Zavřít reklamu

Dánsky server toptienmobiel.nl zverejnil vynikajúci obrázok, kde je stručne, no zároveň detailne zachytený celý vývoj iPhonu od prvej generácie, až po tú poslednú.

Prvá snímka zobrazuje iPhone vydaný v roku 2007, ktorým to všetko začalo. Z obrázku vyčítame že disponoval 2MPx kamerou, iPod funkciami, iOS 1, 3,5“ LCD displejom, telo tvoril hliník + sklo a obsahoval multidotykovú obrazovku. Za prvý týždeň od uvedenia na trh sa predalo 700 000 kusov. Keďže vtedy ešte nefungoval App Store bolo 0 dostupných a 0 stiahnutých aplikácii.

1a
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Prichádzame do roku 2008 kedy bol predstavený iPhone 3G a s ním presne 10.júla 2008 aj obchod s aplikáciami pomenovaný App Store. Vtedy bolo dostupných 10,000 aplikácií a behom pol roka sa ich stiahlo 300,000,000. Za prvý týždeň od začiatku distribúcie sa predalo 1,000,000 kusov.

 

2a
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Je tu rok 2009 a s ním iPhone 3GS. Mal nové vlastnosti v podobe výkonnejšieho procesora, hlasového ovládania, 3,2MPx kamery a kompasu. V tom roku bolo k dispozícii 85,000 aplikácii a dve miliardy sa stiahli. Podobne ako pri iPhone 3G za prvý týždeň sa predalo 1,000,000 kusov.

3a
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

 

Aby Apple ešte viac konkuroval ostatným smartfónom predstavil v roku 2010 iPhone 4, ktorý od základu zmenil design oproti predchádzajúcim modelom a disponoval pokrokovými technológiami ako FaceTime, HD video, 5MPx kamera, Multitasking a Retina displej. Tým spoločnosť z Cupertina nie len dohnala konkurenciu ale dokonca ďaleko predbehla. A tak nebolo nič výnimočné že každý siedmi smartfónový používateľ vlastnil iPhone. Svoj predaj v prvom týždni spoločnosť zdvihla na 1,200,000 kusov.

4
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Dostávame sa do súčasnosti a k iPhonu 4S, ktorý je na svete len pár mesiacov. Napriek nezmenenému tvaru a pridaním pár funkcií ako je osobný asistent Siri, rýchlejší procesor A5, 8MPx kamera a nahrávanie Full HD videa, sa predalo za prvý týždeň neuveriteľných 4,000,000 kusov. Dostupný je vo viac ako sedemdesiatich krajinách sveta. Zaujímavé sú taktiež informácie z App Store kde je do roku 2011 dostupných 425,000 a stiahnutých viac ako 15 miliárd aplikácií.

5
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Na záver si kladiem otázku, že aké čísla môžeme čakať pri ďalšom iPhone a ostatných produktoch od tejto značky. Dokedy bude takýto priaznivý vývoj pokračovať? Určite sa to bude musieť po čase ustáliť a kto vie, možno aj samotnému veľkému Applu začnú predaje stagnovať. Osobne dúfam, že sa tak nestane a bude sa mu dariť dlhú dobu, aby bol schopný nám aj naďalej, aj keď bez Steve Jobsa prinášať revolučne technologické novinky.

Související články

Dnes nejčtenější