Zavřít reklamu

Apple vytvořil Mac OS X, nejpokročilejší operační systém na světě, ze kterého vznik iOS. Postupem času se iOS vyvíjel, až dospěl do bodu, kdy se mohl jeho starší a větší sourozenec Mac OS X inspirovat. Inspirovat z jednoduchosti, rychlosti, lehkosti. Přesně takto prezentoval Steve Jobs nový operační systém Mac OS X 10.7 Lion. Pojďme se podívat co přináší první betaverze Mac OS X 10.7 Lion. Samozřejmě, abychom článek mohli napsat je potřeba čtenáře upozornit, že se jedná o soubor postřehů ze světových serverů, doplněné o naše vlastní názory, nikoli poznatky!. Mac OS X 10.7 Lion je sice teprve ve fázi první betaverze, zdá se nám ovšem rozumné popsat čtenářům vše, co nás zaujalo, nebo naopak zklamalo. Prosím berte však vše tak, že systém bude ve finální fázi za téměř půl roku, proto se odehraje ještě velké množství změn.

Instalace

Apple nechal vývojáře nainstalovat Mac OS X 10.7 Lion buď na prázdný disk, kde jej mohou testovat, nebo také na stávající disk s Mac OS X 10.6 Snow Leopard. V případě, že zvolíte instalaci na disk s Mac OS X 10.6, příjdete o možnost přepnout se zpět do Snow Leoparda, ale získáte pouze Lion. Celá instalace trvá zhruba 15 minut (záleží na konfiguraci stroje) a po jejím dokončení máte Mac OS X 10.7 Lion k dispozici. Co je zajímavé, že se zatím nikdo nesetkal s aplikacemi, které jsou nekompatibilní s novým systémem. Vše funguje tak,  jak pod stávající verzí a nejsou hlášeny žádné problémy. Nutné je podotknout zejména fakt, že ačkoliv se jedná o naprosto první verzi, která předchází finální verzi minimálně o 5-6 měsíců, systém je naprosto stabilní a vše funguje až neskutečně rychle. Minimální hardwarové požadavky pro Mac OS X 10.7 Lion jsou procesor Core 2 Duo a 2GB operační paměti.

Rychlost

Než se dostaneme k samotným změnám a novinkám v operačním systému, podívejme se ještě na rychlost, ta odpovídá rychlosti iOS. Pokud používáte SSD disk, získáte ze svého Macu rychlost iPadu nebo iPhone 4.V Docku nezobrazuje známé světýlko, které informuje o spuštění aplikace, není to ani potřeba, zkrátka kliknete a aplikace se načte téměř stejně rychle, jako kdyby byla minimalizovaná. Osobně mi příjde, že jsou také poprvé zcela použitelné Spaces, které se chovají jako multitasking v iOS, zkratka jne jednim gestem přejedete z plochy na plochu a pracujete. Dashboard díky tomu, že je mu věnována samotná plocha je načten zcela okamžitě a můžete s ním ihned pracovat. Dříve se stávalo, že například kalkulačka byla funkční až za 2-3 vteřiny, to nyní nehrozí!

Chcete Lion? Pořiďte si Magic Trackpad!

Pokud chcete využívat Mac OS X 10.7 Lion naplno a nebýt ničím omezováni, počítejte s tím, že budete potřebovat pracovat buď na MacBooku, nebo si koupit Magic Trackpad. Nový operační systém totiž nabízí rovnou 12 různých gest, které zkrátka ať se snažíte sebevíc na Magic Mouse neuděláte. Samozřejmě můžete vše provádět v kombinaci Magic Mouse + Apple Wireless Keyboard, to však není ono a práce bude oproti Snow Leopardu urychlena pouze částečně. Pokud však potřebujete v klidu psát ve full-screen textovém editoru a najednou vyhledat informaci na internetu, není nic jednodušího než posunout po Trackpadu čtyři prsty směrem na stranu a přejít na plochu,  kde máte ve full-screen zobrazen internetový prohlížeč. To stejné platí pro funkce Exposé a Lunchpad.

