Zavřít reklamu

Ako ste si iste všimli, všetky Macy disponujú procesormi od Intelu. Intel pravidelne uvádza nové, výkonnejšie procesory, z ktorých sa niektoré objavia aj v aktualizovaných Macoch. Intel aktualizoval procesory, ktoré by mohli vyhovovať ultratenkým a prenosným počítačom, ako sú napr. MacBooky Air. Dočkáme sa jedného takého aj v MacBooku Air?

Sandy Bridge
Pri poslednej aktualizácií MacBooky Pro dostali procesory s touto architektúrou, ktorá obsahuje aj grafickú kartu, konkrétne Intel HD 3000. V najnižších konfiguráciách sa objavuje iba táto grafická karty, vyššie modely majú dve grafické karty. Podľa nových správ by sa procesorov so Sandy Bridge mali dočkaj aj MacBooky Air, ktoré by taktiež obsahovali obdobnú, alebo dosť podobnú grafickú kartu. Grafické karty od Intelu boli samozrejme aktualizované spolu s procesormi.

Dôležitá je spotreba
MacBook Air je skutočne tenký počítač, v ktorom je využitý každý jeden milimeter naplno. Preto je dôležité, aby každý z komponentom mal čo najmenšie rozmery a spotrebu energie z dôvodu, aby batéria bola čo najväčšia a na jedno nabitie vydržala čo najviac. Momentálne sa v tejto rade nachádzajú zastaralejšie, no úspornejšie procesory typu Core 2 Duo. Tieto procesory majú spotrebu energie približne 10 až 17 W. Apple sa rozhodol používať tieto procesory z dôvodu, že spolu s grafickou kartou od NVIDIE dosahujú dostatočný výkon za prijateľnú spotrebu energie. Objavili sa však licenčné spory, ktoré zakázali používanie integrovanej grafickej karty od NVIDIE a procesorov tohoto typu.

Intel HD 3000
Apple sa rozhodol, že MacBooky Pro si vystačia s touto grafickou kartou (hlavne tie 13” modely, ktoré inú grafiku neobsahujú). Preto môžeme vyvodiť dôsledok, že Apple sa rozhodne pre použitie tejto karty aj v nasledujúcej generácií MacBookov Air, ktorá by mala byť aktualizovaná približne koncom tohto roka.

Teraz k procesoru …
Ako som už spomínal, Intel uviedol procesor presne šitý na mieru počítačom ako je MacBook Air. Konkrétne sa jedná o model i5 2537, ktorý je taktovaný na hodnotu 1,4 GHz.  Zaujímavosťou tohoto procesoru je, že obsahuje impozantné turbo, ktoré v tomto režime dosahuje výkon až 2,3 GHz! Pokiaľ by sa Apple rozhodol pre tento procesor, tak by išlo o obrovský nárast výkonu oproti predchádzajúcej generácií. Taktiež obsahuje 1333 MHz zbernicu, pričom aktuálna generácia disponuje ,,len” 800 MHz.

Je dosť pravdepodobné, že Apple použije práve tieto procesory a grafické karty v novej generácií, ale avšak len v 13” modely. Pre menší, 11” model, by mohlo ísť o príliš veľkú záťaž na batériu, ktorá je v menšom notebooku samozrejme menšia, a tým má aj menšiu výdrž. Najpravdepodobnejšie je, že pri menších ,,uhlopriečkach” Apple ostane na starých, osvedčených Intel Core 2 Duo.

Související články

Dnes nejčtenější

.