Zavřít reklamu

Přestože vnímají mnozí lidé jako hlavní tvář Applu Steva Jobse, pravdou je, že bez jeho přítele Steva Wozniaka a jeho schopností by společnost vzniknout nemohla. Byl to totiž právě Wozniak, kdo byl schopen provádět technické práce, ba co víc – kdo přišel s prvním osobním počítačem, který přiměl Jobse přemýšlet nad založením společnosti zabývající se právě výrobou počítačů. Wozniak sice v Applu tak dlouho jako Jobs nevydržel, nicméně vzhledem k jeho vztahu ke společnosti je jeho počínání fanoušky Applu bedlivě sledováno a do jisté míry i „propíráno“ – tím spíš, když se tento muž nebojí jít pro ostřejší vyjádření daleko. Jedno takové poskytl třeba nyní portálu The Street. 

Výše zmíněný portál měl nedávno s Wozniakem rozhovor, který se točil kolem celé řady zajímavých témat. Jedním z nich bylo třeba i srovnání Steva Jobse s Elonem Muskem, jelikož ten je v poslední době označován za jeho potenciálního nástupce. A podle Wozniaka by to tak do jisté míry být mohlo, jelikož mezi nimi určité podobnosti opravdu vidí. Na druhou stranu jsou tu ale i obrovské rozdíly, které mezi oběma muži vidí. „Steve Jobs nebyl tak nečestný, jak je nyní Musk. Říkal sice věci, kterými vás byl schopný ponížit, ale s odstupem času si člověk uvědomil, že úplně „mimo mísu“ nebyly. Navíc jste si od Steva nikdy nemohli koupit něco v domění, že od toho dostanete určitou věc, ale nedostali jste to.“

Svá poměrně ostrá slova se posléze rozhodl Wozniak vysvětlit na vlastní zkušenosti. Konkrétně zavzpomínal na to, že byl v roce 2016 majitelem Tesly a utratil tehdy dle svých slov velké peníze za upgrade svého auta o senzory a radar, jelikož mu Musk tehdy slíbil, že díky těmto upgradům bude vůz autonomně řízen do konce roku 2016. Nic takového se však nestalo. O rok později pak měl Musk slíbit, že po dalším upgradu za nemalé peníze už bude Tesla skutečně samořiditelná a to do konce roku 2017. Wozniak tedy opět do upgradu své peníze vložil, ale ani tentokrát se mu nedostalo to, po čem toužil. „Musk a Tesla okradli mou rodinu, mě a mou ženu o spoustu peněz. Udělali to skrze věci, o kterých řekli, že budou fungovat a nefungovaly. My jim přitom opravdu věřili,“ zhodnotil Muska a podnikání Tesly Wozniak. 

Z hlediska přístupu k zákazníkům je tedy zcela evidentně mezi Stevem Jobsem a Elonem Muskem obrovský rozdíl, který je navíc ve výsledku pro prosperitu firmy dost možná klíčový. Zákazníci totiž na nezdary, na které vzpomíná i Wozniak, zapomenou jen stěží – tím spíš, když stály skutečně hodně peněz. O to zajímavější bude, jak se Muskovi podaří rozvinout například nedávno koupený Twitter, který nabízí služby stojící oproti vozům Tesla naprostý pakatel, ale jejich funkčnost poměrně překvapivě taktéž pokulhává. 

Související články

Dnes nejčtenější

.