Zavřít reklamu
  • Macbook air vs Pro #44781

    Ahoj zvažuji koupit na doma macbook air 2015 nebo Pro 2013-15 budu to mit jen na web, youtube a nejake office. Otazka na Vas, vyplatí se v dnešní době kupovat starší model? Nechce se mi investovat 30 tisic když nevím jestli mi bude iOS vyhovovat. Moc díky za rady

    Macbook air vs Pro #44786

    Šel bych do toho pro 2015. Výborná volba za dobré peníze. Podpory bych se vůbec nebál ta ještě bude nějakej ten pátek.

    Macbook air vs Pro #44789

    Kupovat dnes 5 nebo 6 let starý počítač je úplný nesmysl, pokud ten počítač není za 5k. Podpora bude ještě tak 2 roky, mezitím budete potřebovat novou baterku, klávesnici, disk a kdovíco ještě.

    Macbook air vs Pro #44790

    Marek píše:
    Kupovat dnes 5 nebo 6 let starý počítač je úplný nesmysl, pokud ten počítač není za 5k. Podpora bude ještě tak 2 roky, mezitím budete potřebovat novou baterku, klávesnici, disk a kdovíco ještě.

    Upřesním, můj MacBook Air 2011 má stále podporu, model Pro ji nebude mít kratší, takže s ní lze počítat tak na 5 let. 5 let starému Macu za 5K bych se opravdu vyhnul. Tak 10-15 by to mělo být. Baterka mě stála 2000, ale je možné najít notebooky s novou baterkou a nemusíte to řešit. Klávesnice mi vydržela 8 let, ale bude to tím že, jsem ji polil pivem. SSD se pokazilo když měl počítač jeden rok a pak už nikdy, je to jako čelní sklo u auta, na věku dnes tak nezáleží. Na ebay jsou super levné náhradní díly, sehnal jsem reproduktor za 140 korun (ulomil jsem mu konektor). Každé tohle rozebrání je příležitost k vyčištění a přepastování. Asi jako staré auto, chce to péči ale je to levné. Když vám na to skočí děcko tak ho nezabijete...

    Macbook air vs Pro #44804

    Marek píše:
    Kupovat dnes 5 nebo 6 let starý počítač je úplný nesmysl, pokud ten počítač není za 5k. Podpora bude ještě tak 2 roky, mezitím budete potřebovat novou baterku, klávesnici, disk a kdovíco ještě.

    Marku, ten 5-6let stary pocitac, pokud budeme brat v potaz PROcko, strci do kapsy kdejaky 2019-2020 mainstream model s WIN za 20-25 tisic.

    Macbook air vs Pro #44808

    @ 🙂 - opravdu? Nebyl bych si tím vůbec jistý. Možná z hlediska hrubého výpočetního výkonu, ale ve všem ostatním určitě ne.

    Macbook air vs Pro #44810

    Milan píše:
    @ 🙂 - opravdu? Nebyl bych si tím vůbec jistý. Možná z hlediska hrubého výpočetního výkonu, ale ve všem ostatním určitě ne.

    S PC za 20K mám zkušenosti z práce, měl jsem i nějaký vybrat. Obvykle mají sice dedikované grafiky ale HDD. Takže rychlejší je to jen jak kdy. Rozhodně mají tyhle PC horší displeje ve všech ohledech, rozlišení, pozorovací úhly, věrnost barev, černost černé, některé mají lepší jas
    Všechny ty PC jsou plastové, 15,6" palce je standard a né jen něco pro profíky. Jsou celkem příjemné, nejsou studené protože jsou z plastu, mají zaoblenější hrany, numerické klávesy, tlačítko delete ❤, 3-4 klasické USB, někdy jedno USB-C, čtečka SD karet, HDMI i ethernet. Za 5 let jsou pomalé tak se za 1000 kč se vymění HDD za SSD a zdvojnásobí RAM. Na cokoliv existuje 10 programů co jde sehnat zadarmo, obvykle nevadí že jsou 10 let bez updatu. Apple v poslední době provedl několik čistek co se týče softwaru. Kdybych si koupil nový, potřebuju bez přehánění dalších 10K na software a adaptéry. Takže pro práci je PC geniální, na doma jsem ale stále pro Mac díky macOS, jeho nenáročnosti a spojení s iPhonem. Super displej a jsou to moc hezké počítače.

