Zavřít reklamu

ipod_touch_4
Po recenzi iPod shuffle 4. generace tu máme dalšího iPoda na holení, neboli recenzi a není ním nikdo jiný, než nejvyšší model iPodů, tedy iPod touch 4. generace. Ten se po vzoru iPhone 4 změnil a nyní přináší mimo jiné také dvě kamery, gyroskop a vychvalovaný Retina display. Pojďme se podívat na první česko-slovenskou recenzi iPodu touch 4. generace a to jak v textové, tak ve FULL HD video podobě, včetně podrobného srovnání s iPhone 4, při kterém jsme samozřejmě neopomenuli ani na porovnání displejů, aneb není Retina jako Retina.

Balení

Díky tomu, že jsem již několik let majitelem iPodu touch 1. generace, najdete ve videu porovnání balení 1. a 4. generace. Je zajímavé vidět, jak Apple stále více tlačí na uskromňování balení a snaží se ušetřit na dopravě, protože nejdražší je převážet vzduch. V balení nového iPod touch se ukrývá samotný iPod opatřený fólií na displeji, pod nímž leží startovací příručka Finger Tips, která však místo návodu obsahuje pouze texty PR oddělení Apple Inc., prohlášení o shodě, nálepky s logem Apple Inc, 1. letá mezinárodní záruka, synchronizační kabel a typická bílá sluchátka Apple. Pokud jste již vydali několik tisíc za iPoda a nevolili jste iPod shuffle 4. generace, rozhodně doporučuji si ještě připlatit a podívat se na některá z kvalitních sluchátek. Pokud investujete do sluchátek pouhých 500-1000Kč uvidíte jasný rozdíl v kvalitě zvuku a budete překvapeni, jak váš iPod hraje. Osobně používám studiová AKG, ale i při použití normálních AKG v hodnotě zhruba 2000Kč je již rozdíl extrémní a nebudete litovat utracené peníze.

Design

Apple dokázal 3. generaci iPodu touch udělat ještě tenčí, nyní je tedy celé telo tak tenké, že je stejné jako konektor synchronizačního kabelu Apple, což je již opravdu extrémní velikost, konkrétně 7,2mm.  Dokonce je tak tenký, že se vám ze stolu bude zvedat stejně jako například mince. Design je opravdu minimalistický a do ruky padne tak, že kdyby byl ještě o trošku tenčí (1-2mm), budu muset napsat, že se drží špatně, takto je to však ještě stále perfektní. Celistvé tělo má jednu chybku, jako puntičkář jsem si ihned všiml malé, asi pů milimetru tenké mezery mezi displejem a hliníkovým rámečkem. Display je vsazený do těla tak, že tělo je o zhruba 1/3mm výše nad displejem. Ano je to nic, ovšem stačí to na poškrábání kůže na ruce, což rozhodně není plus a stalo se to jak mě, tak dalším dvoum kamarádům se kterými jsme recenzi připravovali. Za onen výstupek také padá veškeré smetí, které je pak vidět a ruší celistvý design. Jsou to sice detaily, ale když už se Apple chlubí Retina displejem, na kterém nerozeznáme pixely, proč by nám tento dojem měli kazit drobky mezi rámečkem a displejem a již zmíněné škrábání kůže. Rámeček kolem displeje a celá jeho zadní část je tvořena leštěným hliníkem, což jak již víme řadu let není ideální řešení a první co byste měli udělat, je koupit společně s iPodem také ochraný obal, jinak si i při sebeopatrnějším zacházení zadní část iPodu poškrábete. Možná si říkáte, že budete dávat pozor a nic se nemůže stát, i přes extrémně opatrné zacházení již během prvních dní získáte na zadní části iPodu škrábance. Přední kamera je umístěna pod ochraným sklem a designem ani dotykem nijak neruší. Zadní kamera je chytře umístěna v levé horní části, takže při focení a natáčení můžete držet iPod touch celou dlaní. Osobně se mi strašně nelíbí gumová tlačítka, gumu jsem nesnášel už ve škole, proč ji mám každý den osahávat na těle zařízení za několik tisíc! Ja vím, že jsem detailista, ale tlačítka vážně vypadají, jako by se jednalo o čínskou napodobeninu opravdového iPodu. Upřímě mi příjde, že Apple to s minimalistickým designem přehnal, jak je výše uvedeno je sice libivý, ale mnohem méně funkční, než předchozí generace, nebo iPhone 4. Tlačítka se mačkají poměrně špatně, protože jsou umístěna na boční straně v místech, které se zůžují. Nemůžete je tedy mačkat kolmo k boku iPodu, ale jakoby k vám. Konektor sluchátek a Dock konektor na tom je naprosto stejně, obojí je na nakloněné spodní straně a tak vám část konektoru ze synchronizačního kabelu a část 3,5mm jack konektoru sluchátek z iPodu vykukuje. iPod touch 4. generace je typickou ukázkou toho, že v elektronice vždy neplatí, čím menší, tím lepší.

