Zavřít reklamu

Sharp na letošním veletrhu IFA 2012 ve svém stánku prezentoval stále ještě poměrně neznámou technologii IGZO, jejíž nasazení se očekává v blízké budoucnosti u nových produktů společnosti Apple. Technologie IGZO by měla nabídnout nejlepší možné zobrazení na světě a Apple je rozhodně tou společností, která o něco takového stojí. Sharp kromě již známých informací o technologii IGZO uvedl například skutečnost, že je možné displej udělat s pouze 2mm silným okrajem, díky čemuž je možné nabídnout displej skutečně přes celou plochu zařízení, tedy s výjimkou již zmíněných dvou milimetrů okraje.

Apple tak skutečně může v některé z příštích generací mobilního telefonu iPhone nebo iPod touch nabídnout displej téměř stejně velký, jako je samotné zařízení, které jej používá. Společnosti, které nasadí technologii IGZO tak mohou nabídnout nejen nejlepší možný obraz co se jasu týká, ale také zařízení s velkým displejem a kompaktními rozměry současně. Opravdová pecka však přišla v momentě, kdy Sharp předvedl spotřebu IGZO displejů. Jak je známo, displej je jednou z energeticky nejnáročnějších součástek v mobilních zařízeních. Když se tedy ukázalo, že IGZO panel společnosti Sharp dokáže nabídnout pět až desetkrát nižší spotřebu elektrické energie než běžné displeje, všichni na IFA doslova oněměli úžasem. Sharp uvedl, že je schopen začít s produkcí prvních displejů IGZO ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Co je to technologie IGZO?
Pojďme se podívat na výhody IGZO podrobněji a to jak z pohledu výrobců a technologů, tak i z pohledu obyčejného uživatele. Technologie IGZO je jednou z největších inovací ve výrobě displeji a jistě stojí za naší pozornost i v situaci, kdy neuvažujeme o novém tabletu nebo telefonu od Applu.

IGZO technologie je složena z prvků India, gália, zinku a kyslíku, které nahrazují tradiční využití amorfního křemíku v aktivní vrstvě LCD nebo plasma obrazovky. Elektrony vrstvy IGZO se mohou pohybovat až 40ti násobně rychleji, než tradiční materiály, které jsou pro tuto vrstvu běžně použity a patří mezi ně například již zmíněný amorfní křemík. Díky až čtyřiceti násobně rychlejší odezvě je pak možné dosáhnout rychlejší reakce displeje. To znamená, že je možné pozorovat v podstatě nejplynulejší obraz na světě, kde přechody z jedné barvy na druhou trvají až čtyřicetkrát méně než v případě současných televizorů nejvyšší řady.

Sharp-igzo

Technologie IGZO má díky využitým materiálům navíc mnohem lepší propustnost světla než v současné době používaná technologie. Na rozdíl od ní tak dokáže i při velmi vysoké hustotě pixelů přesahující rozlišení Full-HD dosáhnout vyššího jasu za použití stejného zdroje světla. To znamená, že výrobce displeje do kterého bude vsazená vrstva IGZO, nemusí ani při zvýšení hustoty pixelů navyšovat světelný zdroj. Tím lze dosáhnout velmi úsporných panelů. Všechny výše uvedené možnosti navíc dokáže technologie IGZO poskytnout i u displeje s enormně vysokým rozlišením přesahujícím Full-HD. Výhodou je také skutečnost, že technologii IGZO lze zpracovat na běžných výrobních linkách na kterých se vyrábí TFT panely, díky čemuž se udrží relativně nízká cena.

IGZO

Co to znamená pro uživatele?
Výrobci mohou pomocí technologie IGZO vytvářet displeje s nižší odezvou, které budou mít rychlejší a plynulejší přechody mezi jednotlivými barvami a nabídnou nejplynulejší možný obraz. Technologie navíc umožní v porovnání s dnes používanou vrstvou nabídnout buď při stejném rozlišení nižší nároky na světelný zdroj a nebo při vyšším rozlišení nároky na světelný zdroj zachovat.

To znamená, že pokud výrobce osadí vrstvou IGZO panel s rozlišením 1024×768, bude pro jeho použití stačit například 35% světla, které je potřeba použít pro panel se stejným rozlišením ovšem s vrstvou IPS. Při použití stejného zdroje světla, které IPS stačí na panel s rozlišením 1024×768 pixelů, pak bude moci nabídnout rozlišení přesahující Full-HD, to vše samozřejmě při zachování stejného jasu. To ve výsledku znamená výrazně úsporný displej, který nabídne nízkou spotřebu elektrické energie a tím zvýší výdrž samotného zařízení.

Související články

Dnes nejčtenější