Zavřít reklamu

1PasswordPoužívanie jedného hesla pre všetky vaše účty/kontá je vec ktorú si v dnešnej dobe nedovolí snáď ani RH s Internet Explorerom na 64bit Vistách :) Najmä v dobe keď má každý z nás minimálne Email, Facebook, Internet banking poprípade PayPal alebo Twitter je čím ďalej viac dôležitejšie používať rozne heslá zložené z viacerých alfanumerických znakov o dĺžke min 8-10 znakov. Časom dôjdeme k situácii že hesiel je stále viac a meníme ich častejšie (prevádzkovateľ služby nás upozorní na podozrivé aktivity na vašom účte a odporučí vám ho zmeniť) ako si ich stíhame zapamätať. A tak si začnete heslá ukladať do zvláštneho priečinka v mailovej schránke na serveri čo je vlastne ešte viac nebezpečnejšie ako rovnaké heslo pre všetko.

Vtedy sa radšej skúste poobzerať po nejakom profesionálnom riešení ktoré dokonale ochráni vaše dáta. Asi každý pokročilí užívateľ Mac-a mi za pravdu že najlepším takýmto riešením je 1Password program určený práve pre Vás. Samozrejme môžeme použiť v OS X obsiahnutý Keychain ale ten vám určite neponúkne taký komfort.

Vzhľad

Vzhľad je plne prispôsobený vzhľadu MAC OS X. Položky ktoré budeme ukladať sú rozdelené do základných kategórií:

  • Logins: Prihlasovacie údaje na www stránky
  • Accounts: Mailové kontá,  IM kontá, Service provider konto….
  • Identities: Osobné údaje
  • Secure notes: Dôležité poznámky
  • Software: Licencie k programom
  • Wallet: Informácie k bankovým účtom a kreditným/debetným kartám

Ku každej uloženej informácii je možné priradiť ľubovolný obrázok. Pri ukladaní prihlasovacích údajov z www stránky sa obrázok načíta automaticky z webu. Pri ukladaní licencie k programu sa k záznamu priradí ikona tiež automaticky. V detailnom zobrazení položky vidíme dokonca zmenšeninu celej webovej stránky. Tiež je implementovaný password generátor ktorý vám pomôže s vytvorením dobre zabezpečených hesiel.

1password
Screen shot 2010-04-21 at 7

Funkcie

Vstup do programu je chránený hlavným heslom ktoré si vytvoríme pri prvom spustení programu. Používať ho môžeme viacerými spôsobmi. Prvý je otvorením samotného programu a jednoduchým dvojklikom na kontrétny login. Po druhé keď sme na určitej stránke a chceme sa na ňu prihlásiť, stačí kliknúť na ikonu “1P” ktorá sa nám nainštalovala do Toolbaru v Safari/Firefoxe alebo ikonku kľučika v MenuBare a program nám ponúkne uložené kontá ktoré je možné použiť na prihlásenie sa na danú stránku. A po tretie možeme v MenuBare alebo Toolbare vybrať vyhľadávanie konkrétnej stránky aj s prihlásením.
Po každom odhlásení zo systému alebo len uspaní ste pri pokuse o prístup k uloženým údajom vyzvaný na zadanie “master passwordu”. Aplikácia umožnuje nastaviť si ukladanie backup súboru hoci aj každý deň. Defaultne ho ukladá do dokumentov ale pokiaľ nepoužívate TimeMachine je lepšie zmneniť ukladanie backup súboru na nejakú vzdialenú službu akou je napríklad Dropbox.
Informácie o platobných kartách uložené v aplikácii je možné použiť na platby cez internet jedným kliknutím. Nezanedbateľná je aj databáza uložených licencií k zaplateným programom, ktorú oceníte keď spravíte “čistú inštaláciu” systému bez obnovenia zálohy cez TimeMachine a následnej inštalícii programov.
Okrem spomínaného Safari a Firefoxu 1Password podporuje aj programy Camino,  OmniWeb, DEVONagent, WebKit, Fluid, iCab a RSS reader NetNewsWire.
V prípade že si zmeníte heslo na nejakej stránke tak vám pri prihlásení aplikácia ponúkne uloženie hesla ako nového alebo zmenu pôvodného v databáze.

Screen shot 2010-04-21 at 7
1password

1Password touch a 1Password touch Pro pre iPhone

Aplikácia má svoju verziu aj v APP Store a samozrejmosťou je aj synchronizácia cez Wifi. Problém nieje ani keď chcete synchronizovať informácie na dva rôzne iPhony. v APP Store sú v ponuke dve verzie APP. Verzia Pro má navyše podporu Copy&Paste a integráciu s Mobile Safari. Jej každodenné používanie si nebudete vedieť vynachváliť a nebudete si musieť zdĺhavo spomínať na PIN kód v rade pred bankomatom alebo situácie ako pripísanie bodov na vašu vernostnú kartu vo vašom obľúbenom elektroobchode viac nebudú nepríjemnou skúsenosťou.

Screen shot 2010-04-21 at 7
Screen shot 2010-04-21 at 7

Verdikt

1Password je pre každého switchera ale nie len pre nich určite “must have” aplikáciou bez ktorej by sme boli všetci odkázaný na našu pamať ktorá síce nemusí byť zlá ale načo ju zaťažovať vecami ktoré môžeme v zmysle “GTD” delegovať na niekoho iného teda aplikáciu. Len pozor ak sa vám pokazí iPhone a náhodou vybije MAC ľahko sa môže stať že si nevyberiete ani 10€ na obed. :)

30 dennú trial verziu programu si môžete stiahnuť tu.

Cena programu je 39.95$ so 100% garanciou vrátenia penazí do 30 dní od zakúpenia.

1Password touch si za 5.49€ môžete stiahnuť na iTunes App Store – 1Password touch
1Password touch Pro si za 11.99€ môžete stiahnuť na iTunes App Store – 1Password touch Pro

Článek vytvořil: Jan Caran  –  twitter.com/jcaran

Dnes nejčtenější

.