01
11

Porovnání designu iPhone 4 s iPod touch 4. generace.

07_1
8

Rozdíl tlačítek iPhone 4 a iPod touch 4. generace.

09

10

Display

Před samotným hodnocením a hlavně srovnáním displeje je potřeba si říct, co znamená samotné označení Retina. Apple začal používat toto označení poprvé u iPhone 4 a označuje ním display, který má rozlišení 326pixelů (zobrazovacích bodů) na jeden palec. U velikosti displeje 3,5 palců, kterým je obdařen iPhone 4 a iPod touch 4. generace to tedy v součtu znamená, že se na display nachází 960×640 pixelů. Jedná se o hustotu pixelů na daném rozměru. Pokud by Apple představil Apple LED Cinema Display s Retina obrazovkou, opět by toto označení znamenalo pouze počet pixelů na palec, tedy 326pixelů na jednom palci. Označení Retina (sítnice), neoznačuje kvalitu, ani výkon displeje, ale pouze hustotu pixelů! Každý display s označením Retina tedy nemusí být stejně kvalitní, ale má pouze stejnou hustotu pixelů na palec. To je důležité si uvědomit, protože ani u iPhone 4 a iPod touch 4. generace nejsou stejné displeje použité. Ten, který je v iPhone 4 totiž využívá takzvanou IPS (in-Plane Switching), zajišťující pozorovací úhly až 178°! Což v reálu znamená, že vidíte obrazovku ze všech úhlů stejně kvalitně a display působí také mnohem živěji a výrazněji, jelikož jakoby obraz vystupuje ze samotného zařízení. Tuto technologii však iPod touch 4. generace neobsahuje a je to zcela logické, vzhledem k pořizovacím nákladům na výrobu IPS panelů je Apple používá u svých monitorů, počítačů, iPhone a iPadu, ale nikoli u iPodů. Rozdíl tedy pochopitelně mezi iPhone 4 a iPod touch 4. generace je, ale při běžném osobním používání si jej až tak nevšimnete, pouze pokud například něco ukazujete kamarádovi, který stojí vedle vás, uvidí již displej hůře než na iPadu nebo iPhone 4, v konkurenci s ostatními produkty MP4 na trhu je to však stále obrovský rozdíl a iPod je mnohem kvalitnější (nemyslím počet pixelů, ale kvalitu displeje). Navíc iPod touch 4. generace vše dohání sílou pdosvícení. V porovnání s iPadem totiž vychází srovnání podsvícení tak, že se 80% podsvícení iPadu hravě vyrovná 85% podsvícení iPodu touch. Ostatně posuďte sami na fotografiích a videu.

iPhone 4 vs iPod touch 4

IPS při pohledu z boku.

04_1

Zleva: iPhone 3Gs, iPod touch 4. generace, iPhone 4.

