Zavřít reklamu

Za pět let vývoje operačního systému iOS nebyl nikdy žádný problém sehnat si vývojářskou verzi nejnovějšího softwaru. S tím jak Apple postupně prodlužuje čas od vydání vývojářské verze po vydání verze pro běžné uživatele, je zájem o získání vývojářských verzí větší a větší. Dříve se stávalo, že Steve Jobs představil novinky nového operačního systému a ještě ten den jej uvolnil běžným uživatelům. To se však změnilo již po iOS 3.0 a Apple vydává ostré verze až několik týdnů i měsíců po vydání beta verze pro vývojáře. Zájem běžných uživatelů je tedy o to větší a neváhají si za získání software o nějaký ten pátek dříve zaplatit. Právě zde je však kámen úrazu. Applu nevadí že mohou běžní uživatele testovat jeho software a pravděpodobně to ani do budoucna nebude řešit nijak zásadně. Co mu však vadí je skutečnost, že si z prodeje betaverzí software společnosti Apple udělali někteří vykukové velmi lukrativní business, ve kterém není výjimkou ani zisk více než 75 000$ prodejem registrací UDID čísel.

UDID je v podstatě interní identifikační číslo vašeho iOS zařízení, tedy iPhone, iPodu touch nebo iPadu. Pokud chcete testovat betaverze software, až na výjimky je nutné aktivovat u společnosti Apple vaše UDID číslo. Jakmile aktivujete toto číslo, je možné nainstalovat a používat beta verze software. Možnost registrovat UDID čísla má pouze ten, kdo zaplatí poplatek 99$ ročně, čímž se v podstatě stane registrovaný vývojář společnosti Apple, který může nejen že využívat beta verze aplikací, ale také posílat své aplikace do iTunes App Store. Registraci díky pro vydavatelství poměrně směšné ceně hojně využívají také novináři, kteří získávají přístup k novinkám. Problém je v tom, že Apple dovoluje registrovat pod jeden aktivovaný developerský program až 100 zařízení, které mohou být zaregistrovány. Pokud si tedy koupíte developerský program, můžete pod sebe zaregistrovat 100 UDID čísel.

Z pohledu běžného uživatele se může zdát, že Apple toto číslo zbytečně nadsadil a stačilo by kdyby omezil počet registrovaných zařízení. Problém je však v tom, že vývojáři kteří se vývojem aplikací pro iOS zařízení skutečně živý nebo jej berou vážně, potřebují testovat své aplikace na všech zařízeních. Pokud si vývojář zaregistruje iPady všech tří generací, čtyři generace iPodu touch a 5 generací iPhone, dostane se na dvanáct UDID. Pokud je v týmu osm lidí, již je developerský účet vyčerpán. Samozřejmě každý z týmu nemá dvanáct zařízení, ovšem vývojáři nám novinářům velice často poskytují beta verze svých aplikací a není pro ně problém ani registrovat UDID.

ios6logo1

Nic z toho Applu samozřejmě nevadí a je mu to nejen že jedno, ale spíše naopak jej těší, že je o aplikace a beta verze software takový zájem. Problém je v tom, že existují weby jako je udidactivation.com, kde si můžete za poplatek koupit aktivaci vašeho UDID. Systém je zcela automatizovaný a tak poté co pošlete přes kreditní kartu nebo paypal peníze, zadáte do formuláře UDID, které je obratem aktivované a vy můžete bez problémů instalovat vývojářské verze software, například iOS 6. Vzhledem k tomu, že průměrně se registrace jednoho UDID prodává za 10$, na aukro.cz pak za 250Kč, není problém vydělat čistý zisk 900$ na zakoupení jednoho developerského účtu za 99$. Těchto účtů můžete samozřejmě zakoupit neomezené množství, díky čemuž se ti nejšikovnější „podnikatelé“ dostali až na zisk kolem 75 000$, jak uvádí server MacStories.com. Neuvěřitelné je, že tento zisk dokázali vygenerovat pouze registrací za poslední měsíc, tedy od vydání iOS 6.

Podle MacStories se Apple zasadil o zastavení minimálně jednoho ze serverů, které se prodejem UDID aktivací zabývají. Tuto informaci získali novináři MacStories poté, oc oslovili velké množství serverů, které se prodejem aktivací UDID zabývají. Téměř žádný neodepsal, ovšem ozval se jeden dnes již bývalý majitel podobného serveru, který Apple nechal zavřít přes jeho hostingovou službu. Apple samozřejmě současně se zrušením developerského účtu daného uživatele automaticky zruší také všechny UDID, které byli aktivované, což může zejména méně zkušeným uživatelům způsobit nemalé problémy při obnovení zařízení zpět do uživatelsky přístupných verzí operačního systému iOS. Rada na závěr tedy zní, že pokud máte velký zájem o vývojářský software, domluvte se s pár kamarády a zaplaťte si přímo developerský účet. Pokud nebudete UDID prodávat dalším uživatelům, Applu to vadit nebude. Vyvarujete se tak problémům, které může způsobit deaktivace vašeho UDID a zároveň nebudete podporovat lidi, kteří se nelegálně obohacují.

Související články

Dnes nejčtenější