Zavřít reklamu

Zřejmě žádná záruční doba nebyla v ČR ani v Evropě řešena tak důkladně, jako omezená roční záruka společnosti Apple. Hned na úvod je potřeba uznat, že Apple skutečně nevolil vhodná slova a většina zákazníků si při objednávce zboží na Apple.cz automaticky domyslí, že Apple poskytuje pouze jeden rok záruční doby. To však samozřejmě není pravda a uvedli jsme to hned v době, kdy Apple vstoupil se svým online obchodem na náš trh v článku Apple samozřejmě poskytuje na zboží zakoupené v internetovém obchodě pro ČR záruční dobu 2 roky!

Hlavní rozdíl mezi zárukou kterou poskytuje Apple a označuje ji jako Roční omezená záruka Apple a zárukou kterou má ze zákona každý člověk který si v ČR koupí zboží spočívá v tom, že v prvním roce od zakoupení zboží, má zákazník nárok na to, aby využil možnost reklamovat zboží kdekoli na světě, kde se nachází autorizované servisní středisko společnosti Apple nebo přímo Apple Store, případně u jakéhokoli autorizovaného prodejce. To znamená, že pokud si v ČR zakoupíte MacBook a odcestujete do zahraničí, například do USA a zjistíte, že s vašim strojem není něco v pořádku, můžete jej reklamovat přímo v kterémkoli autorizovaném středisku nebo prodejně společnosti Apple. To však pouze 365 dnů po koupi produktu.

Další rozdíly spočívají v tom, že můžete 90 dnů od nákupu zboží využívat bezplatnou telefonní linku v češtině, na které vám někdo kdo většinou daný produkt nedržel v ruce, najde v manuálu postup při řešení dané závady. Pokud tedy reklamujete zboží v prvním roce, můžete tak učinit kdekoli na světě a nemusíte předkládat doklad o koupi. Apple automaticky podle výrobního čísla pozná, kdy byl daný produkt zakoupen a pokud je to méně než rok, bez jakéhokoli dokladu automaticky dojde k opravě/výměně produktu nebo k zamítnutí reklamace v případě, že jste vadu způsobili sami tím, že jste produkt nepoužívali tak, jak je popsáno v návodu. V případě, že se produkt pokazí po více než 365 dnech, musíte již reklamovat přímo u Apple.cz a není možné reklamovat zboží jinde. V podstatě jediné co je tedy důležité mezi Roční omezenou zárukou Apple a běžnou zárukou kterou dostanete automaticky tím, že si koupíte výrobek na území ČR, je fakt, že můžete zboží reklamovat po celém světě.

Co považuji taktéž za nevhodně zvolenou formulaci, která vede k tomu, že si zákazníci stěžují a téměř i dva roky po příchodu Apple online store do ČR neustále žádají o zodpovězení otázek jak je to s reklamací u Apple.cz je hned první položka níže uvedeného seznamu rozdílů. Zde se totiž dost nešťastně uvádí věta, která zní, Poskytnutí oprav nebo výměny v případě: Vad existujících v okamžiku převzetí dodávky zákazníkem (záruka EU, 2 roky) – Vad vzniklých poté, co zákazník převezme dodávku (záruka Apple, 1 rok). Bohužel si málo kdo přečte také dodatek, který se na konci stránky ukrývá pod číslem jedna a jenž zní:

Ve většině států EU mohou spotřebitelé reklamovat pouze vady, které existovaly při dodání. Existují určité výjimky, včetně České republiky a Rumunska. Důkazní břemeno prokázat skutečnost, že vada (včetně skrytých vad) existovala v době dodání, obecně přechází na spotřebitele po uplynutí šesti měsíců od data dodání. Mezi země, kde se důkazní břemeno nepřesouvá, patří Česká republika, Portugalsko a Rumunsko. Více informací o situaci ve vaší zemi získáte ve svém místním Evropském centru pro spotřebitele.

Z toho jasně plyne, že ČR patří společně s Portugalskem a Rumunskem mezi země, ve kterých je nutné, aby prodejce dokázal zákazníkovy, že s zákazník způsobil škodu sám a nevznikla jako závada na výrobku v důsledku jeho nižší kvality. To znamená, že pokud chcete reklamovat v druhém roce po zakoupení na apple.cz jakýkoli produkt, samozřejmě jako u každé jiné společnosti Apple posoudí zda je závada způsobena vinnou užívání nebo chybou uživatele a následně vyhotoví závěr, kde buď produkt opraví nebo vymění, případně v případě, že jste produkt poškodili sami, dojde k zamítnutí reklamace. Až v případě kdy by Apple odmítl uznat reklamaci, musíte na vlastní náklady nechat vyhotovit znalecký posudek, se kterým následně můžete přímo na Apple nebo rovnou k soudu, to je však stejné u každé společnosti v ČR, stejně jako v SR.

  • Abychom jednou pro vždy zamezili dotazům a spekulacím ohledně záruky Apple online Store v ČR, ještě jednou uvádíme. Pokud si zakoupíte na Apple.cz jakékoli zboží, získáváte dva roky záruky, kterou můžete uplatnit stejně, jako u kteréhokoli jiného prodejce v ČR!
Apple_zaruka
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Související články

Dnes nejčtenější