Rychlost

iPod touch 4. generace je rychlý, hodně rychlý, dokonce o vteřinky rychlejší než iPhone 4! Podívejte se na celosvětově první video test porovnání, iPhone 4, iPod touch 4. generace, iPad a iPhone 3Gs. Všechny přístroje byli nastaveny na Flight mód, aby se načítali stejné funkce a mají iOS 4.1, iPad pak iOS 3.2.2.

Hudební přehrávač?

iPod odjakživa označoval hudební přehrávač od Apple, iPod touch 4. generace označuje multimediální centrum do kapsy od Apple. Pokud chcete hudební přehrávač, nekupujte si iPod touch, nevyužijete ani 1% jeho možností, které jsou prakticky neomezené! Samozřejmě v základní výbavě najdete standardy iOS 4.1, tedy přehrávání videa a audia, prohlížení fotek, správa kalendářů, poznámek, budíky, aktuální počasí a další funkce, to je však jen pouhý začátek. Steve Jobs uvedl, že na trhu s herními konzolemi již má Apple více jak 45% podíl, což je neskutečné vzhledem k GameBoy, Nintendo DS a zejména pak Sony PSP a Sony PSP Go. Tento výsledek dosáhl díky iTunes App Store, hranice využití iPod touch jsou díky tomu nekonečné. Hrát hry a využívat aplikace z App Store však umí všechny generace iPod touch, iPad a iPhone. Nyní však jde Apple ještě mnohem dál a vy můžete využívat nejen nový druh displeje, díky kterému působí veškerá práce mnohem lépe než kdy předtím, ale také a zejména přináší dvě kamery a gyroskop. Začněme gyroskopem, který si můžete představit jako zcela běžný gyroskop, který využívají například letadla a určují tak svoji polohu. Vývojáři aplikací mohou využít API pro všechna tři čidla dohromady, tedy pro digitální kompas, gyroskop a akcelometr, tím lze v podstatě simulovat téměř veškeré fyzikální zákony týkající se pohybu! Jasně akcelometr byl revoluce, ale to je pryč, vše je pryč, gyroskop nám umožňuje se naklánět jak chcete, dívat se okolo sebe, pod sebe a hýbat se do všech stran, váš pohyb v digitálním světě nyní nic neomezuje, je to neskutečný zážitek a nechápu proč si ho nemůžu dopřát také na iPadu. Pokud budete hrát závodní hry s podporou gyroskopu, nemusíte se celou dobu závodu dotknout displeje a vychutnáte si pohled na celý závod bez zbytečného stínení prstem. Plyn přidáváte náklonem iPodu dopředu a dozadu, zatáčíte náklony do stran. U akčníh her se zcela mění koncepce a tlačítko na dívání se kolem sebe nahrazuje právě gyroskop kombinovaný s akcelometrem. Nové hry již využívají kombinace čidel a díky tomu se z iPodu touch 4. generace a iPhone 4 dokonalé herní konzole, jejichž absence tlačítek se zcela maže. Zajímavé jsou také aplikace, které umožňují rozlížet se po okolí, otážením se kolem své osy, stačí když do iTunes App Store zadáte slovo: Gyroscoope a následně si vyberete z nabídky aplikací týkajících se této funkce. Nemá cenu rozepisovat další softwarové funkce, které jsou podrobně rozepsány u představení iOS 4, které najdete zde. Za zmínku však určitě stojí, že iPod touch 4. generace má oproti iPhone 4 polovinu operační paměti, tedy „pouze“ 256MB, stejně jako iPad. Slovo pouze uvádím v závorkách díky tomu, že v současné době vám tato kapacita na všechny hry a aplikace stačí, ovšem přece jen má iPhone 4 rovných 512MB paměti.

