Zavřít reklamu

MacGuard je online databáza produktov Apple, ktoré boli nahlásené ako stratené či odcudzené. Účelom MacGuard je zabrániť obchodovaniu s kradnutým tovarom, predchádzanie krádeži a pomoc pri odhalení trestnej činnosti. MacGuard je voľne prístupná databáza, kde je možné zistiť, či daný produkt bol alebo nebol už v minulosti nahlásený ako stratený či odcudzený. MacGuard ihneď po zadaní výrobného čísla uvedie informáciu, či bol tento produkt nahlásený. Ak je výsledok vyhľadávania negatívny, neznamená to samozrejme automaticky, že nebol odcudzený a že je teda s určitosťou „čistý“.

Odporúčame pri kúpe produktov z druhej ruky snažiť sa od predávajúceho zistiť bližšie informácie o pôvode produktu. Ideálne je, ak sa vie preukázať potvrdením o kúpe. Nekupujte iPod, či prenosný počítač od ľudí, ktorí sa vám dokonca odmietnu aj predstaviť. Takéto podozrivé správanie spolu s mimoriadne nízkou cenou bývajú zväčša signálom, že nejde o legálne nadobudnuté zariadenie.

Ak sa vám prihodí to, že váš iPod, či iný produkt Apple sa stratí alebo vám ho ukradnú, môžte pridať tento produkt do databázy MacGuard. Každý komu by tento produkt ponúkali bude mať možnosť zistiť, že produkt bol stratený či odcudzený. Na otázku, čo má spraviť občan keď zistí, že produkt je nahlásený v databáze MacGuard, neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží to od okolnosti za akých to zistí, kto mu produkt ponúka a podobne. Určite by nemal reflektovať na ponuku. Ďalšie jeho správanie záleží od toho, či chce alebo nechce ostať v anonymite. Ideálne by bolo poslať informáciu o produkte a osobe, ktorá ho ponúka na macguard@swp.sk. MacGuard dá túto informáciu pôvodnemu majiteľovi.

iPod_touch

Související články

Dnes nejčtenější