Zavřít reklamu

Približne o necelý mesiac, predstaví spoločnosť Apple svetu najnovšiu generáciu smartfónu iPhone, ktorý pred pár rokmi znamenal revolúciu v mobilných zariadeniach. V Cupertine si dávajú inžinieri pri vývoji každého nového produktu pozor na to,  aby sa minimalizovala šanca, že sa medzi verejnosť dostanú informácie o podobe, alebo technických špecifikáciách ich nových zariadení. Avšak väčšinou sa predsa len niektoré, hlavne dizajnové prvky budúcich modelov značky Apple, dostanú do pozornosti médiám ešte pred ich oficiálnym predstavením.

Výnimkou nie je ani ďalšia generácia populárneho iPhonu, ktorého údajne pravé súčiastky unikali v posledných mesiacoch v takom rozsahu, že dnes, je možné z nich postaviť približnú maketu tohto dlho očakávaného produktu. Taktiež sa postupne objavovali aj špekulácie o jeho výkonových parametroch, avšak treba podotknúť, že ich dôveryhodnosť je veľmi otázna. Poďme sa teda pozrieť na to, čo by nám na základe dostupných informácií, mohol nový iPhone 5 priniesť.

Dizajn
Nový model pravdepodobne vsadí na overený vzhľad posledných dvoch generácií. Počíta sa s unibody dizajnom, ktorý spôsobí, že hrúbka iPhonu 5 bude o niečo menšia ako pri predchodcovi, šírka by mala byť totožná a výška bude mierne väčšia. Dôjsť by malo aj k presunu audio výstupu na dolnú časť zariadenia, kde by sa mal nachádzať aj nový a hlavne menší 8-pinový dock konektor.

Displej
Všetky doterajšie úniky informácii naznačujú, že nový iPhone má disponovať až 4-palcovým Retina displejom, s rozlíšením 1136×640 pixlov, čo potvrdzujú aj údaje získané z beta verzií iOS 6. Taktiež treba podotknúť, že na stavbu displeja budú použité najnovšie technológie, ktoré podstatne zmenšia jeho hrúbku a váhu.

5-e1337683778119
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
display-ios6-ios5-1024x952
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Technické špecifikácie
Ohľadom hardvérových súčiastok, ktoré bude nový model obsahovať, nie je v súčasnosti  k dispozícii veľa informácií. Dá sa len predpokladať, že Apple použije jeden z dvoch čipsetov a to buď očakávaný A6 obsahujúci pravdepodobne nový štvorjadrový procesor, alebo vyladený A5X, ktorým v súčasnosti disponuje aj iPad tretej generácie. Všetky čipy majú byť vyrábané najnovšími výrobnými procesmi. Z toho vyplýva, že iPhone 5 bude oproti svojím predchodcom mať nižšiu spotrebu energie, čo sa prejaví hlavne na dlhšej výdrži zariadenia. Dlhšiu dobu sa hovorí aj o NFC pripojení, ktoré umožňuje komunikáciu medzi kompatibilnými zariadeniami a bezhotovostné platby.

a6
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Batéria
Pravdepodobne bude mať podľa posledných informácií len o 10mAh vyššiu kapacitu ako v iPhone 4S, konkrétne parametre sú 3.8V/1440mAh/5.45Whr, čo je oproti predchodcovi s 3.7V/1430mAh/5.3Whr minimálny rozdiel. Vypadá to tak, že sa nakoniec nedočkáme podobnej situácie ako medzi iPadom druhej a tretej generácie, kedy Apple zvýšil kapacitu batérie u nového modelu až o 75%. Avšak nový iPhone bude obsahovať najnovšie súčiastky, ktoré sú omnoho energeticky efektívnejšie než má súčasný model a preto môžu byť takéto parametre novej batérie plne postačujúce.

iphone5batteries
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Resumé
Mnoho budúcich zákazníkov je pri pohľade na dizajn nového modelu sklamaných, pretože podoba so starším súrodencom je až veľmi zreteľná. Každopádne všetko sú len neoficiálne informácie a pri skutočnom predstavení iPhonu 5, ktoré je plánované na 12.september, môže byť ešte všetko úplne inak.

Související články

Dnes nejčtenější