Kamera & fotoaparát

iPod nano 6. generace přišel o fotoaparát a iPod touch 4. generace jej naopak dostal a to dokonce hned 2. Zadní fotoaparát sice umí nahrávat video v rozlišení HD, tedy 720p, ovšem to zase vypovídá pouze o počtu pixelů, nikoli o kvalitě výsledného videa, které se od kvality videa z iPhone 4 liší. Konkrétně kvalita iPhone 4 fotoaparátu je 5 megapixelů (2596×1936), 720p video a má blesk. Oproti tomu iPod touch 4. generace je pouze 0,7 megapixelu (960×720), 720p video a nemá blesk. Zadní fotoaparát nemůže být stejně kvalitní jako u iPhone 4, vzhledem k tloušce těla celého přístroje a jeho ceně. Fotoaparát má problém nejen s vykreslením barev a ostrostí, ale zejména s hloubkou podání barev. Rozdíl videa a fotografií mezi iPhone 4 a iPod touch 4. generace můžete vidět sami, na ukázkovém videu a fotografiích. Bohužel iOS 4.1 nepřinesl pro iPod touch 4. generace HDR, což by také mohlo znamenat, že u těchto méně kvalitních fotografií by nebyl rozdíl vidět tak, jak by si Apple představoval. Nebo pouze Apple chtěl ještě více upřednostnit iPhone 4, aby nedocházelo k vzájemnému narušení trhu. Upřímě mám pocit, že fotoaparát je velmi slabý a kvalita fotografií nedostačuje požadavkům dnešní doby a to ani, pokud chcete fotky pouze sdílet na Facebooku nebo Twitteru. Zoom je u fotoaparátu spíše vtip, než použitelnou součástí, pětinásobný zoom, což je maximum je zcela nepoužitelný, ovšem ani u 2x,3x,4x násobného zoomu není kvalita teméř žádná. Pokud ovšem koupíte iPod touch 4. generace svému potomkovi, nebudete pravděpodobně očekávat, že jej bude využívat jako fotoaparát, ale spíše hračku, u které je důležité aby fotografie a video dokázala natáčet, kvalita je vedlejší. Díky okamžitému uploadu na sociální služby se pak zážitek z používání ještě umocní. Podívejte se sami, jak fotí nový iPod touch 4. generace. Fotografie jsou jen ztěží srovnatelné s fotografiemi pořízenými na iPhone 4. Největší problém vidím kromě čipu také opět v designu, čočka kamery je přímo v těle, které je tenké pouze 7,2mm, i sebemenší otřesy se neskutečně projeví na fotografii, opravdu stačí pouhé dýchání. To co byste u běžného mobilu nebo fotoaparátu nepoznali, zde okamžitě uvidíte jako silný třepot. Video, které natáčíte za chůze je velmi roztřepané, pokud však stojíte a okolo vás se pohybují věci, je video rozhodně o mnoho kvalitnější než fotografie, ovšem řekl bych, že odpovídá kvalitě iPod nano 5. generace, kterou jsem také recenzoval. Osobně doporučuji natáčet spíše videa, než fotit, vše co jde natočit, natočte! Rozdíl ve videu u iPhone 4 je v podání barev, které jsou více světlé a méně kontrastní, nedochází k míchání světlejších a tmavších odstínů jedné barvy. Kontrast lze následně lépe upravit v postprodukci u videa natočeného na iPhone 4. Namísto toho iPod touch 4. generace má snahu míchat barvy do sebe a to následně již nelze snadno upravovat. Pokud však videa dáte například na Facebook nebo Twitter, rozdíl téměř nepoznáte.

IMG_0004
IMG_0006
IMG_0015
IMG_0022
IMG_0014
IMG_0008
IMG_0029
IMG_0007
IMG_0002

Focení a natáčení videa neskutečně ovlivňují světelné podmínky, ovšem i přesto bych to shrnul takto, pokud jsou podmínky dobré, na fotografie se ještě jakž takž dá dívat.

