Před téměř 10 lety představil Apple svým způsobem revoluční iPhone 5. Tento chytrý jablečný telefon nabídl ikonický hranatý design, který je aktuální i v dnešní době, o rok později jsme se pak dokonce dočkali Touch ID. Lidé však často zapomínají na to, že iPhone 5 přišel také jako první zařízení s konektorem Lightning, který Apple u iPhonů využívá i nadále, a dokonce byl (a je) delší dobu součástí také iPadů či iPodů. Při představení tohoto konektoru bylo řečeno, že se jedná o konektor na „následující dekádu“, takže Apple svůj slib splnil. Postupně však Lightning začíná vymírat a my se v tomto článku podíváme na historii, současnost a co bude dál.
Mohlo by vás zajímat

Před Lightningem
Ještě před tím, než se budeme věnovat konektoru Lightning, tak se musíme podívat na to, co vlastně bylo před ním. Konkrétně je řeč o tzv. 30pinovém konektoru, který byl poprvé představen s iPodem v roce 2003. První dvě generace iPodu pak disponovaly konektorem FireWare, který byl kompatibilní pouze s Macy. To, že s 30pinovým konektorem později přijde iPhone, tak bylo jasné, protože byl v té době stále aktuální. 30pinový konektor tak nabízely všechny jablečné telefony od první generace, až po model 4s. Postupem času se iPhone samozřejmě vyvíjel a s tím, jak se zmenšovala jeho tloušťka, měnil design a vyvíjely technologie bylo nutné přijít s konektorem novým – a tak Apple vyvinul Lightning.
Lightning aneb konektor pro následující dekádu
Jak už bylo zmíněno, tak Lightning konektor byl představen před iPhonem 5, a to v roce 2012. O jeho představení se postaral Phil Schiller, který v té době v Applu působil na poli marketingu. Lightning oproti 30pinovému konektoru nabízel hned několik výhod. Jednou z těch hlavních bylo to, že je oboustranný, takže do něj můžete nabíjecí kabel zapojit jakkoliv a vždy se trefíte. Kromě toho byl Lightning o zhruba 80 % menší, což bylo také velmi důležité. Postupně se Lightning dostával do dalších a dalších zařízení. Po iPhonu přišel s tímto konektorem také iPad 4 a první generace iPadu mini, dále se objevil i v sedmé generaci iPodu nano a páté generaci iPodu touch. Apple tak z 30pinového konektoru přešel na Lightning opravdu velmi rychle. Konkurenčním konektorem bylo v té době microUSB a Lightning byl i oproti němu snad ve všech ohledech lepší, především tedy v odolnosti.
Příchod USB-C
Nic netrvá věčně, ani láska k… Lightningu. Doba se i nadále vyvíjí a výrobci museli již před několika lety vymyslet, co nahradí klasické USB-A, jenž je i nadále součástí některých počítačů, včetně těch přenosných. I ty se totiž začaly výrazně zužovat. V roce 2014 tak konsorcium USB přišlo s USB-C, tedy se zbrusu novým a moderním konektorem. Apple tento konektor využil poprvé hned v roce 2015, a to u 12″ MacBooku, který byl tak štíhlý, že se zde dokonce vlezl jen jeden. Právě tímto krokem však Apple započal přechod na USB-C u všech svých zařízení. Následně jsme se tohoto konektoru dočkali i u MacBooků Pro a Air, a také u iPadů. A není se čemu divit, protože konektor USB-C podporuje standardy DisplayPort, HDMI, VGA a Ethernet, a dokonce skrze něj můžete samozřejmě i nabíjet. Jediný konektor tak dokáže zastat práci mnoha ostatních konektorů.
Mohlo by vás zajímat

Pravdou ale je, že zpočátku byl příchod USB-C u MacBooků nenáviděný. Apple šel totiž cestou all-in a jablečné počítače nenabízely kromě USB-C žádný jiný konektor, tedy mimo sluchátkového jacku. Uživatelé si svým způsobem za několik let zvykli, avšak Apple moc dobře věděl, že se nejednalo o ideální krok, a tak u MacBooků Pro (2021) částečně navrátil i jiné konektory. Na přechod na USB-C tak aktuálně čeká pouze základní iPad, společně s iPhony a příslušenstvím – a čekáme pořád, byť ke kompletnímu přechodu by mělo dojít již zanedlouho. Chystaný iPhone 14 (Pro) zatím USB-C nenabídne, bude se však zcela jistě jednat o poslední generaci iPhonu s Lightningem. Z toho vyplývá, že USB-C by měl nabídnout již iPhone 15 (Pro) – dokonce to „přikázala“ samotná EU. Tímto krokem se zcela jistě USB-C dočká i zmíněný obyčejný iPad, společně s příslušenstvím v podobě AirPods, Magic Keyboard, Mouse a Trackpad apod. Zhruba za rok tak nejspíše budeme o Lightningu mluvit stejně jako o 30pinovém konektoru, tedy hlavně v minulém čase.