    Macbook air vs Pro #44819

    Koupovat starsi modely se urcite vyplati, nejsou nijak extra horsi a budou podporovany jeste hodne dlouho. V dnesni dobe se vyplati kupovat bud nejnovesi model nebo 2015 a starsi, jelikoz modely 2016-2019 maji tu podelanou klavesnici kterou vsichni nesnasej(sam jsem uz menil 3x a uz se mi zase podelala). Pokud chcete hlavne vyzkouset jestli Vam bude macos vyhovovat, tak nedoporucuju kupovat z bazose, ale nejradeji z nejakeho bazaru ktery se zabyva prodejem pouzitych macbooku, protoze davaji zaruku + XY dni na vraceni. Mohu doporucit tento, maji tam zrovna akci https://www.letemsvetemapplem.eu/2020/12/02/mac-jako-vanocni-darek-vime-kde-jej-ziskat-nejlevneji-a-s-exkluzivni-slevou-pro-ctenare/

    Macbook air vs Pro #44826

    MacBook Air 2015. Většinou budou mít 4GB ram (na intelu...) a hlavně fakt špatný display jen 1400x900 a je to TN. Ty ostatní věci jsou asi v pohodě (2x USB, TB2 pro externí monitor) a magsafe (ten je asi lepší jak TB3 čistě zhlediska nabíjení) je asi celkem v pohodě. Baterka se ještě dá pěkně vyměnit, SSD také upgraduješ. Pokud bys sehnal air s 8GB ram a nevadí ti hnusný display tak se asi dá... Prvni starší Air s Retinou je 2018, ale má butterfly klavesnici takže fail, leda ji furt měnit (což, ale nezruší ten divný pocit z psaní)
    Co se týká MBP tak tam je to asi lepší, všechny mají 8GB RAM a Retinu IPS display. SSK opět vyměnitelný, baterie taky snadno vyměnitelná.
    Ale osobně jsem si koupil MacBook Air s M1 čipem a fakt bych to doporučil. Ten počítač je tak boží, že to ho můžeš za 30 dní vrátit tě ani nenapadne, jediný problém je ten příplatek za to větší SSD:/. Ale pokud je 30k moc a nemáš nějaký konkrétní důvod proč chceš Mac, tak se na to vyprdni a kup si nějaký Lenovo (T470s, nebo T470p) nebo HP (Elitebook G5 nebo lepší). Osobně mám ještě T440 (upgrade na FHD, HDD->SSD, 16GBRAM) a jediný co je na tom ntb fakt naprd je touchpad, takže moc nechápu ty nářky na Win stroje.

    Macbook air vs Pro #44827

    TomB píše:
    MacBook Air 2015. Většinou budou mít 4GB ram (na intelu...) a hlavně fakt špatný display jen 1400x900 a je to TN. Ty ostatní věci jsou asi v pohodě (2x USB, TB2 pro externí monitor) a magsafe (ten je asi lepší jak TB3 čistě zhlediska nabíjení) je asi celkem v pohodě. Baterka se ještě dá pěkně vyměnit, SSD také upgraduješ. Pokud bys sehnal air s 8GB ram a nevadí ti hnusný display tak se asi dá... Prvni starší Air s Retinou je 2018, ale má butterfly klavesnici takže fail, leda ji furt měnit (což, ale nezruší ten divný pocit z psaní)

    Co se týká MBP tak tam je to asi lepší, všechny mají 8GB RAM a Retinu IPS display. SSK opět vyměnitelný, baterie taky snadno vyměnitelná.

    Ale osobně jsem si koupil MacBook Air s M1 čipem a fakt bych to doporučil. Ten počítač je tak boží, že to ho můžeš za 30 dní vrátit tě ani nenapadne, jediný problém je ten příplatek za to větší SSD:/. Ale pokud je 30k moc a nemáš nějaký konkrétní důvod proč chceš Mac, tak se na to vyprdni a kup si nějaký Lenovo (T470s, nebo T470p) nebo HP (Elitebook G5 nebo lepší). Osobně mám ještě T440 (upgrade na FHD, HDD->SSD, 16GBRAM) a jediný co je na tom ntb fakt naprd je touchpad, takže moc nechápu ty nářky na Win stroje.

    Mel jsem pracovni T440p v ten nejvyssi konfiguraci a krom touchpadu tam je naprd jeste displej. Krom toho ze na zaruku byl 3krat meneny, tak to byl barevne stejne fialovy humus. Navrat domu k MBP byl vzdy jak svatek 😀
    Narky na WIN? Z duvodu firemni politiky tam nebyl zadny "nepovoleny" sw a stejne ani ta i7cka mq tomu nedavala zadnou vyhodu.

    Macbook air vs Pro #44829

    🙂 píše:

    TomB píše:
    Osobně mám ještě T440 (upgrade na FHD, HDD->SSD, 16GBRAM) a jediný co je na tom ntb fakt naprd je touchpad, takže moc nechápu ty nářky na Win stroje.