Design

Změnit design Mac OS X nebylo žádoucí, nelze změnit něco co uživatelé používají několik let a navíc jim to vyhovuje. Apple však přesto chtěl přinést změny nejen technické, ale také vzhledové, proto sáhl po možnosti vyladit stávající design do takzvaně pixel-perfect výsledku. Vše v Mac OS X 10.7 Lion je „čisté“ jednoduché a přímé. Nemusíte nad ničím přemýšlet, nic hledat, šedé ikony ve Finderu, které se mohou zdát jako nudné řešení mají samozřejmě svůj smysl, dávají vyniknout aplikacím a dokumentům. Scroll posuvníky se zobrazí pouze při scrollování a to pouze formou tenké černé linky, stejné jakou obsahuje iOS. Všechny aplikace však toto nové zobrazení scrollbaru nepodporují a tak zatím co si užijete prohlížení contact listu v Adium nebo Skype s krásou iOS, web přes firefox bude stále hyzdit modrý scroll posuvník. Apple zkrátka chce, abyste viděli jen minimum z nastavení, přípon aplikací, stavového řádku a dalších zbytečností, které si však v případě potřeby můžete zobrazit. Osobně se mi Mac OS X 10.7 po grafické stránce velice líbí, dává mnohem více vyniknout samotným aplikacím, dokumentům a webovým stránkám, operační systém ustupuje do pozadí zájmu uživatelů. Uživatele nezajímá operační systém na kterém prohlíží internetovou stránku, zajímá ho daná stránka. Navíc pro uživatele iOS bude nyní přechod na platformu Mac OS X například z Windows mnohem snadnější než doposud, většinu prvků totiž budou již znát ze svých iPhone/iPod touch nebo iPadu.

Technická stránka věci

Aby Mac OS X 10.7 využíval dokonale potenciál nejnovějších procesorů, je kompletně přepracován do 64-bitů. To měl být již Snow Leopard a samotný systém také byl, ale další programy, které obsahoval již 64-bitové nejsou. Namísto toho po čisté instalaci Lionu, nenajdete v systému kromě jednoho ovladače USB portu nic, co by jelo v 32-bitovém režimu. Tím na Lion tedy musí zapomenout uživatelé prvních procesorů Intel,  které Apple používal, ty totiž nemají 64-bitovou podporu. Nově je v Lionu zabudována také funkce Trim, kterou vyžadují SSD disky, tedy vyžadují pokud si svůj disk chcete užívat déle jak půl roku se stejnou rychlostí jako na začátku. Podpora sice je, ale například jeden z nejpopulárnějších SSD Disků pro Mac, Vertex II. od společnosti OCZ, není zatím systémem podporován a funkce Trim je neaktivní. Nově je také přepracována základní nabídka informací o vašem operačním systému a stroji, na kterém běží. Pod položkou More Info, nejprve naleznete sekce Overview – informace o Mac OS X a Mac, Displays – zobrazí připojené a aktivně využívané displeje včetně informací o rozlišení a aktivní grafické kartě. Storage – přehled místa na všech připojených discích, Memory – informace o využití slotů operační paměti a Battery. Nově je také například možné využít opravu disku bez nutnosti použití instalačního DVD s Mac OS X, tím se tedy jednoznačně Apple připravuje na možnost vynechání Superdrive mechaniky, doposud bylo bez instalačního DVD možné opravovat pouze práva disku, ne disk samotný. Zajimavostí je také například možnost zvolit si automatické obnovení všech spuštěných aplikací, včetně aktuálně rozpracovaných dokumentů po restartu Mac OS X. Pokud chcete restartovat systém například po Software Update, můžete tak učinit okamžitě, bez nutnosti zavírat a znovu spouštět aktivní aplikace.

Funkce

Apple přidal do Mac OS X 10.7 lion velké množství nových funkcí. V následujících odstavcích si představíme ty nejpodstatnější, které jsou nové nebo zcela předělané. Není potřeba zbytečně popisovat jednotlivé změny u Adress Book, iCal a dalších aplikací, které sice byly zcela přepracované, ale abyste pochopili hlavní změny, stačí se podívat na video v úvodu recenze. Vše co se vám zdálo složité, je nyní více podobné iOS. Například iCal je mnohonásobně přehlednější a snadněji se používá, to platí také u dalších aplikací, které Apple změnil. I aplikace které se na první pohled zdají stejné dostaly nové funkce, příklad za vše je QuickTime, který nyní umí nahrávat pouze vybranou část pracovní plochy, umí určovat rychlost přehrávání a další zajímavé vychytávky, které se velmi hodí! Stejné drobné, ovšem užitečné funkce zaznamenala většina aplikací, vždy jde hlavně o to, aby vše vypadalo lépe a rychleji se používalo. Mac OS X 10.7 Lion je clkově co se nových funkcí týká zaměřen zejména na rychlost práce se systémem. Zajímavou funkcí, která by mohla naznačovat příchod dotykových strojů, na kterých poběží Mac OS X 10.7 lion je možnost zvolit z menu speciální znak. Menu s nabídkou se vám objeví , pokud déle podržíte klávesu písmenka, jenž může obsahovat nějaké diakritické znaménko.

