Zavřít reklamu

Letos je to vůbec poprvé, co si mohu dovolit napsat následující článek s poměrně značnou jistotou. Společnost Apple již není, co se tajemství týká to co dříve. Již před koncem roku 2011 jsme měli dostatek informací o tom, co se bude v tom letošním roce vyrábět a představovat za novinky z dílny amerického technologického giganta. Dovolím si tedy odhadnout, jak by mohl vypadat budoucí rok společnosti Apple.

Všichni patrně čekají na věty typu „klíčovým bude pro Apple“ a tak dále. Já si však říkám, že pro Apple vlastně nebude nic klíčové. Společnost se dostala do fáze podobné těm, které zažívají nejslavnější módní značky světa a může si dovolit téměř cokoli s jistotou, že se o to lidé opět poperou. Na vysvětlenou dodám, že například módní značka Burberry si může dovolit představit bílé tričko s nápisem Burberry a je si jista, že z něj bude hit. Stejně tak je na tom Apple a dokázal to v roce 2011 s iPhone 4s.

Apple tak v podstatě nemusí vůbec nic k tomu, aby opět překročil veškeré očekávání a vydělal o miliardy více než v předchozím roce mu stačí obnovit řady svých produktů. To by však nebylo dobré pro jméno společnosti, která chce své zákazníky překvapovat a držet v očekávání. Zejména pak v době, kdy počty prodejů počítačů Mac rostou i navzdory skutečnosti, že celkově trh s prodejem počítačů stagnuje , nebo mírně klesá. Lidé budou chtít využívat Mac stejně jako PC, budou si chtít zahrát nejnovější hry v nejvyšší možné kvalitě. Applu tak již nebude stačit pouze využít hardware, o který neměli ostatní výrobci zájem a jeho cena klesla, poskládat jej dohromady a představit iMac 2012. Pokud chce stále zvyšovat prodeje počítačů pro domácnosti, musí nabídnout využití pro celou rodinu a jak všichni víme, děti chtejí hrát hry.

Macbook-air-15-inch
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Mobilní zařízení jako iPhone 5 a iPad 3. generace se patrně vyvinou směrem k vysokému rozlišení displeje, kvalitnějšímu fotoaparátu a zejména pak k lepší výdrži baterie. Apple pravděpodobně v příštím roce uplatní patent na technologii tekutého kovu Liquid Metal, kterou využije právě ke zlepšení výdrže baterie. Samozřejmě se posune také výkon obou zařízení, což povede k rozšíření hraní her na iOS zařízeních a jejich využití na místo Sony PSP nebo Nintendo DS, kterým již dnes hravě konkuruje. iPhone 5 a iPad 3. generace budou nejočekávanější produkty tohoto roku. iPad 3. generace by se měl představit do konce prvního čtvrtletí, iPhone 5 pak v létě.

ipad-3
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Řada přehrávačů iPod se patrně pouze obnoví, tak jak jsme již zvyklí z minulosti. Tim Cook a jeho tým by mohl jít směrem ke zvýšení kvality a tak by se mohl pomalu ale jistě vytvořit kvalitnější hudební čip pro tyto přehrávače. Stačilo by, aby se objevil v novém modelu iPod Classic, určeném pro audiofilní přehrávání. Když již máme ty Retina displeje a čtyř jádrové procesory v mobilních zařízeních, proč nedodat patřičnou kvalitu také našim uším. Apple samozřejmě musí prodávat produkty pro masy zákazníků, nebylo by však na škodu, kdyby dokázal nabídnout i masám kvalitní hudební prožitek.

ipod_classic
Zdroj: Apple.com

Obnovu si samozřejmě zaslouží také další periférie, mezi které patří dnes již poměrně přesluhující Magic Mouse společně s Apple Wireless Keyboard a Wi-Fi zařízení Airport Extreme, Airport Express a Time Capsule. Apple by se mohl pustit alespoň do malé evoluce těchto drobných zařízení, které samozřejmě netvoří klíčový segment trhu, ale jedná se právě o ty detaily, které od jakživa dělaly Apple Applem. Apple by se celkově mohl zaměřit na takové ty vychytávky typu navíjení kabelu u nabíječky pro Macbook, svítícího světélka u uspaného MacBooku a tak podobně. Tyto vychytávky pro mě totiž od jakživa znamenaly hlavní způsob, kterým se Apple liší od všech ostatních.

gesta-magic-mouse
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Samozřejmostí je pak představení nových produktů, mezi které pravděpodobně patří televizor a také multifunkční zařízení připevněné k zápěstí uživatele. U televizoru společnosti Apple pak bude zejména záležet zda dokáže při poskytnutí stejné kvality obrazu a zvuku jakou nabízí konkurence v podobě Samsungu, Philipsu, Sharpu, Sony a dalších, nabídnout také něco navíc. Ať to již bude SIRI nebo integrace iTunes, musí to lidi nadchnout. Televizor by se neměl stát produktem pro fanoušky Applu, ale něčím, co z běžných lidí fanoušky Applu udělá.

Apple-iTV
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

V roce 2012 bude pro Tima Cooka důležité přesvědčit akcionáře, že je plnohodnotným nástupcem Steva Jobse a dokáže lidem nabídnout okolo značky Apple stejné tajmeno a napětí, jaké dokázal Steve. Tim Cook si na svou stranu poměrně rychle získal akcionáře, kterým navíc přislíbil, že v letošním roce vyplatí Apple dividendy, které akcionáři neviděli již pěknou řadu let a hojně za to zejména v období kolem roku 2006-2008 kritizovali Steva Jobse. Jak jsem uvedl hned na začátku, Apple skutečně nic nemusí. Dostal se do pozice, kdy pro jeho úspěch není nutné představovat několikrát do roku nové a novější produkty, ale do situace kdy se místo slova musí, hodí použít spíše měl by.

Související články

Dnes nejčtenější