    Mel jsem pracovni T440p v ten nejvyssi konfiguraci a krom touchpadu tam je naprd jeste displej.

    Tak T440 bych dneska asi nikomu kupovat nedoporučoval a jak píšu mám vyměněný display za za FHD IPSko, ten original TN je opravdu hnusný, kdyby ho někdo chtěl tak ho mám ještě v šupliku:)) A zrovna MBA 2015 má sice o trochu lepší ale také TNko, s MBP se to nedá srovnat. Jinak mě stál ten T440 před dvěmi lety 1000kč + 1000 za IPS z číny + 500 za RAM a 512 SSD se nějaké valelo doma. Takže celkem za 2,5k docela slušný komp. Pro mě hlavní výhoda že má intergrovaný LTE modem a čtečtu na smartcard, kterou používáme (bohužel) pro pracovní certifikaty, tak nemusím tahat dongly, ale jak říkám tohle je specifická věc a u Macu tohle nikdy nebude možné.
    Nicméně T470 má o dost lepší display. Stejně tak ty HP Elitebooky. A neříkam, že se nedá sehnat nějaký jiný model za dobrý prachy, ale těhle jsou všude mraky. Osobně mi nevyhovují Dell klávesnice, ale některé jejich modely také nějsou špatné.

    Narky na WIN? Z duvodu firemni politiky tam nebyl zadny "nepovoleny" sw a stejne ani ta i7cka mq tomu nedavala zadnou vyhodu.

    No nevím, moc jsem nepochopil co si tím chtěl říct?

    Macbook air vs Pro #44848

    TomB píše:

    🙂 píše:

    TomB píše:

    Osobně mám ještě T440 (upgrade na FHD, HDD->SSD, 16GBRAM) a jediný co je na tom ntb fakt naprd je touchpad, takže moc nechápu ty nářky na Win stroje.

    Mel jsem pracovni T440p v ten nejvyssi konfiguraci a krom touchpadu tam je naprd jeste displej.

    Tak T440 bych dneska asi nikomu kupovat nedoporučoval a jak píšu mám vyměněný display za za FHD IPSko, ten original TN je opravdu hnusný, kdyby ho někdo chtěl tak ho mám ještě v šupliku:)) A zrovna MBA 2015 má sice o trochu lepší ale také TNko, s MBP se to nedá srovnat. Jinak mě stál ten T440 před dvěmi lety 1000kč + 1000 za IPS z číny + 500 za RAM a 512 SSD se nějaké valelo doma. Takže celkem za 2,5k docela slušný komp. Pro mě hlavní výhoda že má intergrovaný LTE modem a čtečtu na smartcard, kterou používáme (bohužel) pro pracovní certifikaty, tak nemusím tahat dongly, ale jak říkám tohle je specifická věc a u Macu tohle nikdy nebude možné.

    Nicméně T470 má o dost lepší display. Stejně tak ty HP Elitebooky. A neříkam, že se nedá sehnat nějaký jiný model za dobrý prachy, ale těhle jsou všude mraky. Osobně mi nevyhovují Dell klávesnice, ale některé jejich modely také nějsou špatné.

    On i ten FHD na t440p je fialovy hnus. To ze neco je IPS neznamena ze to je kvalitni. Stejne tak i displej te zminene t470 je na hozeni do zdi. Jo kdyby jsi zminil t470s, tak potom ano, tento model ma prumerny az lehce nadprumerny displej.

    Je fajn ze jsi zminil LTE modul, pamatuju si jak mi po jedne win aktualizaci spusteni pripojeni pres SIMku hazelo BSOD.

    Narky na WIN? Z duvodu firemni politiky tam nebyl zadny "nepovoleny" sw a stejne ani ta i7cka mq tomu nedavala zadnou vyhodu.

    No nevím, moc jsem nepochopil co si tím chtěl říct?

    Co jse tim chtel rict? To ze i7mq, s 16GB RAMek na SSD s win7, nedavala ani podobnou sviznost jako zakladni MBP ze stejneho roku. A ne, nebylo to kvuli instalovanemu balastu.

    Tak T440 bych dneska asi nikomu kupovat nedoporučoval

    Vidis a ja s klidem nekomu doporucim MBP mid2014 i v dnesni dobe, pokud nema budget na novejsi.

    PS, ja nikde AIR nezminoval, zminil jsem PROcko.

