Zavřít reklamu

Minulý týden vydaná developerská verze iTunes 10.5 beta 1 funguje jako první iTunes v historii v 64bitovém módu. Rozdíl na aplikaci jako je iTunes je pro uživatele minimální, nicméně v několika posledních letech bylo téma “Proč není iTunes v 64bitech” velmi diskutované. Co by ale mohlo být zajímavější, je, že podpora 64-bitů znamená, že iTunes bylo portováno z Carbonu na Cocou.

Hlavní výhodou použití 64-bit pro aplikace je jejich schopnost adresovat více než 4GB paměti, což může být velká výhoda pro aplikace, které používají velké množství datových souborů. Například Adobe bylo kritizováno v roce 2008 za to, že jejich produkt Photoshop (pro Mac) nebyl ještě přepsán pro 64-bitový režim. 64-bitový Photoshop pro Mac nakonec přišel s CS5.

Důvodem zpoždění byla skutečnost, že Apple upustil podporu pro 64-bitový režim na Carbonu v roce 2007. Pokud tedy chtěli vývojáři 64-bitovou podporu pro své aplikace, byli nuceni portovat své aplikace na Cocou. Toto se hlavně vztahovalo na starší aplikace jako Photoshop a iTunes, které byly původně psané zastaralými API Carbonu. Cocoa naopak byla v OS X nativní a nabízela několik dalších výhod. Ať už je Cocoa lepší nebo ne, mnoho uživatelů bralo Cocoa aplikace nadřazenější Carbon aplikacím kvůli jeho zastaralému kódu.

Nejnovější verze iTunes 10.5 beta běží již v 64-bitovém módu, ale pouze v OS X Lion, v ostatních verzích Mac OS X běží iTunes stále v 32-bitovém režimu. Podle diskuze na fóru macrumors nicméně není nic potvrzené, a je zde možnost, že iTunes stále běží na Carbonu. Ti z vás, které doufali v kompletní změnu iTunes, budou zklamaní, protože 10.5 beta je velmi podobná jako 10.3 a ostatní předcházející verze.

Několika změn jsme se ale dočkali. Mezi ně patří například Full Screen mód pro Lion a nebo narovnání tlačítek zavřít/minimalizovat/maximalizovat do roviny, jak jsme zvyklí.

*macrumors.com

Související články

Dnes nejčtenější

.