Zavřít reklamu
  • Výkon Macu pro fotografa #42613

    Ahoj, používám svůj iMac:
    Retina 5K, 27-inch, Late 2014,
    3,5 GHz Čtyřjádrový Intel Core i5,
    32 GB 1600 MHz DDR3,
    iMac SSD 128 GB,
    AMD Radeon R9 M290X 2 GB pro editaci fotek.

    Pracuji s velkými formáty souborů typu RAW, ARW apod. v programech Lightroom a Photoshop. Občas se mi při editaci stávají podivné věci: kurzor myši se zadrhává, systém napíše, že mu dochází paměť apod. V těchto situacích edituji třeba 3-5 souborů najednou.

    Tak zvažuji, že by byl potřeba Mac nějak "posílit". Pomůže větší SSD, RAM, ...? Máte někdo podobnou zkušenost a pokud ano, jak jste ji řešili?

    Díky.

    Výkon Macu pro fotografa #42639

    RAM už nezvětšíte, 32 GB je max. Problém je 1600 MHz DDR3. Nedávno jsem se díval na srovnání 13 a 16" MacBooku Pro. 16 palcový byl ve všem asi 30% rychlejší, jediná věc ve které byl pomalejší byl export fotek v Lightroom. YouTuber to vysvětlil tím, že i když každá komponenta na 16" je mnohem rychlejší, RAM je vyjímkou. Má pouze 2666 MHz, kdežto 13" má 3733 MHz a na práci s fotkama potřebujete vlastně jen RAM. O té nutnosti RAM pro úpravu fotek se dočtete z mnoha jiných zdrojů.

    SSD je velmi malé a pokud se zaplní z více jak cca 80% tak to počítač zpomaluje, nesahá to ani po kotníky tomu, jak se zpomaluje HDD, ale stejně je to citelné. Zaplnění přes 95% už nutí počítač hodně přemýšlet, zamrzávat a sekat se. Pokud byste SSD chtěl vyměnit, myslím, že je tam normální SATA a doporučuji Samsung 860 EVO. S rozebíráním iMacu mám zkušenost, není to nic pro amatéry, ale pokud do toho půjdete, určitě přepastujte procesor a grafiku a vyřešte kurvítko na stojanu. Pružiny drží malé kousky plastu.

    https://www.youtube.com/watch?v=06gdrDps2No

    Ale spíše doporučuji vyměnit počítač. 5K iMac dobře prodáte a seženete o 4 roky novější s rozdílem asi 15 000. 2014 nebyl zrovna dobrý ročník, DDR3 RAM se dělaly 2007-2014, taky máte tehdy nejslabší procesor a grafiku, kterou kritizovali hned po představení. Já teď píšu z iMacu late 2012 bez retiny, má úplně stejnou RAM, procesor má o 0,1 GHz menší frekvenci, ale je to i7, třeba bude mít větší lache, v tom se moc nevyznám. Grafiku mám NVIDIA GeForce GTX 660M 512 MB, zní to jako hrozně málo, ale jestli máte 4x větší paměť na 4x větší rozlišení v počítači co má 6 let a né 8..... to zní ještě hůř. Grafiku bohužel nelze vyměnit bez výměny celé základní desky, ta není k dostání a stejně by se nevyplatila. Taky upravuji fotky, RAW 20 megapixelů ve photoshopu CS6. Nestává se mi to co Vám, třeba když pohybuji sliderem v PS nebo CameraRAW tak to není plynulé a obraz se trochu cuká, ale slider ne.

Odpověď na: Výkon Macu pro fotografa

celý text

.