Zavřít reklamu

Apple je společnost, která vydělává desítky miliard dolarů ročně a samozřejmě je vydělávat chce. Zatím co některé příjmy (v současné době většina), plynou z iOS zařízení, další příjmy plynou pro změnu z platformy Mac OS X nebo nově pouze OS X. Apple již od počátku poměrně striktně oddělil obě platformy a za pět let, co již používáme mobilní operační systém iOS, se svým zaměření počítačovému systém OS X ani nepřiblížil.

Počítačový operační systém OS X sice přebírá některé nové funkce právě z iOS a například u současného systému OS X 10.7 Lion se Apple chlubil tím, že převzal to nejlepší z iOS a Mac OS X, ve výsledku však převzal z iOS pouze některé přídavné funkce. Základ systému OS X je stále stejný a Apple jej měnit nebude, proč by to také dělal. Za celých pět let nepřevzal mobilní iOS z OS X žádnou funkci. Oba systémy jsou zcela jinak zaměřené a zatím co OS X je stále určený pro vytváření a konzumaci obsahu, iOS je zaměřen zejména na jeho konzumaci.

Samozřejmě jsou v současné době již aplikace pro iPhone, iPod nebo iPad, na kterých můžete vytvářet obsah. Ten však budete primárně konzumovat opět pouze na iOS zařízeních. Těžko vytvoříte film v mobilním iMovie, písničku v GarageBand nebo upravíte fotky v mobilním iPhoto k tomu, abyste si je následně prohlíželi, respektive poslouchali na Macu. Obsah vytvořený na iOS zařízeních na nich nadále zůstává. Naopak obsah který vytváříte na Macu často následně sdílíte do svého iPhone, iPadu nebo iPodu, na kterém jej konzumujete.

Applu tato situace vyhovuje a nemá důvod sjednocovat obě platformy. Jaký důvod by měl zákazník, který si koupí iPad k tomu, aby si koupil také například MacBook Air, když by obě zařízení obsahovaly stejný operační systém a sloužili v podstatě k tomu stejnému. Do budoucna se tak pravděpodobně setkáme s dalším přebíráním funkcí z iOS na OS X, ovšem tomu aby Apple sjednotil zaměření obou systému nikdy nedojde.

Související články

Dnes nejčtenější