Back Camera
IMG_0038
Back Camera
IMG_0042

Nike+

iPod touch 4. generace je svojí váhou a velikostí ideální na běhání sNike+ mnohem více, než předchozí generace. Během běhání se vám zobrazují základní informace, které znáte z Nike+ SportBand nebo z iPod nano. Ovšem je super, že i když jej máte v kapse a máte naplno reproduktory, uslyšíte hlasové pokyny trenéra, aniž byste museli běhat se sluchátkama, což někomu opravdu nevyhovuje. Můžete si přidávat tréninky z nikeplus.com a ty poté přímo plnit, vše vidíte přehledně a i během tréninku se ve velkém displeji perfektně vyznáte. Hned jak se připojíte k Wi-Fi můžete automaticky odesílat data na nikeplus.com. Škoda jen, že nevidíte průběh závodů, kterých se právě účastníte s svými kamarády. K využití funkce Nike+ musíte mít čidlo do bot.

FaceTime

Vzhledem k tomu, že se jednalo v době psaní recenze o první iPod touch 4. generace, museli jsme testovat službu FaceTime s iPhone 4. Volání probíhá přes email, který musíte nejprve zadat v nastavení služby a následně jej ještě potvrdit, aby bylo jasné, že je email skutečně váš. To však jen v případě, že použijete jiný email, než máte uvedenu u vašeho Apple ID. Služba po aktivaci začne fungovat a vy můžete hovor aktivovat pomocí emailových adres svých kontaktů. FaceTime funguje stejně jako u iPhone 4, musíte být připojeni přes Wi-Fi a můžete volat s lidmi, kteří mají iPod touch 4. generace, nebo iPhone 4. Hovory jsou stabilní v závislosti na síle Wi-Fi pokrytí, stejně jako je tomu například u volání přes Skype. Hovory jsou poměrně kvalitní, ale výsledků, které Apple prezentuje ve svých reklamách na FaceTime skutečně nedosahují. Nicméně mi příjde, že je to defakto hlavní funkce obou kamer, které také můžete během hovoru přepínat. Je super, že pokud voláte s někým kdo má iPhone 4, může například sjíždět na kole sjezd a umístit si telefon tak, abyste vše viděli zadní kamerou, to je potom opravdový zážitek. Otázka však je, zda chcete během běžného hovoru skutečně koukat někomu do obličeje, kamera totiž nejde vypnout tak, abyste mohli volat bez video funkce.

ddd

Resumé
iPod touch 4. generace je narozdíl od iPhone 4 „pouze“ pokračováním v řadě, nejedná se o revoluci, ale přirozenou evoluci, navíc velmi ovlivněnou cenou. Ani na jedno z těchto zařízení totiž není 250 000 aplikací, jako na iPod touch 4. generace. Hry dnes již přináší úžasnou grafiku, kterou dokáže iPod zcela využít a například hra Epic Citadel je opravdu podívaná. V kombinaci Retina displeje a gyroskopu, tedy co se na poli kapesních herních konzolí týče není o čem mluvit, iPod touch 4. generace je nejlepší kapesní konzolí dnešní doby! Kameru pravděpodobně využijete pouze na hovory FaceTime a videa uploadovaná na FaceBook, ovšem s dnešním pokrytím Wi-Fi to také není zcela k zahození a například v obchodních centrech si dovedu skvěle představit svoji přítelkyni jak volá kamarádce při výběru nových oblečků. iPod touch 4. generace je přesně takový, jaký jej Apple prezentuje, je skutečně zábavou od kapsy, která nabízí neomezené možnosti použití. Pokud hledáte zábavný dárek na vánoce pro děti, přítelkyni nebo přítele, právě jste jej našli!

Na videích a fotografiích díky kterým jsme se dostali na servery jako je například Macrumors.com, Mactechnews.de, 9to5mac.com, Applelinkage.com, Benm.at, Strangera.com a mnoho dalších, spracoval DoubleJ – www.doublej.sk

 

Dnes nejčtenější

.