ale niekoho iného. Domovskú obrazovku tvorí bez pripojeného príslušenstva osem aplikácii a to Hudba, Videá, Fitness+, Podcasty, Fotografie, FM Rádio, Hodiny a Nastavenia. Keďže sa jedná o zamaskovaný systém iOS, aj nano nám umožní presúvať ikonky na ploche podľa potreby, avšak nie do zložiek. Nastavenia nám umožnia meniť čas a dátum, jazyk zariadenia, jas a dokonca aj pozadie – iPod nano totiž obsahuje okrem základnej farby aj ďalšie štyri pozadia zhodujúce sa s farbou prehrávaču. Okrem nich si však na pozadie nemôžete aplikovať žiadne vaše fotografie, čo vzhľadom k tomu, že zamknutú obrazovku tvoria hodinky, veľmi nevadí. Ich počet sa však v porovnaní so šiestou generáciou výrazne zredukoval a tak tu nájdeme len 5 celkom obyčajných, nie príliš zaujímavých druhov.

Vzhľadom ku kapacite a rozmerom displeju však musím prístroju vytknúť absenciu hneď niekoľkých funkcii. Apple nevyužil plne potenciál iPodu a tak sa môžeme (aspoň v súčasnosti) rozlúčiť s dodatočnými aplikáciami dostupnými na iTunes Store či integráciou samotného obchodu do zariadenia. Ten by totiž vyžadoval pre svoj beh WiFi čip a ten ani nový Nano nemá, takže o rýchlejšom importe muziky môžeme len snívať. Čo ma však zarazilo ešte viac, je absencia Cover Flow v hudobnej knižnici a kvalita videa, ktoré na 2.5″ obrazovke s rozlíšením 240×432 vyzerá rozmazane. A práve to video malo byť jedným z hlavných lákadiel produktu…

Resumé
Pre nový iPod nano sa mi okamžite podarilo vytvoriť slogan – „Think minimalistic“. Apple totiž vytvoril veľmi jednoduché, stručné a zároveň veľmi pekné zariadenie, ktorému práve tá stručnosť a dôraz na hlavné funkcie veľmi nepraje. Zariadenie totiž nevyužilo svoj potenciál a pre absenciu WiFi čipu sa hneď môžeme rozlúčiť so vstavaným iTunes Store, vďaka ktorému by už nebolo potrebné prístroj pripájať k počítaču pre import obsahu. Rovnako ma mrzí aj absencia režimu Cover Flow či nulové množstvo dodatočných aplikácii vytvorených špeciálne pre siedmy iPod nano. Na druhú stranu však treba vziať do úvahy, že je zariadenie určené najmä pre športovcov a ľudí, ktorí počúvajú hudbu pri ceste do práce alebo v aute a tí by zrejme dodatočné aplikácie používali minimálne, ak vôbec. Rovnako sa jedná aj o zariadenie vhodné pre deti, pokiaľ túžia po značkovom a štýlovom MP4 prehrávači iPod s dotykovým displejom. A keďže sa blížia Vianoce, nová generácia tohto produktu mi v porovnaní s iPod Shuffle príde pod stromčekom ďaleko vhodnejšia. Za príplatok vo výške 120€ totiž získate okrem ďalších 14GB úložného priestoru aj dotykovú obrazovku a nové sluchátka EarPods, ktoré sú omnoho kvalitnejšie v porovnaní so základnými, dostupnými v balení iPod Shuffle či starších revízií iPod a iPhone. 16GB iPod nano je dostupný v siedmych farbách a jeho cena na Slovensku je stanovená na 179€.

Související články

Dnes nejčtenější