Lunchpad

Jedna z mála funkcí, které Steve Jobs společně s Philem Schillerem prezentovali již na keynote Back to Mac. Jedná se o obdobu ploch z iOS, ve výsledku budete funkci využívat zejména při spouštění aplikací, které nepoužíváte tak často, aby zaujaly čestné místo v Docku. Funkce je spíše efektní, než efektivní. Pokud totiž aplikaci používáte denně, mátej ji v Docku, pokud ji používáte vyjímečně, je defakto jedno jestli spustíte Lunchpad, nebo otevřete v docku složku aplikace. Samozřejmě v Lunchpadu je hledání pohodlnější a rychlejší, ovšem že by v tom byl až takový rozdíl co se rychlosti týká jsem si nevšiml. Spíše jde o to, že máte velmi dobrý přehled a veškeré aplikace vidíte vedle sebe. Přecházení mezi plochama je rychlejší než na iPadu a samozřejmě po vzoru iOS máte možnost vytvářet složky, které lze také pojmenovat, určovat pozici ikony v Lunchpadu a vytvářet další plochy. Osobní názor je takový, že se jedná o krásnou funkci, jejíž hlavní výhodou oproti kliknutí na složku aplikace je fakt, že ji lze vyvolat gestem! Můžete tak pouze pohybem prstu spustit Lunchpad a vybrat aplikaci jenž hledáte, namísto klikání na ikonu Applications v docku.

Auto Save

Nejlepší a nejužitečnější funkce, kteoru jsem na Mac OS X 10.7 Lion nalezl je ta nejprimitivnější věc na světě. Auto Save, tak se nazývá funkce, díky které již nikdy nemusíte mít strach, že bude psát článek dvakrát, že budete muset dělat grafiku dvakrát, nebo že budete muset jakoukoliv práci někdy opakovat z důvodu pádu nebo ukončení aplikace bez toho, aniž byste si nejdříve dokument uložili! Auto Save automaticky ukládá veškeré změny v editovaném dokumentu po každé změně, je jedno zda napíšete v  textovém editoru deset řádek, nebo jedno písmeno, vždy je vše uloženo. Pokud pak chcete soubor uložit sami a vyexportovat jej, stačí klasicky zvolit Save as.

AirDrop

Naprostou novinkou pro Mac OS X je funkce AirDrop, musím hned na začátku uznat, že se Apple nesmírně povedla! Funkce funguje zcela jendoduše. Pokud máte v blízkosti svého Macu další Mac s operačním systémem Mac OS X 10.7 lion, jednoduše jej vidíte v AirDrop okně, kde se zobrazí všechny takové stroje. Pokud chcete poslat někomu z vašich kamarádů v blízkosti soubor, stačí jej přetáhnout nad ikonku konkrétního počítače v AirDrop okně a pustit. Následně se na počítači příjemce objeví nabídka, kde může soubor uložit, uložit a otevřít, nebo nepříjmout. Co je zatím menší zádrhel je fakt, že po odeslání souboru a potvrzení přijetí trvá zhruba dvě vteřiny, než se soubor začne přenášet, což například u Skype funguje bez zdržení a okamžitě. Konečně jsem se poprvé setkal za celou svoji počítačovou zkušenost s tím, že dojde kamarád s  MacBookem, bude chtít mé fotky nebo jiné soubory a nemusíme řešit ani target mód ani USB disk, stačí přetáhnout soubory do okna AirDrop a okamžitě je má! Podle posledních zjištění navíc není potřeba být připojen na stejné Wi-Fi síti, vše funguje i takzvaně P2P, to však nemám potvrzeno. Navíc představte si jak jedete v autobuse, holka co se vám libí sedí o dvě sedadla vedle a má v ruce Mac, stačí jen poslat vizitku a okamžitě se dáte do řeči, úžasná funkce!

Mission Control

Apple v této funkci spojil funkce Exposé a Spaces do jedné, díky které stačí pouze gestem vyvolat Mission Control a okamžitě vidíte všechny spuštěné aplikace, jejich otevřená okna + nově také všechny pracovní plochy Spaces. Co je velmi efektní je fakt, že pokud například přehráváte video, nebo stahujete něco z internetu, při vyvolání Misson Control vše vidíte a máte přehled nad tím, kolik času například zbývá ke stažení souboru. Pokud používáte více displejů, aplikace a plochy se vždy ukáží na daném displeji, funkce Misson Control nezdružuje všechny aplikace na jeden displej, ale zobrazení rozloží na všechny používané displeje. Okna každé aplikace jsou sezařeny zasebou tak, aby bylo možné kliknout na každé okno a tím na něj přejít. V Mission Control vidíte jako jednu pracovní plochu také Dashboard. Jedná se o opravdu velice užitečnou „fíčurku“ zejména pokud používáte více ploch a potřebujete se zorientovat, kde vlastně kterou aplikaci používáte.