    Macbook air vs Pro #44851

    Nebudu používat už ty citace protože to je fakt vopruz.
    Ad T470 vs T470s - v prvním návrhu jsem psal T470s, ale to nevadí původní autor už to stejně asi nečte:)
    Ad T440 display. Nevím jestli neumíš číst nebo to ignoruješ záměrně, ale psal jsem žem mám upgradovany FHD display, tzn není to ten co tam montoval Lenovo. Dokonce si myslim že T440 (bez p) nikdy FHD display neměla, ale to nevím tak se nehádám. Takže by mě zajimalo jak můžeš hodnotit kvalitu toho displaye, když jsem ani neposlal specifikaci.
    Ad MBP 2014 dneska - každá věc má svou cenu, za dobrý prachy a pokud nepotřebuješ výkon a nebude moc zničený proč ne.
    Ad porovnání Win vs Mac co píšeš. No nemám jak srovnat. Starý MBP nemám a porovnavat MBA M1 s tou T440 není uplně fér. Ale jo, Mac je o HOOODNĚ rychlejší:)
    Ad MBA původní autor se na Air ptal a z předchozích odpovědí nikdo nepoukazal na ten TN display - což je asi největší problém toho Airu jinak se od toho MBP zas tak moc neliší.

    A ve finále celá ta diskuze je o tom jestli MBA 2014 je lepší než nový Win stroj za 20k-25k (na což imho není jednoznačná odpověď) a navíc já jsem říkal, že za podobný peníze se dá získat docela pěkný Win použitý stroj. A pokud autor chce mac jen na zkoušku, tak je podle mě nejlepší si koupit nový a za 30 dní jej vrátit (což se nestane protože na dobrý se snadno zvyká). Nebo využít nějaky ty bazary kde se to dá taky vrátit a klidně si takhle může vyzkoušet ten neštastný MBA s TNkem.

    Macbook air vs Pro #44855

    Ano, prehledl jsem ze hned ze zacatku zminujes 470s, ma chyba.

    Cist umim a ani nic neignoruji. Proste jsi dal do t440 displej z nejvyssich konfiguraci t440p. Vymena zabere 5 minut.
    Ten displej delaji/delali pouze dva vyrobci (LG a AUO)). A jelikoz jsem mel displej meneny trikrat na zaruku, tak jsem mel oba dva.
    Takze nepotrebuji znat konfiguraci, abych mohl zhodnotit nizkou kvalitu daneho IPS panelu.

    Ad MBP2014 dneska - Vykon 🙂 To ze Apple zminuje kazdy rok, ze jeho nynejsi model je 10,20,30% rychlejsi je proste marketing. MBP2020 s i5tkou nebude, oproti 2014 s i5tkou rychlejsi o 60,120,180%. Nebude mi renderovat video v tak znacnem rychlostnim rozdilu, ani mi nebude 2x-3x rychleji exportovat 100vku 24MPx rawu. Jo, mozna zvladne uzivit vice externich monitoru s 4k rozlisenim, to je pravda, ale mid 2014 uzivi dva externi a to staci.

    To neni ve finale cela diskuze. To, ze se MB 2014 vyrovna lonskym a i letosnim mainstream modelum s win jsem psal ja. A to jsem psal na PROcko ne na Air.

    Macbook air vs Pro #44871

    Ad můj T440 - tam mám chimei innolux, ale to je asi jedno.

    Ad MBP2014 - Jako je pravda, že Intel za posledních pár let nešel moc kupředu, což je vidět teďko i na M1 a Ryzenech. Takže pokud MBP 2014 má 2C 3,1GHz tak je to docela podobný jako ten muj T440 shit:) (mám i5-4300U) Geekbench5 v MC mám skore 1337, podle toho co jsem našel na netu má MBP2014 v tomhle testu kolem 1400 bodů. MBA M1 má v tom samým MC skore 7620 (teď jsem to pouštěl v realu na gauči). Jo je to blbej benchmark, ale ten rozdíl mě překvapil.
    Tak jsem zkusil kompresi 100MB videa. První jsem nastavl h.265 a nechal to chroupat na T440 výsledek 8:20, to samý na M1 běželo 0:52. Ok je to nefer, M1 má podporu v GPU. Tak co h.264, na T440 jsem nastavil 264 Intel QSV a dojelo to za 21s. Na M1 jsem nastavil 264 VideoToolbox a bylo to hotový za 7,3s. Stále 3x rychlejší.
    Ale je fakt že M1 umí jen 2x4K monitory celkem a když je to macbook tak prostě jen jeden externí a šlus.
    A třeba Aušus Zenbook 14 UX425JA má v geekbenchi cca 2,5x tolik bodů takže nevěřím, že nebude o 100% rychlejší ve všem co jsi napsal. Takže ne nevyrovná...
    Jediný co se asi dá souhlasit, tak prostě macOS je "snappy" - tohle slovo se mi libí a vystihuje to Mac.

Odpověď na: Macbook air vs Pro

celý text

.