Zavřít reklamu

Před nedávnem představil Apple prostřednictvím tiskové zprávy nový HomePod druhé generace. Očekávání měli uživatelé opravdu velká, bohužel ale došlo k představení produktu, který většina uživatelů nerozpozná od jeho předchozí generace. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 důvodů, proč nový HomePod nejspíše nebude mít úspěch, stejně jako jeho první generace.

Nenaplněná očekávání

Jak jsem zmínil v úvodu, tak uživatelé měli opravdu velká očekávání. Dle různých konceptů a spekulací, které se objevovaly v posledních měsících, to totiž vypadalo, že se Apple chystá představit kompletně přepracovaný HomePod, který by měl nabídnout tunu novinek. Očekával se například velký dotykový displej na horní straně namísto pouhé dotykové plochy, kromě toho pak určitá forma redesignu apod. Nic z toho jsme však nedostali, z čehož plyne, že nedošlo k naplnění očekávání jablíčkářů, což samo o sobě znamená zklamání.

Menší počet mikrofonů a reproduktorů

Nový HomePod druhé generace má oproti původnímu modelu menší počet mikrofonů i výškových reproduktorů. Ano, čtete správně – namísto šesti mikrofonů využívá nový HomePod čtyři mikrofony, namísto sedmi výškových reproduktorů pak jen pět. Je však nutné zmínit, že se technologie posunuly o kus dál, takže to nutně neznamená, že by byl vstup či výstup zvuku horší, ba naopak. Když ale potenciální zákazník uvidí, že má nový HomePod mikrofonů a reproduktorů méně, může ho to odradit, jelikož si například řekne, že chtěl Apple šetřit a dál to zkoumat nebude. Otázkou tedy zůstává, zdali Apple neměl zvolit jinou „taktiku“.

Apple-HomePod-internals-230118

Design prakticky bez změny

Co se týče designu nového HomePodu, tak se od toho původního prakticky neliší – konkrétně je pouze nižší, a to o půl centimetru. Rozhodně tím ale nechceme říct, že by byl design původního HomePodu jakkoliv špatný, ba naopak. Opět je to ale v tomto případě o očekáváních, kdy jablíčkáři vzhledem k vysokým očekáváním doufali, že Apple vytasí nějaký pořádný redesign, který by budoucí HomePod kompletně změnil. Potěší však alespoň to, že je k dispozici jednoduše odnímatelný napájecí kabel.

Nedostupnost v mnoha státech

Obrovským problémem HomePodu je jeho nedostupnost v mnohých státech. Apple se konkrétně rozhodl, že nebude prodávat svůj HomePod v zemích, kde není k dispozici Siri v jazyce, který se zde využívá. Česko se samozřejmě v seznamu těchto zemí nachází, takže zde nový HomePod oficiálně nezakoupíte. Buď si pro něj budete muset dojet do zahraničí, třeba do Německa nebo Rakouska, anebo ho můžete zakoupit od překupníků, avšak za vyšší cenu. Než aby většina uživatelů něco takového vůbec řešila, případně než aby přeplácela, tak radši od koupě nového HomePodu jednoduše upustí. Apple měl tohle vyřešit už dávno, a když ne Siri v českém jazyce, tak zkrátka zpřístupněním HomePodu naprosto všude.

Apple-HomePod-ecosystem-230118

Stále vysoká cena

HomePod první generace byl představen v roce 2018 s tím, že o tři roky později byl stažen z prodejů. Důvod stažení byl jednoduchý – nízké prodeje, které byly způsobeny hlavně příliš vysokou cenou. Bylo tedy jasné, že pokud bude Apple chtít následující generaci jeho HomePodu udělat úspěšnou, tak bude muset buď výrazně zlevnit, anebo přijít s extra novinkami a vychytávkami. Ve finále došlo k tomu, že se HomePod druhé generace zlevnil, a to o 50 dolarů, konkrétně na 299 dolarů z původních 349 dolarů. Po připočtení veškerých poplatků a příplatků ze dostupnost v Česku však bude cena zcela jistě stále atakovat 8 tisíc korun, což je na chytrý reproduktor pro obyčejné uživatele zkrátka moc. A co se týče nových funkcí, jak už bylo řečeno, výrazně vyšší množství jich rozhodně není.

homepod-cena-us

Dnes nejčtenější

.