Mail 5

Pokud se v recenzi věnujeme nejpodstatnějším novinkám, nelze opomenout nový Mail 5, který jako by z oka vypadl Mail aplikaci pro iPad. Mail je nyní rozdělen na tří sloupce, první má klasické menu  pro složky, jako například příchozí/odchozí pošty, druhé obsahuje přijaté maily seřazené podle odesilatele. Zkrátka každý odesilatel který vám kdy napsal mail je v prostředním sloupci. V posledním sloupci, který je úplně v pravo se pak nachází všechny maily, které jste od konkrétní osoby dostaly. Inspirace v iPadu je tedy naprosto jasná již podle rozdělení, nyní se nově  také nestahují přílohy automaticky, ale pokud je chcete stáhnout musíte povolit stažení přílohy v konkrétním mailu. Bohužel pokud máte od jednoho uživatele více mailů, nevidíte, zda jste na konkrétní mail již odepsali nebo ne, jelikož značka označující, že jste na mail poslali odpověď se zobrazuje v prostředním sloupci u jména uživatele. Bohužel však pouze v případě, že vám poslal jeden mail na který bylo odpovězeno. Jakmile máte například ve složce s jedním uživatelem od něho 10 mailů, nevidíte na  který jste odepsali, což doufám že je jen chyba, kterou Apple opraví co nevidět! Přece jen je však možnost jak zobrazit na který konkrétní mail jste odepsali, pod každým jménem sdružujícím maily od daného odesilatele je malá šipečka, kterou lze vyvolat zobrazení všech mailů, ty již obsahují značku informující o odpovědi. Mail nabízí velkou řadu možností řazení doručených mailů, upřímně je však občas velký problém se ve všem vyznat a osobně se bojím, že na nějaký mail budu zapomínat odepsat. Možná si tento fakt uvědomil i Apple, proto zvýšil počet barevných vlaječek, kterými lze označit mail z jedné na sedm. Aplikace Mail 5 na mě působí velmi pěkným dojmem co se designu týká, na práci s ní si je však potřeba zvyknout. Ze začátku vám může Mail 5 připadat velmi nepřehledný a zmatečný, pokud jste nepoužívali mail na iPadu. Pokud jej znáte z iPadu, máte na svém Mac OS X okamžitě ten stejný mail jako na iPadu a zvyknete si jistě hned. Aplikace má také spoustu novinek, jako lepší integraci poznámek nebo označování mailů, to by však vydalo na samostatný článek. Někteří uživatelé si však stěžují na to, že takové grafické zpracování a řazení mailů je vhodné opravdu pouze pro iPad, nebo maximálně 15″ displej MacBooku, ale na 24″ případně 27″ Apple LED Cinema display se nehodí, což je částečně také můj názor.

Resumé

Mac OS X 10.7 Lion je skutečně nový operační systém postavený na základech Mac OS X a iOS. Pokud obě platformy od Apple používáte již nějakou tu dobu, budete jasně cítit jak se vzájemně ovlivnily a doplnily. Troufám si říci, že Apple tak získá mnoho uživatelů, kteří používali iPhone/iPod touch nebo iPad v kombinaci s PC a báli se přechodu na platformu Mac OS X zejména kvůli neznámému prostředí. Nyní již po prvním spuštění budete poznávat prvky z iOS prostředí, které vám umožní si na Mac OS X okamžitě zvyknout. Co mě osobně mrzí je fakt, že Apple ještě více zjednodušil již tak jednoduché ovládání Macu, ovšem nezapracoval na zjednodušení nastavení například mailových účtů a dalších věcí, které stále potřebují alespoň základní znalost práce s počítačem. Apple zapracoval na tom, aby byl systém více přístupný běžným uživatelům, bohužel budou stále potřebovat čas od času radu někoho zkušenějšího. Systém ovšem ani nevylučuje uživatele, kteří o něj rádi pečují a vrtají se v něm. Podle mě došlo k ideálnímu kompromisu mezi jednoduchostí a možností přizpůsobení. Mac OS X 10.7 Lion se mi líbí, hodně líbí a již se těším na plnou verzi!

*Samozřejmě abychom článek mohli napsat je potřeba čtenáře upozornit, že se jedná o soubor postřehů ze světových serverů, doplněné o naše vlastní názory. Zdroje některých informací naleznete pod článkem. Mac OS X 10.7 Lion je sice teprve ve fázi první betaverze, zdá se nám ovšem rozumné popsat čtenářům vše, co nás zaujalo nebo naopak zklamalo. Prosím berte však vše tak, že systém bude ve finální fázi za téměř půl roku, proto se odehraje ještě velké množství změn.

Dnes nejčtenější

.